
Цього тижня в кінотеатрах Львова почалися прем’єрні покази чотирьох стрічок.
Фантастичний трилер “Льодовик” (реж. Рейнір Лінгдаль; у гол. ролях: Анна Гунндіс Гюдмундсдоттір, Хельга Бйорнссон) – це ще один варіант розвитку класичного сюжету про закинуту дослідницьку базу. Молода пара науковців відправляється на закутий в льодовики дослідницький центр. Весь його персонал безслідно зник, а тому на сотні кілометрів довкола немає нікого живого. Однак що ближче науковці підходять до розгадки таємниці бази, то чіткіше розуміють: за кожним їхнім кроком спостерігає хтось третій – щось таємниче. І вони – його останні гості...
Дія мультфільму “Оз: нашестя летючих мавп” (реж.: Альберто Мар) відбувається у відомій чарівній країні Оз. Давним-давно юна Дороті перемогла злу відьму Заходу. Після цього добра фея Глінда допомогла дівчинці повернутися додому, а правителями країни Оз стали вірні друзі Дороті – Опудало, Залізний Дроворуб та Сміливий Лев. І все в країні було добре, поки Глінда завдяки своїй доброті не вирішила дати злій відьмі ще один шанс. Усі чари лиходійки помістили в мітлу, яку передали на зберігання Правителям. Але зла відьма навіть без своїх чар залишається злою відьмою... Продовження знайомої з дитинства історії переповідає маленька летюча мавпочка, яка не хоче служити підступній відьмі.
Український документальний фільм “Усе палає” (реж.: Олександр Течинський, Олексій Солодунов, Дмитро Стойков) показує протистояння під час Революції Гідності. Але, як запевняють творці, це не фільм про революцію, що взимку 2013-2014 рр. назавжди змінила Україну.

Це радше опис універсальної схеми протистоянь, які поступово змінюють свій мирний характер, перетворюючись на кровопролитні зіткнення. Зустрівшись із жорсткою машиною диктаторського режиму, протестувальники несподівано для себе стають більш жорстокими і рішучими. І хоч зовні ця боротьба скидається на битву темряви і світла, щойно з’являються перші жертви, як у епіцентрі боротьби зникають будь-які чіткі межі. А наприкінці усе палає.
Прем’єра фільму відбулася на Лейпцігському міжнародному фестивалі документальних та анімаційних фільмів, де робота українців здобула спеціальну нагороду від телеканалу Mitteldeutscher Rundfunk (MDR) за видатний східноєвропейський фільм.
Японський фільм жахів “Прокляття. Початок кінця” (реж. Масаюки Отіа; у гол. ролях: Шо Аоягі, Есіхіко Хакамада, Ясухіто Хіда) – вже сьомий за ліком у серії “Прокляття”. Молода учителька початкової школи йде додому до одного свого учня, який упродовж тижня не появлявся на уроках. Але, опинившись в будинку, дівчина зустрічається з низкою містичних подій: усі його мешканці померли дивною смертю, тож не дивно, що цю споруду називають найстрашнішим будинком Японії – місцем, яке накопичує страхи і муки померлих. Кожен, хто переступає поріг цього дивного житла, стає частиною цієї історії і вже не має шансів на порятунок. А тим часом із кожною новою жертвою зло стає щораз сильнішим. Зазначимо, що в 2015 році має вийти ще один фільм жахів із цієї ж серії.
Також 31 березня у “Планеті кіно IMAX” відбудеться допрем’єрний показ фільму Сергія Мокрицького “Незламна” (у гол. ролях: Юлія Пересильд, Євген Циганов, Джоан Блекхем, Микита Тарасов). Стрічка розповідає реальну історію легендарної жінки-снайпера Людмили Павличенко.
Початок війни застав тендітну аспірантку історичного факультету Київського університету Людмилу в Одесі. Вона без вагань іде добровольцем на фронт і стає снайпером. На рахунку дівчини понад 300 смертельних пострілів у супротивника. Але не вогонь у відповідь стає головним випробуванням її життя, а страх за життя коханої людини...

Цього тижня радимо звернути увагу на дві книги – нову збірку віршів Сергія Жадана від літературної корпорації Meridian Czernovitz і роман Василя Кожелянка, який вийшов друком у Видавництві Старого Лева.

Книжка Сергія Жадана має назву “Життя Марії” і складається з 80 текстів: 60 віршів самого автора і 20 перекладів поезій Чеслава Мілоша. Зі слів автора, ця збірка про любов і ненависть. “Вона особлива тим, що писалась як щоденник – за доволі короткий термін. Відрізняється особливо контрастним поєднанням внутрішнього та зовнішнього, світлого та темного”.
Як зазначає редактор книжки Олександр Бойченко, “у поетичній збірці “Життя Марії” Сергій Жадан розмовляє – про найдорожчі листи і спалені мости, втрачені місця і зруйновані міста. Розмовляє римованими віршами й верлібрами, власними і перекладеними словами. Розмовляє зі своїми й чужими, зі святими й не дуже, з убитими військовими і живими біженцями, з Рільке, Мілошем і, звісно, з нами. Щоб врятувати – якщо не нас, то хоча би наших дітей”.
Президент Meridian Czernovitz Святослав Померанцев додає, що це вже не перший книжковий проект зі згаданим автором. “Я щасливий, що тут вміщені мої та, упевнений, всіх поціновувачів творчості Сергія, улюблені та вже відомі вірші – “Салман тримав на вокзалі кіоски...”, “Свобода (2 бердичівські євреї), “Пливи, рибо, пливи...”, “Візьми лише найважливіше. Візьми листи...”

Зараз Сергій Жадан разом зі Святославом Померанцевим вирушили в літературний тур Україною. Упродовж місяця “Життя Марії” презентують в 33 містах нашої країни, а у Львові зустріч із автором відбудеться 16 квітня.
“Дефіляда в Москві” Василя Кожелянка – це роман, який належить до жанру альтернативної історії. Основою його сюжетної лінії стала перемога спільних німецько-українських сил над Росією та пишний парад союзників 7 листопада 1941 року на Красній площі в Москві.
Написана вигадливо і з гумором, “Дефіляда в Москві” нагадує нам про те, що творити історію, долати міфи та стереотипи ніколи не пізно. І звучить особливо актуально саме зараз.
Письменниця і перекладач Оксана Думанська на нещодавній презентації видання у львівській книгарні “Є” наголосила, що готувати до друку книгу письменника, якого уже нема в живих, дуже важко, особливо в ситуації, коли реалії в книзі та сучасність суттєво різняться. “Редагувати твір людини, яка тобі вже не може відповісти – неможливо, – каже письменниця. – Цього і не треба робити. Ми не вдавалися до редакторських нюансів, авторське слово було важливішим. “Дефіляда в Москві” – книга, що випередила час. Вона не матиме старості. Бо людина, яка читатиме її через рік чи кілька поколінь, і тоді знаходитиме для себе щось актуальне”.

Як гарно цікаво провести вихідні і запастися хорошим настроєм на увесь робочий тиждень? Підказуємо: прогуляйтесь містом і поміж іншим зазирніть у львівські галереї – там завжди знайдете щось цікаве для себе.
У Палаці мистецтв щойно відкрили виставку-конкурс “Весняний салон”. Такі виставки тут щороку презентує Львівська обласна організація Національної спілки художників України (це такий собі підсумковий зріз діяльності її членів).
У виставці беруть участь майже всі секції спілки: живописці, керамісти, склярі, текстильники, графіки, скульптори. Щороку “Весняний салон” згуртовує навколо себе майже дві сотні професійних художників Львівщини. Найкращі мистецькі твори визначатиме не журі, а кожний учасник виставки. Під час урочистого закриття “Весняного салону” відбудеться нагородження переможців. Відзнаку – статуетку покровителя мистецтва святого Луки авторства львівського скульптора Любомира Яремчука – отримають митці, які здобули найбільшу кількість голосів шанувальників мистецтва.
Також у залах Палацу мистецтв експонується виставка молодого іконописця Михайла Скопа “Церква войовнича”. Це вже п’ята персональна виставка художника, експозицію якої складають роботи, виконані в техніці українського середньовічного іконопису, сповнені особистих переживань, євангельських сюжетів та діалогів із сучасністю. “Церква войовнича” – це апокаліптичний сюжет битви небесного воїнства, Церкви войовничої, із семиголовим змієм та його ордою. Художник проводить аналогію з боротьбою українського народу, що воює проти московського двоголового змія, який хоче загарбати весь світ і стати вищим за Бога.
У арт-кав’ярні “Квартира 35” лише вчора відкрили нову виставку київської фотографині Ані Зур “Материнство”. “На суд львівської публіки представили фотографічний проект, який творився протягом кількох років, – розповідає куратор фотоклубу “5х5” Костянтин Смолянінов. – Фотопроект присвячений життю і материнству. До експозиції ввійшло двадцять чорно-білих зображень декількох поколінь жінок. Приходьте і розглядайте – вони дуже цікаві!”
 |
фото: mitec.kiev.ua |
В залах Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів “Тюрма на Лонцького” триває виставка “Війна. 11 Портретів” Тараса Полатайка. Проект з’явився після спілкування митця з пацієнтами хірургічного відділення Головного військового клінічного госпіталю в Києві. Його презентували торік у серпні в Національному художньому музеї України у рамках проекту “Леви своїх не лишають”. Відтоді ці фотопортрети в супроводі аудіозаписів мандрують виставковими залами світу за програмою доброчинного збору коштів для лікування поранених у зоні АТО.
“Це люди різного віку, з усіх куточків України – добровольці, мобілізовані, контрактники, – каже автор проекту Тарас Полатайко. – У кожного свій досвід мирного життя, але тепер спільний – війни. У найтяжчі хвилини їм допомагало триматися переконання, що вони захищають рідну землю”.
Арт-галерея “Зелена канапа” запрошує на виставку емалей Олексія Коваля “Світи. Погляди. Подорожі”. На ній київський митець представив роботи із серій “Індія. Портрети”, “1000 та 1 ніч”, “Ляльки” і Frame. Women. Retro. Portrait, створені з 2008-го по 2014 рік.
“Кожного дня, кожної миті ми зіштовхуємося з багатьма цілісними світами – чи то країна, чи природа та її стихії, чи людина, а чи крапля води з мікро- та макрокосмами, – пояснює автор. – Ці світи бувають багатими, цікавими, вражаючими. Я відкриваю їх для себе, передаю їх людям мовою власних візуальних образів, використовуючи найближчі для себе засоби”.

Учора в усьому світі відзначали Міжнародний день театру. “Пошта” вітає всіх, хто так чи інакше причетний до цього дивовижного виду мистецтва і створює та дарує нам магію театру, вкладаючи в цю роботу своє натхнення, силу і частинку душі! Думаємо, найкращим подарунком до професійного свята для них буде любов і увага глядачів. Тож запрошуємо на ці вихідні львів’ян і гостей міста подивитися вистави наших театрів і особисто привітати їх працівників оваціями.
Львівський театр опери та балету ім. Соломії Крушельницької сьогодні о 18.00 здивує поціновувачів оперного мистецтва оновленою оперою Жоржа Бізе “Кармен” (лібрето А. Мельяка і Л. Галеві за однойменною новелою П. Меріме). Оперу виконуватимуть французькою з українськими субтитрами. Над новою версією працювала режисер-постановник Галина Воловецька. Постановка відрізняється від попередньої не лише її режисерськими нововведеннями, участю молодих виконавців і дитячого хору, але й новими яскравими костюмами та оновленими декораціями.
Завтра у Львівській опері даватимуть одразу дві вистави: о 12.00 – балет Лео Деліба “Коппелія” (лібрето Ш. Ньюттера та А. Сен-Леона за мотивами новел Е. Гофмана), а о 18.00 – оперу Юлія Мейтуса “Украдене щастя” (лібрето М. Рильського за мотивами однойменної драми І. Франка)
Львівський національний драматичний театр ім. Марії Заньковецької сьогодні о 18.00 запрошує на виставу “Вій, вітерець” за п’єсою латвійського поета, драматурга, політичного діяча Я. Райніса у постановці В. Сікорського. А завтра, о 18.00 тут романтична оперета Я. Барнича “Шаріка”.
У Львівському драматичному театрі ім. Лесі Українки завтра о 18.00 показуватимуть містерію “Баба” за п’єсою П. Ар’є “Баба Пріся”. Зараз ця вистава актуальна як ніколи. У ній ідеться про зону відчуження та про перманентний Чорнобиль: коли навколо постійно лунають вибухи.
Львівський академічний театр імені Леся Курбаса в суботу і неділю о 19.00 тішитиме глядачів виставою Memento vivere. Це кабаре-спогад на дві дії за автобіографічним романом Р. Ґарі “Обіцяння на світанку”.
Перший український театр для дітей та юнацтва запрошує маленьких і дорослих глядачів сьогодні о 14.00 на виставу О. Гапи “Пеппі Довгапанчоха” за казкою А. Ліндгрен. Завтра тут об 11.00 покажуть казку для дітей і не тільки “Чарівник Смарагдового міста” В. Борисяка за мотивами твору Ф. Баума, О. Волкова, а о 15.00 влаштують урок-забаву з вивчення англійської “Beautiful Карпати” від О. Гапи.