
Сьогодні, п’ятого червня, у львівських кінотеатрах відбудуться прем’єри п’яти фільмів.
У фантастичному бойовику “На межі майбутнього” (реж. Даг Лайман; у гол. ролях: Том Круз, Емілі Блант, Джеремі Півен, Білл Пекстон) описане недалеке майбутнє, в якому Землю атакують чужопланетні істоти. Вони вже встигли знищити більшу частину планети, і ніхто й гадки не має, як боротися із загарбниками. Підполковнику Біллу Кейджу (Том Круз) в нерівному бою вдалося вбити одного чужопланетянина, однак він сам зазнав смертельного поранення. Безпосередній фізичний контакт із прибульцем замикає часову петлю, і Кейдж прокидається неушкодженим того самого дня, в який має померти. Знову і знову він змушений вступати у бій та гинути, але із кожним разом йому вдається перемогти щораз більше ворогів, із кожним пробудженням він стає ближчим до розгадки секрету – як можна перемогти ворога.
Події комедії “Сусіди” (реж. Ніколас Столлеру; у гол. ролях: Сет Роген, Зак Ефрон, Роуз Бірн) розгортаються в тихому й затишному куточку міста. Тут гарненькі будинки, приємні сусіди, з якими можна познайомитися, а з часом навіть подружитися… Принаймні так думали молоді батьки Мак (Сет Роген) та Келлі (Роуз Бірн) Реднери, доки поруч із ними не оселилися члени студентського братства, які аж ніяк не мріють про тихе, спокійне життя, а тому галасливі вечірки перетворюють побут Реднерів на безконечний кошмар. Втім рано чи пізно навіть найпоступливіші сусіди можуть не витримати і стати на стежку війни…

Герої російської комедії “Усе й одразу” (реж. Роман Каримов; у гол. ролях: Микита Ост, Антон Шурцов, Олександр Паль) прагнуть отримати від життя якнайбільше і зробити його якнайдешевшим. Вони здобули освіту, але не хочуть шукати роботу. В надії швидко вибитися в люди хлопці погоджуються виконати завдання місцевого бандита, ще й кличуть зі собою такого ж невдаху. Схема ніби надійна, та й винагорода чимала. Втім замість того, аби не напружуючись відібрати товар у наркокур’єра, який згідно з планом тільки на це й мав би чекати, горе-ділки наштовхуються на чесного та принципового “дембеля” Івана. Той, ясна річ, не здогадується про плани хлопців, що додасть усій четвірці чималих проблем.
Головні герої комедійної драми “Босоніж містом” (реж. Ендрю Флемінг; у гол. ролях: Еван-Рейчел Вуд, Скотт Спідман, Тріт Вільямс) зовсім не схожі одне на одного. Джей (Скотт Спідман) виріс у заможній родині, але стиль його життя зовсім не влаштовує родичів: він не працює і навіть не збирається шукати роботу, натомість дуже швидко розтринькує всі доступні гроші. Дейзі (Еван-Рейчел Вуд) з дитинства ізольована від світу, а тому виросла доброю, чистою та надзвичайно наївною. І коли Джей уже вкотре робить дурниці, його відправляють на примусові роботи до клініки для душевнохворих. Познайомившись, герої прив’язуються одне до одного. І якщо Дейзі, зі своєю вродженою простотою змінюватися не збирається, то на Джея час, проведений разом із нею, впливає дивним чином.
Анімаційний фільм “Космічний пірат Харлок” (реж. Сіндзі Арамакі) розповідає про далеке майбутнє. У цей час головною небезпекою для людства є корпорація Гайя – безжальні злочинці, що завоювали Землю. Останньою надією на спасіння стає Харлок – капітан примарного піратського корабля “Аркадія”. Від готовий битися за нашу планету до останньої краплі крові. Але хто він насправді – герой чи злочинець?

Сьогодні, 5 червня, о 18.00
в актовій залі ЛНУ ім. І. Франка (вул. Університетська, 1) відбудеться непересічна подія –
концерт “Поезія/Музика” від музично-літературної спільноти Collegium Musicum і кафедри світової літератури.
В програмі заходу – поезія Джона Доуленда, Вільяма Блейка, В.Б. Єйтса та Т.С. Еліота в перекладі Тараса Демка (читатимуть Катерина Трачук та Ірена Вовк), а також твори Монтеверді, Вівальді, Персела, Генделя, Баха, Ізаї у виконанні Анастасії Арбузової (сопрано), Анастасії Бойко (фортепіано) та Ігоря Муравйова (скрипка).
Музика і поезія мають спільний початок, проте мислення музикою суттєво відрізняється від мислення поетичного, поєднувати музику і поезію – добра справа і хороший спосіб виховувати художній смак.

Якщо ви ще не встигли побувати на концертах
Міжнародного фестивалю музичного мистецтва “Віртуози”, який триває у нашому місті з 15 травня, маєте час виправити цю прикрість до неділі включно.
Сьогодні в рамках фестивалю о 19.00 у Львівській філармонії академічний камерний оркестр “Віртуози Львова” презентує програму, яка складатиметься з віртуозно-романтичних творів Джоаккіно Россіні, Петра Чайковського та Нікколо Паганіні. Вперше на “Віртуозах” з оркестром “Віртуози Львова” виступатиме київська скрипалька, заслужена артистка України Богдана Півненко, яка виконає відомий Концерт №1 Ніколо Паганіні, що є еталоном скрипкової віртуозності.
Завтра в цей же час там відбудеться концерт до 110-річчя від дня народження педагога Лідії Голембо. Львівські піаністи Оксана Рапіта, Мирослав Драган та їхній син Андрій уперше виступатимуть разом. Свій проект вони назвали “Музика води”. Твори для фортепіано підібрані тематично. Вони відповідають концепції назви, яка пішла від твору Клода Дебюсі “Море”, написаного для шести рук в оригіналі. Ця добре відома симфонічна поема створена для великого симфонічного оркестру, але, що цікаво, оригінальний запис композитора був зроблений саме для трьох піаністів.
В суботу, 7 червня, з 18.00 у філармонії звучатиме “Урочиста меса” Людвіга Ван Бетховена у виконанні академічного молодіжного симфонічного оркестру “INSO-Львів”, Галицького камерного хору, солістів Надії Фесенко (сопрано), Мирослави Гаврилюк (мецо-сопрано), Сергія Бортника (тенор) і Романа Мороза (бас) під батутою австрійського диригента Георга Куґі.

Missa Solemnis (“Урочиста меса”) Людвіга Ван Бетховена, як і його Дев’ята симфонія, належать до найвеличніших вокально-симфонічних здобутків класичної музики. Написана вона для симфонічного оркестру, органа, мішаного хору, а також чотирьох солістів. “Меса” звучить майже півтори години і є тим твором, у якому композиторський задум повністю виправдовує засоби, а музика перевершує будь-які сподівання – Бетховен тут проявив себе у цілковитій величі майстра. Здавалося б, величезний твір слухач сприймає на одному диханні, нестримна енергія, яка підносить щораз вище над земним, наскрізь пронизує всю “Месу”, а інтенсивна поліфонічна робота, яка досягає кульмінацій у розгорнутих фугах у Gloria і Credo, наповнює твір нечуваною драматичною силою.
В неділю, 8 червня у концертному залі ім. С. Людкевича відбудеться одразу два концерти. З 17.00 розпочнеться програма “Віденський Орфей”, приурочена до 300-річчя від дня народження Крістофа-Віллібальда Ґлюка. Тенор Сергій Шаповал і клавесиністка Наталія Свириденко виконають твори талановитого композитора, який подарував нам класичну оперу та знамениту мелодію Орфея.
А о 19.30 розпочнється урочисте закриття XXXІIІ Міжнародного фестивалю музичного мистецтва “Віртуози”. Цей концерт буде особливо цікавий для поціновувачів джазу. Вперше у Львові виступить джаз-тріо Анджея Яґодзінського з Польщі разом зі співачкою Аґнєшкою Вільчинською. Це буде грандіозний проект із симфонічним оркестром, в рамках якого можна буде почути твори Анджея Яґодзінського та польські народні мелодії і пісні в джазовому опрацюванні.
Кав’ярня-галерея “Штука” запрошує на
виставку живопису Петра Сипняка “Просто літо”.
Влітку час минає непомітно. Природа втішає красою, стишує міську круговерть, заспокоює і обнадіює. У краєвидах Петра Сипняка ці властивості проступають дуже переконливо.
Причину такої щедрої любові автор розповів мистецтвознавцю та колекціонеру Володимирові Гусару: “Природа для мене є просто програмна річ. Якби не ті бабині квіти довкола хати, не ті верби, яблуні, пагорби, то не знати, чи міг би я все це так сприймати, відчувати і розуміти. Моя баба вишивала, і ті вишивки завжди були біля мене. Всі стіни були завішані ними. Килимів тоді не було, бо хто тоді міг собі це дозволити. Пам’ятаю: була така велика вишивка, на якій була вишита червона калина, а під нею багато квітів, якась дівчина, ангели. Звичайно, що ми всі живемо серед природи, але тільки окремим дається все це так пережити, осмислити. Значить, мені так випало, і я до того є призначений”.
Нагода оглянути полотна Петра Сипняка у камерній атмосфері кав‘ярні є до кінця червня. Заходьте!
У Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького (просп. Свободи, 20) сьогодні відкриють виставку творів заслуженого художника України, члена Національної спілки художників України Володимира Сандюка.
Карпати – рудиментальна в українському мистецтві тема, але у творчій манері Сандюкового малярства вони постають якось по-іншому. Пройшовши уроки авангардистів, автор виробив власний творчий метод, в основі якого – етноколорит, покладений на динаміку і фактурність мазка. На цьому й базується творча концепція художника, яка полягає у тому, щоби не замислюватися над технікою і манерою передачі, бо головне – донести враження, не йти за тенденціями, знайти власний живописний хід і мати свою позицію у відтворенні побаченого.
Володимир Сандюк навчався у Косівському технікумі народних художніх промислів ім. В. Касіяна, Львівській академії мистецтв. З 1996 року викладає спеціальні дисципліни на кафедрі образотворчого мистецтва ім. М. Фіголя Інституту мистецтв Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника. Митець працює в галузі живопису, декоративно-прикладного мистецтва, книжкової графіки. З 1992 р. – учасник обласних, всеукраїнських, міжнародних художніх виставок та пленерів.

У
ресторані імпровізацій “Грушевський cinema jazz” можна оглянути виставку ляльок Юлії Янковської-Лесик. Майстриня ось уже три роки створює іграшки, і, за її словами, це все більше її захоплює.
“Зараз важко пригадати, коли на світ з’явилось моє перше творіння. Скільки себе пам’ятаю, завжди захоплювалась шиттям. Змалку сиділа біля бабусі і спостерігала за тим, як вона шиє одяг для всієї родини, – розповідає Юлія Янковська-Лесик. – Із задоволенням створюю іграшки і вкладаю в кожну з них частинку своєї душі. Хочу, аби беручи до рук ці забавки й інші люди відчули любов і ніжність, з якими я їх роблю. Через них я дарую людям хоч трошки радості, ніжності, доброти, посмішок – чого так часто не вистачає сьогодні.”
“Кав’ярня Леваковського” (пл. Катедральна, 3) запрошує на виставку Наталії Бартків під назвою “Солодка втеча”.
У кожного є місце, куди можна втекти від буденності, шуму та метушні міста. Для Наталії Бартків це її дім – місце солодкої втечі. “Солодка втеча” – це серія “інтимних” натюрмортів, що зображають предмети домашнього вжитку художниці, передаючи затишок та життєве тепло.
Проведення персональної виставки Наталії Бартків у “Кав’ярні Леваковського” вже стало щорічною традицією (ось уже три роки поспіль). Щоразу тематика виставки докорінно змінює внутрішню атмосферу кав’ярні, влучно і з добрим гумором додаючи настроєвості. Минулого року художниця представила серію “На морі, на сонці”, подарувавши львів’янам море, якого у них ніколи не було. Цього ж разу Наталія представить полотна, що дарують спокій і затишок, навіть на фоні останніх подій в країні. Зворушливі та щирі художньо-естетичні засоби, що застосовує мисткиня, не залишать вас байдужими.

А от
у Львівській національній галереї мистецтв імені Б.Г. Возницького у відділі Європейського мистецтва ХІХ – ХХІ ст. (вул. Стефаника, 3) триває
виставка живопису Михайла Дзядика, Іванни Дзядик та Катерини Борисової.Це проект, у якому глядач зможе побачити, зіставити роботи вчителя і його учнів – молодих митців, які уже пішли своєю дорогою в мистецтві. На виставці представлено понад 50 живописних полотен, створених художниками впродовж останніх років.
Михайло Дзядик – знаний в Україні художник, у минулому викладач Української академії друкарства (до 1994 – Українського поліграфічного інституту ім. Івана Федорова у Львові), член Національної спілки художників України.
Сьогодні о 17.00, у актовій залі Львівської національної академії мистецтв (вул. Кубійовича, 38, адміністративний корпус, 4 поверх)
відбудеться відкриття творчої спільноти КРОК.
Мета творчої спільноти КРОК: створити середовище для об’єднання митців різних напрямків, середовище для спільного росту, допомогти митцям повірити у власні сили і відновити зв’язок між митцями різних поколінь
Окрім презентації спільноти організатори заходу запрошують митців до розмови на тему “Реалізація творчої особистості”, у якій вони можуть поділитися з усіма бажаючими своїм досвідом та досягненнями у мистецтві.
На відкритті гратимуть Not Clean Head, The Indie Sunners, Funny D., Таня Щутяк, Фірман, Ярослав Пиж і Андрій НЛО.
А в п’ятницю о 19.00 галерея “Зелена канапа” запрошує на останній майстер-клас цього сезону – рисунку від Олександра Войтовича.
Цей художник має армію шанувальників свого мистецтва, яке цілком заслужено вже стало візитівкою нашого міста. Твори Олександра немов усюди водночас: в улюблених місцях, на афішах подій і фестивалів... Він прославився як майстер “ню”, що своєю чуттєвістю вганяє в фарбу поважних панів.
На майстер-класі для дорослих ви зможете поспілкуватися з харизматичним Олександром Войтовичем, надихнутись його творчістю та намалювати обраний художником об’єкт. “Хочу розвіяти страхи. Рисувати як Войтович для участі у цій події не потрібно, – каже засновник і керівник галереї Олеся Домарадзька. – Це може бути такий собі творчий вечір. Кава і мистецькі розмови з неймовірним візуальним рядом... Приєднуйтесь!”