Понад 700 музикантів і близько 6 тисяч глядачів у шести містах України 30 березня зібрала акція “Спільне повітря” – в один і той же час сім оркестрів у семи найбільших аеропортах країни виконали “Оду до радості” – тему фіналу Дев’ятої симфонії Людвіга ван Бетховена, офіційний гімн Євросоюзу.
У такий спосіб ми вшанували пам’ять бійців Небесної сотні, відсвяткували підписання політичної частини Асоціації з ЄС і підтвердили, що Україна — неподільна і єдина. На організацію акції волонтери витратили менш ніж десять днів. Музиканти й організатори працювали безкоштовно і незалежно від офіційних культурних інституцій.
“Ця історія показує, що неможливого в цій країні немає”, – впевнені організатори. Найбільше слухачів у неділю зібралося у Львівському аеропорту ім. Данила Галицького (більш ніж тисяча) та в Борисполі (майже три тисячі, більшість з яких – пасажири понад 30 міжнародних рейсів). Цікаво, що левова частка людей приїхала до летовищ по цілій Україні спеціально для того, аби підтримати акцію.

|  |
фото організаторів
|
“Коли 700 людей у Львові, Харкові, Донецьку, Одесі, Києві, Дніпропетровську в одну й ту ж секунду роблять одну й ту ж річ, розмови про поділ і розірваність України починають виглядати аж надто штучно, – ділиться враженнями співорганізатор “Спільного повітря” Івана Скиба-Якубова. – Ця акція європейська за духом не тому, що оркестри грають в аеропортах, а тому, що ідею не спускали «згори» – її придумали і менш ніж за десять днів зробили люди, до того навіть не знайомі між собою. І так хочеться вірити, що хлопці, яким не дали дожити до здійснення їхніх мрій, почують, що ми їх не забудемо, не зрадимо їх пам’ять…”
У львівському і одеському аеропортах офіційний гімн Євросоюзу виконували двічі, а у фіналі заграли ще й Державний гімн України. В Харкові та Дніпропетровську “Ще не вмерла...” заспівали самі глядачі. Тим часом у Жулянах, окрім безсмертного твору Бетховена, музиканти виконали ще й духовний гімн України — “Боже, великий, єдиний”, а глядачі запалили лампадки в пам’ять про всіх полеглих.
“Коли наші соратники і друзі з чудового міста Харків повідомили про приєднання Жулян, я зрозуміла, що український народ, простих людей, які, не шкодуючи себе, щоденно роблять свою справу, отримуючи за неї неадекватно малу плату, ніхто вже не зможе роз’єднати, запудрити мізки нереальними обіцянками, – каже Іоланта Пришляк, головний координатор акції “Спільне повітря”. – Ми стали дорослими! Народе України, я пишаюсь тобою!”
Цікаво, що в Одесі хор місцевого оперного театру співав “Оду до радості” на слова Фрідріха Міллера фактично вдруге за тиждень, адже саме він брав участь у флеш-мобі Хобарта Ерла на Привозі, який частково надихнув і на організацію акції “Спільне повітря”.