Чи не здається вам, що ми загубилися між Майданом, революцією, сепаратистами і “зеленими чоловічками”? Постійна напруга, в якій живе наш народ ось уже понад півроку, не просто втомила, а немов ізолювала українців від усього доброго та людського – стосунків, почуттів, емоцій.
Ми, як зашорені, останнім часом зауважуємо тільки погані новини, негатив, зло, заганяючи себе в депресію, позбавляючи тих світлих промінчиків, які, власне, й творять з homo sapiens людей, точніше особистостей – таких різних, унікальних і від того прекрасних.

|
фото: Андрій Польовий |
Звичайно, це непростий період, але чи замислювались ви над тим, як важко його переживають творчі люди, митці? Та, як би суперечливо це не звучало, саме творчість дає їм таку необхідну розрядку, в якій вони знаходять розраду, а ще – можливість висловити те, що відчувають.
Днями мені пощастило переконатися в цьому, побувавши на відкритті колективної виставки “2014” художників Анни Атоян, Івана Твердуна, Тетяни Тарасенко, Ірини Щербатенко та Ігоря Голікова. Львів’яни й гості міста можуть відвідати її до 27 травня, завітавши в нову Artefakt galereЯ, що на вулиці К. Левицького, 17.
Назва “2014” – дуже символічна, адже до цієї експозиції ввійшли найновіші роботи згаданих митців, створені цього року. “Ця виставка представляє нам цікавих, неординарних авторів, молодих душею і своїми творчими поривами та водночас зрілих за своїм творчим станом, – ділиться враженнями від побаченого мистецтвознавець, член Національної спілки художників України Ярослав Кравченко. – Тут є дуже різні роботи, інколи навіть протилежні за спрямуванням і баченням світу. Але тим, мабуть, і цікавіше, що один навпроти другого ми бачимо такі різні настрої!”
Надто складно описати словами всю палітру почуттів і тем, які вдалося передати в своїх роботах цій п’ятірці художників. Та, як на мене, їх дуже влучно описала під час презентації доцент кафедри художнього текстилю Львівської національної академії мистецтв Галина Кусько.

|
фото: Андрій Польовий |
“Івана Твердуна як художника знаю вже давно – ще відтоді, як він малював у стриманій колористичній манері, дуже делікатно, з такою графічною чіткістю деталей. Та раптом “вибухнув” кольором з такою ван-гогівською пристрастю, пластичними підходами – і це при абсолютній буденності сюжетів, – каже вона. – А от роботи Ігоря Голікова зовсім інші, скажу навіть так – не характерні для львівського мистецького середовища. Бачимо в них глибокий символізм, який у контексті нинішньої ситуації в Україні викликає дуже багато асоціацій.
Ці полотна за стилістикою нагадують мені картини французьких художників початку ХХ століття. Особливо запам’яталася робота, на якій зображена гра в кості… черепами. Вона – як наше життя: доки існуємо, хтось грає тими життями так легко. Саме тут і проглядається вся сила митця, який зміг це вловити і так точно та водночас невимушено передати”.
|
фото: Андрій Польовий |
На полотнах Ірини Щербатенко, зі слів Галини Кусько, бачимо особливе сприйняття світу. Ці картини при усій їх простоті привертають увагу. Варто лиш на хвильку зупинитися та вгледітися у них – і ви одразу ж полюбите їх.
“Дуже вражена Тетяною Тарасенко. Роботи цієї художниці сильні й легкі водночас. Дивлячись на них, думаєш, що їх створив чоловік, – треба ще наважитися так малювати! На цих полотнах, як не дивно, дуже гармонійно поєднуються імпресіонізм та експресіонізм, – веде далі вона. – І наостанок кілька слів про Аню Атоян. Її роботи – як добре вино, яке можна смакувати безконечно. Щоразу відкриваються нові деталі, інтонації, нотки. Стиль цієї художниці не сплутаєш ні з ким і ніколи – настільки особливо й неповторно вона творить”.
Та попри усі таланти художників і їх дивовижні роботи цього свята мистецтва не було б, якби не унікальна львів’янка, дизайнер і педагог Оксана Бондарук, яка не лише заснувала Artefakt galereЯ, але й зібрала цього дня в ній своїх близьких та друзів.
Один із них – художник та архітектор Нестор Бордун – дуже влучно описав цю жінку і її зусилля: “Не так часто ми про це думаємо, але насправді художник походить... з мрій. Це тягнеться впродовж поколінь, і лише в певний момент хтось починає помічати прекрасне та особливе, мріяти і творити. Кажу це не лише про тих митців, які сьогодні представили нам свої твори, але й про Оксану Бондарук, яка, образно висловлюючись, народжує художників, творить їх для суспільства”.