Втеча з Шоушенку
The Shawshank Redemption
Жанр: кримінал, драма. Рік виходу: 1994. Країна: США. Кінокомпанія: Castle Rock Entertainment, Columbia Pictures.
Режисер: Френк Дарабонт. Продюсер: Нікі Марвін. Сценарій: Френк Дарабонт за твором Стівена Кінга. Оператор: Роджер Дікінс. У ролях: Тім Роббінс, Морган Фрімен, Боб Гантон, Вільям Седлер, Кленсі Браун, Гіл Белловз, Марк Ролстон, Джеймс Вітмор, Джеффрі ДеМун, Ларрі Бранденбург, Нейл Гіунтолі, Брайан Ліббі, Девід Провал, Джозеф Ранго, Альфонсо Фрімен.

«Втеча з Шоушенку» – американський фільм-драма 1994, знятий режисером Френком Дарабонтом за повістю Стівена Кінга «Ріта Гейворт і втеча з Шоушенку». Сьогодні ця кіноісторія посідає Посідає перше місце у списку 250 найкращих фільмів IMDb, отримала сім номінацій на «Оскар», здобула 21 перемогу та 43 номінації у найрізноманітніших світових кінопреміях.
У фільмі викладено історію Енді Дюфрейна, віце-президента солідного банку, якого засудили до двох довічних ув'язнень за обвинуваченням у вбивстві дружини та її коханця. Він відбуває покарання у в'язниці Шоушенк, де проходить усі кола пекла, проявляючи незвичайну мужність, завзятість і холоднокровність. Оповідь іде від імені темношкірого ув’язненого Реда, з яким Енді потоваришував. Завдяки потужному інтелекту і фінансовим талантам екс-банкір стає неофіційним помічником тюремного начальства, що дає йому можливість користуватися певними привілеями. Але найбільший сюрприз новоявлений граф Монте-Крісто підготував у фіналі.

Стівен Кінг продав права на екранізацію своєї розповіді всього за 1 долар, тому що дружив з режисером і сценаристом Френком Дарабонтом. Вони стали друзями ще – під час роботи над короткометражною драмою «Жінка в кімнаті» (1983) – екранізацією однойменного оповідання письменника. Цікаво, що чоловіки підтримували звязок лише через листування і особисто не зустрічалися до самого початку роботи над «Втечею з Шоушенка».
Після цього обидвоє працювали разом над такими проєктами як тюремна драма «Зелена миля» (1999) і фантастична хорор-драма «Імла», прем'єра якої відбулася 21 листопада 2007 року.

Сценарій Френка Дарабонта дуже сподобався іншому режисерові, який успішно екранізував твори Стівена Кінга, – Робу Райнеру, постановнику ностальгічної драми «Залишся зі мною» (1986) і психологічного трилера «Мізері» (1990). Райнер був настільки захоплений матеріалом, що запропонував Дарабонтові 2.5 млн доларів за права на сценарій і постановку фільму. Дарабонт серйозно обдумав пропозицію, але зрештою вирішив, що для нього цей проєкт стане «шансом зробити щось дійсно велике», і поставив фільм сам.
Фільм присвячений Аллену Гріну (Allen Greene) – близькому другові режисера, який помер від проблем зі здоров’ям, спричинених СНІДом, незадовго до виходу кінострічки на великі екрани.

Екстер'єри в'язниці Шоушенка були зняті у в'язниці міста Менсфілд штаут Огайо. На той момент приміщення були у такому жалюгідному стані, що для зйомок довелося їх попередньо реставрувати. З цієї причини велику частину інтер'єрів було відзнято не на натурі, а у павільйонах студії. Продюсери підрахували, що побудувати декорації в студії буде дешевше, ніж ремонтувати інтер'єри Менсфілда. Після фільмування Менсфілдську в'язницю закрили.
Цікаво, що свого часу (у 2007 році) про цей фільм багато писали у «Нью-Йорк Таймс». Тоді двоє ув'язнених здійснили втечу з в'язниці посиленого режиму (Union County jail) у Нью-Джерсі. Репортери назвали цю подію «втечею у стилі Шоушенку». Ув'язнені використовували фотографію дівчини в бікіні для того, аби заховати сліди підкопу, та залишили після себе записку, підписану смайликом, адресовану охоронцеві, який, з їх слів, допоміг їм у втечі. Згодом охоронець наклав на себе руки.
25 вересня, неділя, о 01.15, телеканал TV-1000