Менш ніж за тиждень у нашому місті розпочнеться одна з найбільших та найважливіших подій, які дають можливість українському глядачеві дізнатися про новинки і класику польського кінематографа. Мовиться про перегляд сучасного польського кіно “Під Високим Замком”, який проводитимуть у Львові з 9 по 18 жовтня уже в четвертий раз. За ці роки він уже встиг полюбитися нашим кіноманам і не тільки, став доброю нагодою не лише подивитись якісне та цікаве кіно, створене нашими сусідами, але й поспілкуватися з його творцями, зірками, загалом дізнатися унікальні факти й історії з польського кінематографа. Адже гостями Четвертого ПСПК будуть актори, режисери та сценаристи фільмів, демонстрованих в рамках перегляду. Зустрічі з ними відбуватимуться безпосередньо перед сеансами в кінозалах, а також у інших місцях, які стануть частиною арт-простору цього фестивалю. Перегляд супроводжує й ряд культурних подій, пов’язаних насамперед з тематикою кіно. Окрім цього, заплановане проведення інших заходів, які в цікавий та привабливий спосіб популяризуватимуть сучасну польську культуру.

Ключовим елементом проекту є ціна квитка – 20 гривень. Саме це один із чинників, який значною мірою підвищує зацікавлення некомерційним проектом, яким є ПСПК. Культурні події високої якості і класу самі притягують увагу глядачів, що підтверджують вже не тільки приклади багатьох закордонних кінофестивалів, але й три великі, успішно закінчені етапи перегляду. “Пошта” дізналася, які саме цікавинки запропонують організатори ПСПК львів’янам і гостям міста цього року?
У 2015 році в кінопрограмі свята будуть представлені понад 20 фільмів, у тому числі такі, як: “Хімія” – зворушлива історія кохання до останнього (фільм відкриття ПСПК); “Боги” – про драми та успіхи польських кардіохірургів на шляху до першої успішної трансплантації серця; “Body/Тіло” – польський фільм-кандидат на “Оскара”, нагороджений “Срібним ведмедем” на МКФ в Берліні; “Місто 44” – військова драма про Варшавське повстання; Carte Blanche – унікальна історія вчителя; звабливий детектив “Зерно правди” та “Реверс” – чорно-біла комедія про силу жіночої натури.
Уже традиційно 10 та 17 жовтня проводитимуть нічні кіномарафони “Ніч в кіно”. Крім того, організатори пропонують відвідати “Лекції історії в кіно” – блок, адресований учням середніх шкіл та вишів Львова, в рамках якого будуть представлені фільми, тематика яких стосується історичних та суспільних аспектів життя Польщі (проводиться спільно з працівниками Варшавського відділу Інституту національної пам’яті). Радимо відвідати заходи “Львівська Театротека – Рік Польського театру в кіно”, підготовлені в рамках проголошення в Польщі Року театру, а саме екранізацію спектаклів молодих польських митців.

До Львова завітає знаменитий польський актор Войцех Пшоняк з хорошою монодрамою Belfer, яку представлять 16 жовтня в Театрі для дітей та юнацтва. Він родом зі Львова, тож радо зустрінеться й з кінопублікою в рамках презентацій гучного фільму Carte Blanche, у якому він знімається. Серед головних гостей Четвертого ПСПК – Аґнєшка Жулевська (“Хімія”) та Мацей Бохняк (Disco Polo). І, звичайно ж, радимо не оминути увагою лекції, зустрічі, презентації книжок, кіноквест та інші заходи, які неодмінно вас зацікавлять.
Варто нагадати, що під час трьох попередніх ПСПК любителі кінематографа у Львові змогли переглянути понад 90 польських художніх, документальних, короткометражних та анімаційних стрічок, переважна більшість яких вийшла на екрани в 2010 – 2014 роках. На запрошення організаторів Перегляд відвідували: Януш Маєвський, Ришард Буґайський, Януш Заорський, Анджей Северин, Казімєж Качор, Соня Богосевич, Адам Воронович, Марцін Дороцінський, Данута Шафлярська, Кшиштоф Пєчинський та інші.
Перегляд сучасного польського кіно “Під Високим Замком”. Супроводжувальні заходи
Квест “Львів’яни у фільмі”
10 жовтня, 10.00
Старт при вході у Стрийський парк (з вул. Паркової).
Зміст цьогорічного кіноквесту обертається навколо персонажів польського фільму, пов’язаних з нашим містом. Вулиці Львова є однаково звивисті, як і людські долі. Будемо блукати закамарками Львова та провулками біографій тих львів’ян, які присвятили свій талант Х музі. На учасників чекає кілька годин шаленої забави, впродовж якої потрібно буде проявити свій хист, розум, знання Львова та швидкість. На найкращих чекають нагороди, а для усіх учасників –добра забава. До участі запрошуємо пішохідні команди в складі від двох до чотирьох осіб.
“Під Високим Замком” з Барбарою Гершевською. Лекція “Львів’яни в кіно і медіа”
10 жовтня, 16.00
Інститут дослідження бібліотечних мистецьких ресурсів (вул. Бібліотечна, 2). Вхід вільний.
Упродовж сотень літ Львів залишався одним із найважливіших осередків польської культури, науки, суспільного та політичного життя, даючи їм багатьох відомих людей – науковців, дослідників, митців, громадських діячів та політиків. Професор університету Яна Кохановського в Кєльцах розкриє образи та діяння відомих львів’ян, які зробили вагомий внесок у розвиток польського кіно, радіо і телебачення. Барбара Гершевська є літературознавцем, кінознавцем та істориком нових медіа. Спеціалізується на кінокритиці та аудіовізуальній комунікації до 1939 року. Цікавиться культурою та мистецтвом Львова першої половини ХХ століття.
“Під Високим Замком” з Тадеушем Любельським. Мультимедійна презентація “З історії польського кіно 1895 – 2014”
11 жовтня 2015, 17.00
Камерна сцена театру ім. М. Заньковецької (вул. Лесі Українки, 1). Вхід вільний.
Пані та панове, запрошуємо до мультимедійної подорожі в глиб історії польського кінематографа! Зустрінемось там із відомими постатями кіно довоєнного, повоєнного та сучасного, познайомимося з найважливішими подіями, явищами і проблемами, які мали вплив на польське кіно. Провідником у цьому незвичайному світі буде професор Тадеуш Любельський, директор інституту Аудіовізуального мистецтва Ягеллонського університету і найвідоміший знавець польського кіно. Він представить у Львові фрагменти виданого в рамках Академії польського кіно циклу лекцій “Історія польського кіно 1895 – 2014”. Цей цикл є предтечею нового видання однойменної книжки професора.
Лекція Тадеуша Любельського “Від Каналу до Міста 44. Як за 60 років змінювався кінообраз Варшавського повстання?”
12 жовтня 2015, 11.50
Львівський нацуніверситет ім. І. Франка (вул. Університетська, 1, ауд. 312). Вхід вільний.
Варшавське повстання досі збурює суперечки та емоції не тільки серед істориків та публіцистів. Ця тема зринає в поточних дискусіях, тож нічого дивного, що чергові покоління кіномитців порушують цю непросту для польської історії тему. Комуністична пропаганда намагалася приректи тему повстання на замовчування, невигідним був для неї образ Червоної Армії, яка байдуже спостерігала за тим, як знекровлювалося місто. Професор Тадеуш Любельський розкаже про те, чим відрізняються (і як саме) фільми, які порушують цю тему, а також про те, як показана драма Варшави та повстанців у тому чи тому фільмі про повстання. Зустріч обов’язкова не лише для кіноманів, але й для всіх тих, що цікавляться сучасною польською історією.
Урок історії в кіно
13 і 14 жовтня, 10.00
Кінопалац (вул. Театральна, 22). Квитки – у касах кінотеатру.
Це вже постійна складова в пропозиції ПСПК. Навчальний цикл створений переважно заради учнів та студентів львівських шкіл – і поляків, і українців. Однак нам буде дуже приємно привітати на сеансах й усіх інших зацікавлених в поглибленні знань з історії найближчого західного партнера України. Вступ до фільмів презентуватимуть історики з Бюро публічної освіти Інституту національної пам’яті з Варшави. Крім того, заняття на тему Варшавського повстання відбудуться в школах з польською мовою навчання та в одній з польських дошкільних груп.
Монодрама Belfer у виконанні Войцеха Пшоняка
16 жовтня, 18.00
Перший український театр для дітей та юнацтва (вул. Гнатюка, 11). Вхід за запрошеннями.
Що таке бути сьогодні вчителем? Чого вартує щоденно ставати перед класом і вдивлятися у двадцять з лишком пар очей, що прагнуть, аби їх “не діставали” (залишили в спокої)?... Як не зламатися і не втратити цінностей? Чи школа – це все ще освіта і виховання, а чи вже тільки школа виживання?... Запрошуємо до перегляду вистави бельгійського драматурга Жан-П’єра Допана в блискучому перевтіленні львів’янина з походження, видатного актора польської та французької сцени Войцеха Пшоняка. Драматичний герой працює у школі для так званої важкої молоді. Поетична натура вчителя мусить весь час миритися з поведінкою молоді, для якої не існує жодних авторитетів. Коли йому все ж вдається опанувати ситуацію, стається катастрофа… Як писав один із рецензентів: “Чудова драма, сповнена чуттєвості і гумору, хоча іноді доводить до скреготу зубів”.
“Під Високим Замком” з Войцехом Пшоняком – зустріч поєднана з показом фільму Carte Blanche
17 жовтня, 18.00
Кінопалац (вул. Театральна, 22). Квитки – у касах кінотеатру.
Чергова зустріч з видатною постаттю польського кінематографа з циклу “Під Високим Замком з…”. Цього разу львівська публіка матиме нагоду зустрітися з народженим у Львові 1942 року видатним актором Войцехом Пшоняком. Його сім’я була змушена виїхати з міста в 1944 році, що стало важким ударом для його батька і матері. Виростав у Ґлівіцах, у 1968 році закінчив навчання в Державній вищій театральній школі у Кракові. Виступав на сценах Старого театру Кракова та Національного театру у Варшаві, а також Варшавського національного театру. З кінця 70-их років грав у французьких театрах, а у 80-их виїхав на постійно до Парижа. В 90-их повернувся на сцени польських театрів. “Батьки прищепили мені усвідомлення того, що Польща є найкращим і наймилішим краєм. Мандруючи світами, я зрозумів, що це не зовсім так, що є країни гарніші й заможніші. Але любов до Вітчизни – то як любов до мами. Любити її треба і шанувати за те, що вона є. І що більше вона злиденна та виснажена, то більшої вимагає любові”, – сказав він у одному зі своїх інтерв’ю.