Сталося те, чого так довго чекали. Лише з третьої спроби, лише після анексії Криму, лише цього року... Джамалі таки вдалося вибороти перемогу в національному відборі на Євробачення! Попри критику суддів українці віддали 37,77 відсотка голосів і свою найвищу оцінку – 6 балів – нашій співачці та пісні “1944”. У фіналі їй вдалося обійти Вrunettes Shoot Blondes (2 бали), “Неангелів” (5 балів), Pur:Pur (5 балів), SunSay (8 балів) і навіть The Hardkiss (11 балів), які отримали найвищу оцінку від професійного журі конкурсу, до складу якого входили Костянтин Меладзе, Руслана та Андрій Данилко. Згідно з інформацією компанії Price Waterhouse Coopers, представники якої проводили підрахунок унікальних смс-повідомлень, у голосуванні взяли участь 382 тисячі 500 українців.
“Я думаю, що представлю Україну дуже достойно, дякую усім вам! Чи привезу перемогу Україні зі Швеції – знає тільки Бог, але мені б цього хотілося. Я дійсно відчуваю в собі сили, – сказала Джамала після перемоги, повідомляє Tochka.net. – “1944” – складна історія. При цьому розумію, що можу конкурувати з іншими вокалістами. Наприклад, ніхто не думав, що композиція SunSay так “вистрілить”, і отримає величезну підтримку глядачів”.
Крім того, Джамала додала, що може виконати будь-яку пісню, але для неї важливо відчувати композицію.
“В принципі, можна заспівати що завгодно, головне – відчувати пісню. “1944” я відчуваю, тому що вона особиста. Виконуючи, пропускаю її через себе знову і знову, – пояснила співачка. – Моя пісня вже встигла сподобатися багатьом, тому, сподіваюся, її оцінять і в Швеції. Це не тільки моя історія, а й тисячі українських татар, яких в 1944 році позбавили рідного дому. Це меседж, який я хочу донести слухачам. І я горда, що мені дозволили це зробити”.
Чому журі змінило думку?
Для фінального виступу Джамала обрала іншу сукню, аніж для півфіналу, та й постановка її номера зазнала значних змін. Музичний продюсер і член журі національного відбору Костянтин Меладзе розкритикував виступ виконавиці, сказавши, що Джамалі для участі в Євробаченні-2016 знадобиться нова команда, яка створить їй відповідний образ: “Пісня – це одна історія, постановка – інша, а ваш зовнішній вигляд і сукня – третя. Євробачення можна виграти тільки з командою. Ця сукня могла б бути на якійсь бек-вокалістці, але з огляду на ваш образ це занадто просто. З таким зовнішнім виглядом ми Євробачення виграти не зможемо”.
Після цього коментаря на захист конкурсантки стала Руслана, заявивши, що головне не сукня, а пісня. Свою думку, щоправда, не про номер, а про назву пісні висловив і Андрій Данилко, поділившись міркуваннями щодо назви композиції: не треба було зациклюватися на назві “1944” – тоді вона була б зрозуміла ширшій аудиторії.
Попри суддівські зауваження, лише 5 балів і тривалі консультації журі Джамалі таки вдалося перемогти. Бо, не зважаючи на те, що в підсумку співачка отримала однакову з найближчими конкурентами – The Hardkiss і їх піснею Helpless з українським приспівом – кількість балів, саме її обрали глядачі! Цей такий важливий для українців і кримських татар у тому числі вибір дуже мудрими словами прокоментував голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров: “Як завжди народ розумніший, ніж судді (політики)...”
А переможниця національного відбору, попри критику, не образилася на журі: “Я слідувала вказівкам представників каналу СТБ (усі фінансові витрати, пов’язані з організацією поїздки переможця на Євробачення-2016, бере на себе телеканал СТБ. – “Пошта”). Від мене залежала тільки моя музика. Як зняти, що показати – я туди не втручалася, – вважає Джамала. – Та й не важливо, яка на тобі сукня! Важливо, що на душі. Все, що ви побачили на сцені, робилося за два тижні. Крім того, я й не планувала зараз показувати фінальний, остаточний номер. Все ще зміниться. Але із задоволенням дослухаюсь до порад суддів, особливо Костянтина Меладзе”.
А сусідоньки проти…
“Рішення про допуск на Євробачення співачки з піснею про депортацію татар приймуть 14 березня” – новина під таким заголовком з’явилась учора о 12.03 за російським часом на сайті радіостанції “Говорит Москва”. У тексті йдеться про те, що офіційний представник Євробачення Пол Джордан повідомив медіа наступне: “Спочатку ми повинні перевірити текст пісні, в тому числі на ненормативну лексику і політичний зміст, які допускаються лише в окремих випадках. За необхідності в тексті можливі зміни. Такі приклади вже були, наприклад, з переможцем конкурсу в 1990 році, який співав про єдність Європи. Ми надамо пісню на розгляд Європейському мовному союзу. До 14 березня буде прийняте остаточне рішення”. Співрозмовник радіостанції додав, що багато в цьому питанні залежить від конкретного випадку.
А о 14.49 за російським часом сайт ria.ru опублікував новину під заголовком “В Держдумі сподіваються, що Євробачення не пропустить на конкурс пісню Джамали”. У цьому повідомленні агенція РИА Новости висвітлює позицію першого заступника голови комітету з інформаційної політики російської Держдуми Вадима Дєньгіна. Він сподівається, що Євробачення не допустить до конкурсу українську співачку Джамалу з піснею про депортацію кримських татар: подібні композиції лише політизують захід. “Дивний вибір. Я впевнений, що там (голоси) накрутили спеціально, щоб зайвий раз вразити Росію, – сказав ЗМІ Вадим Дєньгін. – Більшість громадян (України), які не отримують ні зарплат, ні пенсій, дозволити собі дивитися Євробачення не зможуть, тому що, по-перше, у них немає чим платити за електрику, по-друге, їм узагалі начхати на це Євробачення”. На його думку, такий вибір композиції доводить політизованість самого конкурсу.
Влада Криму закликала офіційний Київ не робити з Євробачення політичного фарсу і не спекулювати на трагедії кримськотатарського народу, заявив РИА Новости віце-прем’єр теперішнього кримського уряду Руслан Бальбек (новина з’явилася о 13.31 і оновлена о 16.13 на сайті агенції).
“Українська влада спробує використовувати пісню Джамали в своїх політичних цілях, спекулюючи на трагедії всього кримськотатарського народу, щоб нав’язати європейському глядачеві штучно створений образ про нібито наявні гоніння кримських татар у російському Криму”, – сказав він.
У зв’язку з цим нинішня кримська влада закликала не спекулювати на почуттях кримських татар і не політизувати події, пов’язані з їх депортацією.
“Ми закликаємо не допустити перетворення Євробачення з авторитетного міжнародного культурного конкурсу на зрежисований політичний спектакль!” – наголосив Руслан Бальбек.
Влада Криму, зі слів віце-прем’єра, шкодує, що талановиту співачку Джамалу можуть “використовувати як знаряддя, аби породити нові спекуляції навколо кримськотатарського народу”.
“Використання діячів мистецтва у політичних провокаціях, як правило, призводить до народного відторгнення. Джамала ризикує неусвідомлено стати співучасником блокади Криму”, – підсумував він.
Р.S.: Наш світ – це символи. Джамала співатиме про свій народ у Швеції в травні 2016 року. У травні 1944 року кримських татар викинули з Дому. Знаю, що багато загадали: якщо Україна вибере Джамалу, значить і Крим повернемо!