Упродовж трьох днів із ранку до самого вечора на пл. Музейній біля Домініканського собору і Львівської свічкової мануфактури триватимуть Ковальські дні. “Пошта” дізнавалася, що цікавого підготували організатори свята Андрій Сидор і коваль Іван Борисяк для львів’ян і гостей міста.
Першою подією одразу після брифінгу для преси стало відкриття-презентація кованої велопарковки, автором якої є відомий львівський митець Іван Борисяк. Її особливістю є те, що кожен сегмент виконаний у формі свічки, а разом вони утворюють композицію із п’яти свічок: чотирьох палаючих і однієї згаслої. Це не випадково, адже встановлена вона біля Львівської свічкової мануфактури. Крім своєї основної функції, вона стала ще й арт-об’єктом міського простору.
“Велопарковка – наш спільний проект із Андрієм Сидором. Ми хотіли створити велопаркінг дещо відмінний за виглядом від звичних у Львові. Парковка виготовлена з труби. Це досить цікава для мене зараз техніка, яку я запозичив у іншого майстра, – розповідає автор роботи. – Можна жартома сказати, що впродовж чотирьох днів ми разом із помічником боролися з трубою і таки побороли її. Думаю, це не остання така робота. У нас насправді багато різних планів щодо нових проектів. Хотілось би наповнювати місто “цікавим” металом, трохи відійти від класичного вирішення, якого в нас є досить багато, до того ж якісного”.
 |
фото: Андрій Польовий |
Уже сьогодні з 10.00 ковалі на площі Музейній візьмуться за ремонт кованих воріт у внутрішній дворик Музею історії релігії. Автор і виконавець брами – член Національної спілки художників України, заслужений художник України Олег Боньковський. Цікаво, що саме крізь неї проїжджали славнозвісні д’Артаньян і три мушкетери в однойменному фільмі.
“Автором цих воріт є мій учитель Олег Віталійович Боньковський, викладач Львівської національної академії мистецтв. Колись ними в’їхала велика машина й понищила їх, – пояснює Іван Борисяк. – Коли зайшла розмова про їх ремонт – не реставрацію чи відновлення – він із радістю відгукнувся та погодився керувати ним, а ми – допомогти. Тож сьогодні з 10.00 працюватимемо над воротами”.
Скільки саме часу може зайняти ремонт, коваль не береться сказати, адже декілька кованих елементів дуже сильно пошкоджені. Точно відомо, що у воротах замінять поламані деталі, вирівняють стовпи і, можливо, встановлять кований верх. Щоправда, стосовно останнього остаточно не визначились. А все тому, що в музеї планують ремонт, зокрема, тих стін, які виходять у двір. Туди знову заїжджатимуть великі машини.
Упродовж трьох днів на площі Музейній на двох горнах працюватиме четверо ковалів, які на очах у перехожих творитимуть дива. В основному чоловіки виковуватимуть унікальні авторські підсвічники, які тут же можна буде придбати. “Можливо, створимо кілька інших невеликих речей, але це, радше, як подарунок знайомим. Не хочу розкривати всіх секретів – нехай це буде сюрпризом для них”, – інтригує співорганізатор днів Іван Борисяк.
 |
фото: Dik Art |
Андрій Сидор розкриває трошки більше секретів і ділиться подробицями програми Ковальських днів із читачами “Пошти”. “Упродовж трьох днів тут виковуватимуть різні предмети, здебільшого підсвічники. Та найголовніше (скажу словами Івана) – ви зможете придбати тут теплі речі, які ще не встигли охолонути від рук ковалів і вогню. Це такі ж відчуття, як просто в лісі збирати і їсти суницю, – ділиться враженнями він. – Ідею Ковальських днів ми з радістю підтримали. Пригадайте світові казки та українські зокрема: у них ковалі були щонайменше позитивними персонажами, а в основному ще й героями! На жаль, зараз це не заслужено призабуте ремесло, яке конче треба відновлювати, а для цього ковалі з кузень і майстерень мають виходити в люди. Зрештою, саме це ми зараз і робимо, намагаючись вивести їх на вулицю і показати, що це не просто замурзані з ніг до голови хлопці, а сильні, мужні та позитивні люди, митці, які творять роботи на віки”.
Окрім спостерігання за натхненною роботою ковалів, кожен охочий зможе долучитися до найпростіших майстер-класів, постукати молотком по розпеченому залізу, потримати й оглянути ковальські інструменти, а також долучитися до справжньої ковальської вечірки, яка відбуватиметься сьогодні просто неба біля Львівської свічкової мануфактури. Організатори днів обіцяють гостям багато хорошої музики, а після 18.00 ще й сміливий експеримент – міксування наживо звуків, які вибиває ковальський молот, із драм-енд-бейсом та джазом.