Триває підготовка до V Міжнародного поетичного фестивалю Meridian Czernowitz, який відбудеться у Чернівцях 5 – 7 вересня.
Як стало відомо “Пошті”, в рамках фесту організують презентації сімох нових книжок, які вийдуть у світ завдяки Міжнародній літературній корпорації Meridian Czernowitz та видавництву “Книги-ХХІ”. Видання ці дуже різні – як за змістом так і за оформленням.
Серед новинок – “Світлотиск” Пауля Цегляна, “Пісні пісні” Андрія Бондаря, “Стосонце” Мідної, “Нільсен. Всесвітня історія ХХІ століття “ Нільсена, збірка “Черновицкие рассказы”, книжка-комікс- CD “Бийся за неї” Сергія Жадана і арт-бук “Ірена Карпа. Письменниця. Співачка. Мандрівниця”. Про деякі з цих видань розповімо сьогодні трохи докладніше. Продовження читайте в наступних числах “Пошти”.
“Нільсен. Всесвітня історія ХХІ століття”. Нільсен. Вірші, фото, пісні і оповідання з Ірану крізь Афганістан, Ірак і Каїр до України” (переклад тексту Дениса Суворова, віршів – Юрія Андруховича та Катерини Бабкіної)

Народжений в Данії Клаус Бек-Нільсен (згодом Дас Бекверк, Безіменний і, нарешті й дотепер, просто Нільсен) – це митець, спектр творчих експериментів якого не бідніший за кількість реінкарнацій, які він пережив. Адже його унікальність у тому, що саме своє існування він перетворює то на виставу, то на концерт, то на інсталяцію.
У 2004 – 2010 роках Нільсен побував у Афганістані, Ірані, Іраку та Єгипті в скрутні й тривожні часи для цих країн. Метою його подорожей було дослідження процесів демократизації. Це спроба митця зазирнути за лаштунки – туди, куди не потрапляють камери світових мас-медіа, і відчути культурну та світоглядну спорідненість.
А в травні 2014 року він у образі Міс Світу мандрував Україною в білій сукні і з чорною гітарою, намагаючись розібратися в тому, що саме призвело до тих карколомних подій, які сколихнули нашу країну. Спостереження, виступи і спілкування з пересічними людьми стали основою написання окремої частини цієї книжки.
“Пісні пісні” (збірка низької поезії та примітивної лірики Андрія Бондаря; укладач – Олександр Стукало)

Поетична збірка Андрія Бондаря, поета, перекладача і публіциста, автора книжок “Примітивні форми власності” (2004 р.) і “Морквяний лід” (2012 р.) характеризується типовими рисами творчої кризи, яка, втім, вкладається у ширшу картину існування особистості – кризу середнього віку.
Неспроможність писати в старій манері підштовхнула автора до ідеї, що поезією може стати все. Тому книжка позначена максимальним ступенем мозаїчності художнього мислення, абсурдизмом, примітивізмом і багатожанровістю. Класичний чотиривірш, верлібр, афоризм, хоку і російська частушка – тільки вершина жанрового айсберга.
Головною темою книжки стали таємниці української колективної душі та її боротьба проти російського імперіалізму.
“Стосонце”. Мідна

Про поезію завжди важко писати, бо кожен її сприймає надто по різному. Навіть самі поети, а також письменники, літературознавці та критики.
“Ця книжка – черговий гарний пункт шляху традиції м’якої, риторично обережної та делікатної, чутливої, неприховано сентиментальної поезії в історії української літератури, – пише про “Стосонце” Олег Коцарев. – Кохання, географічна романтика, холодок екзистенційних питань у річищі плавного верлібру… А ще – ненав’язливий, проте рішучий пошук метафізики, пошук вертикалі. “Стосонце” – річ для неквапливого, спокійного читання”.
А Сергій Жадан додає : “Вірші “Стосонця” різняться змістом, ритмом і настроєм – від казкових героїчних голосів до стишених медитативних мелодій, від пристрасних освідчень до врівноваженого спостереження за змінами погоди та настрою. Оптика в них поєднує в собі як максимально побутове, фокусоване на деталях бачення реальності, так і прозоре абстрактне зображення речей та явищ.
Тож, сказавши одного разу: “єдиний закон – той що дає свободу”, Мідна далі спокійно і впевнено стверджує: “ось він, мій шлях – ясний та дзеркально чистий”, на підтвердження цих слів пропонуючи своє “Стосонце”.
“Світлотиск”. Пауль Целян (переклад з німецької Сергія Жадана)

До книги вибраних віршів видатного німецькомовного поета Пауля Целяна (1920, Чернівці-1970, Париж) ввійшли твори автора, написані ним у останні роки життя.
Збірка містить сто поезій, надрукованих у прижиттєвих виданнях, а також у книгах, що з’явилися відразу після трагічної смерті Целяна. “Світлотиск” дає можливість ознайомитися з пізнім Целяном, чия творчість відзначалася дедалі більшою тьмяністю та герметичністю письма, численними поетичними кодами й шифрами, залишаючись одним із найцікавіших явищ європейської поезії другої половини ХХ століття.
“Черновицкие рассказы” (упорядники – Б. Брікер і А. Вишевський)

Ця книга – збірка повістей і оповідань чернівецьких авторів 60-70 рр. про місто і життя їхніх поколінь.
В “Черновицких рассказах” представлені різні як за стилем, так і за жанром твори письменників С. Бакіса, Б. Брікера, А. Вишевського, М. Гончарової, В. Килинич, М. Лядовської, Г. Пелепюк, І. Померанцева, художника Б. Тутельмана і фотографів С. Лопатюка та В. Тарновецького.
Книга ця нагадує місто, у якому всі ці люди народилися і про яке так натхненно розповідають. Інколи вона сумна, інколи весела, подекуди не надто серйозна, але при цьому цільна щодо побудови.