Наша зброя – мистецтво

Українські художники і дизайнери демонструють своє ставлення до ситуації в нашій державі творчими роботами, які знайшли поціновувачів не лише в Україні, але й за її межами

зображення: Ігор Бежук
У вирі подій, що розгортаються в нашій країні впродовж останніх двох місяців, навіть мистецтво розвивається по-особливому. З кожним днем в інтернет-мережі, яка стала одним з найважливіших інструментів української єврореволюції, з’являється щораз більше жанрових фото, тематичних плакатів, картин, карикатур. 
Бо кожен бореться з несправедливістю і усім цим абсурдом довкола як може: політики – перемовинами і промовами на майданах країни, активісти – блокуваннями адмінбудівель і протестними акціями, а митці – віршами, піснями і творчими роботами. 
Тож сьогодні “Пошта” розповість про найвідоміших художників і дизайнерів, які своїми плакатами, рисунками, картинами та карикатурами –мистецькою зброєю – демонструють свою громадянську позицію не лише співгромадянам і політикам, а й усій світовій спільноті. 

 
Варто згадати, з чого, власне, починали митці на Євромайдані. Одним з яскравих прикладів такого творчого внеску є роботи спільноти “Страйк Плакат”, що підтримала всеукраїнський протест проти кривавих подій на майдані Незалежності. Її активісти створили низку плакатів, які з інтернету може завантажити й роздрукувати кожен. 
“Ми переконані, що доля країни вирішується сьогодні. Ми закликаємо всіх творчих людей доєднатися до всеукраїнського страйку та створювати страйк-плакати або будь які інші матеріали, – пояснюють вони. –  Вже сьогодні ми творимо ресурс, на якому художники, ілюстратори, дизайнери зможуть розміщувати свої твори, і будь-хто зможе завантажити їх та розмістити на своїх сторінках у соціальних мережах або роздрукувати”.
Одним з найактивніших учасників цієї спільноти, з якого вона фактично й починалась, став поет, перекладач і дизайнер Ілля Стронговський. Саме він створив дизайн наймоднішої у 2013 – 2014 рр. новорічно-революційної листівки з “йолкою” та ще чимало креативних плакатів, як-от широковідомий “Змінюємо країну. Перепрошуємо за незручності”.
Окрім плакатів, яскравими прикладами промайданівської творчості стали малюнки Юрія Журавля – громадського діяча, художника і соліста гурту “OТ VINTA!”.  Робіт у нього назбиралося стільки, що вистачило на особисту виставку, яку відучора можна відвідати в Києві, на розі Грушевського і Хрещатика. 
Смерть активістів і учасників Євромайдану, а також жахливі факти знущання з українців викликали новий сплеск творчості серед наших митців. До прикладу, киянин Руслан Коломієць уже встиг створити цілу серію картин, на яких зображені ці буремні часи та їх герої. Серед його робіт – і портрети, зокрема Сергія Нігояна (хлопця із Дніпропетровщини, який став однією з перших жертв протистояння), і живопис (на одній з картин зображена сцена з Грушевського).
А от Михайло Гавриляк – справжній український козак, про якого широкий загал дізнався через принизливі знущання “беркутівців”, став одним з улюблених героїв митців. У цілком різній манері та техніці його зобразили чимало творчих особистостей. Найвідомішими є портрети карикатуриста з Коломиї Ігоря Бежука та київських художників Марисі Рудиської і Сергія Позняка. Саме внутрішня сила, гідність і незламність Михайла Гавриляка надихнули митців на створення цих чудових робіт.
А вже у понеділок, 3 лютого, кияни та гості столиці зможуть побачити, як саме дизайнери і учасники Міжнародного триєнале екоплакату використовуватимуть свою творчість як своєрідну зброю. Адже цього дня відбудеться апеляційний суд у справі Антона Стогова (дизайнера, якого затримали разом зі студентами Київського національного університету театру, кіно і телебачення ім. І. Карпенко-Карого, коли він повертався додому з офісу).
Судове засідання  призначене на 17.00 у будівлі апеляційного суду на Солом’янській площі. Перед судом о 15.30 друзі та колеги Антона Стогова влаштують флеш-моб, демонструючи свої роботи і таким чином привертаючи увагу до справи несправедливо затриманого дизайнера.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4640 / 1.58MB / SQL:{query_count}