А що б на це сказала Квітка Цісик?!

Вшановуємо пам’ять легендарної співачки чи заробляємо на її імені?

фото: Андрій Польовий
Наступного тижня у Львові відбудеться гала-концерт “Голос в єдиному екземплярі”, присвячений пам’яті та 60-річчю Квітки Цісик, довкола якого вже виникло чимало суперечок. 
Спочатку три співачки, котрі погодилися співати на ньому, одна за одною відмовились від участі у вечорі. Згодом від підтримки концерту відмовились і деякі інформаційні партнери. Останньою подією, яка стосується цього заходу, стала спільна прес-конференція засновника та організатора Українсько-американського проекту “Незабутня Квітка” (США), продюсера Алекса Гутмахера, племінниці Квітки Цісик Марти Качмар і лауреатки I Міжнародного конкурсу українського романсу імені Квітки Цісик у Львові співачки Оксани Мухи щодо... проведення концертів, присвячених творчості легендарної співачки та інтелектуальної власності і авторського права.
Що ж сталося і чому довкола, здавалося б, звичайного заходу зчинився такий скандал? Спробуємо розібратися. З перших днів жовтня в нашому місті розпочалась рекламна кампанія заключного благодійного гала-концерту “Голос в єдиному екземплярі”, присвяченого пам’яті та 60-річчю Квітки Цісик, який відбудеться 5 листопада у Львівській опері.
“В концерті братимуть участь Антоніна Матвієнко, Міла Нітіч, Ілларія, Христина Соловій, Євгенія Червоножко, Наталя Половинка, Софія Федина, Оксана Муха, Леся П’яста (Канада). Виступи всіх учасників концерту супроводжуватиме естрадно-симфонічний камерний оркестр “Віртуози Львова”, – йдеться в одному з рекламних повідомлень. – Глядачі зможуть почути та насолодитися ліричними піснями і романсами, які так любила співати Квітка Цісик. Кошти від проведення концертів будуть скеровані для придбання пересувного мамографа для виявлення раку молочної залози на ранніх стадіях”.
Та трошки більше, ніж за тиждень, а саме 15 жовтня, одна з учасниць заходу –  лауреатка I Міжнародного конкурсу українського романсу імені Квітки Цісик у Львові співачка Оксана Муха заявила на своїй сторінці у Фейсбуці: “Не братиму участі в цьому концерті. З особистих переконань. Організатори цього концерту, як виявилось, нехтують закони про авторське право”. 
Вслід за нею з’явилась ще одна відмова – уже на офіційній сторінці Тоні Матвієнко: “Через непрофесійність та некомпетентність організатора концерту, а також розміщення ім’я артистки без остаточного підтвердження  змушені відмовитись від участі. Також наголошуємо, що маємо інформацію стосовно сумнівної благодійності самого заходу. Просимо вибачення перед шанувальниками творчості Тоні Матвієнко, які вже придбали квитки та чекають на концерт”.
А ще за кілька днів свою участь в концерті спростувала й Ілларія: “Illaria офіційно заявляє, що не бере участь у концерті. Через неузгоджені дії організаторів концерту та вказівку участі Illaria на афіші без остаточного з нею погодження співачка не бере участь у концерті”.
З такою кількістю відмов концерт може не відбутися. Проте організатор події, керівник проекту Творчо-культурно-мистецького благодійного фонду “Жорна часу” Роман Маланчук вирішив таки втілити задумане і, попри всі заяви, квитки вартістю від 80 до 320 грн непогано продавалися, принаймні про це не раз повідомляли у касах оперного театру. Тож за тиждень афіші заходу передрукували та й по всьому…
Але так просто ситуація не вирішилась. Вже у вівторок, 29 жовтня, прес-конференцію з приводу неї скликав засновник і організатор Українсько-американського проекту “Незабутня Квітка” (США), продюсер Алекс Гутмахер. Поспілкуватися з журналістами він запросив ще й Оксану Муху та племінницю Квітки Цісик Марту Качмар. 
Та, крім працівників ЗМІ, на прес-конференцію прийшли представники організаторів гала-концерту “Голос в єдиному екземплярі” разом із самим Романом Маланчуком. І звична робоча подія перетворилася на балаган з постійним перебиванням спікерів і коментарями з залу, пред’явленням розписок і коментарями адвоката, який спеціалізується на авторському праві. Тобто на те, що робилося на сторінках інтернет-видань, які подавали новини щодо концерту – з коментарями про продажність, відсутність таланту, бажання нажитись тощо.
Відтак “Пошта” сьогодні вміщує коментарі головних учасників дискусії довкола концерту “Голос в єдиному екземплярі”. Не маємо наміру поширювати плітки чи робити комусь із них антирекламу або рекламу, але вважаємо: варто зрозуміти, чи вшановують пам’ять Квітки Цісик, а чи заробляють на її імені?
Оксана Муха, співачка, лауреатка I Міжнародного конкурсу українського романсу імені Квітки Цісик у Львові
Наша співпраця з Романом Маланчуком розпочалася місяць-півтора тому із запрошення на концерт у театрі імені Заньковецької. Я не була впевнена у професійності, майстерності пана Романа і не хотіла брати участь в цьому концерті від самого початку. Та врешті погодилася. Тоді побачила афішу, на якій зазначалося, що концерт благодійний. Лише з неї дізналася, що їх буде два, та ще й заключних.

У попередніх телефонних розмовах з паном Маланчуком я питала, чи узгоджував він проведення концерту, використання імені Квітки Цісик з її родиною. Пан Роман відповів: з цим питань не буде – все вирішено.

Також ми домовлялись з організатором про те, що виступати мали під музичний супровід “Віртуозів Львова”. Та згодом з’ясувалося, що оркестр гратиме не в повному складі. Тож вважаю, що всі ці моменти показали непрофесійність, адже все треба обумовлювати з виконавцями. Мене все це стурбувало... Як і назва концерту – “Голос в єдиному екземплярі”. Адже це назва фільму про Квітку Цісик, знятого телеканалом “Інтер”.

Та передусім у цій ситуації мене непокоїть питання авторських прав. Бо концерт на імені Квітки Цісик збирає кошти. А організатори тим часом не питають на це дозволу в її родини, сина, чоловіка Еда Раковича. І це нечесно з моральної точки зору.
Алекс Гутмахер, засновник і організатор Українсько-американського проекту “Незабутня Квітка” (США), продюсер
Цей проект, який втілюю ще з 2007 року, особисто для мене завжди був і буде некомерційним. Я не заробляв, не заробляю і не зароблятиму на ньому. Ім’я Квітки Цісик для мене святе. Всі акції з використанням її імені завжди погоджую з її родиною – сином і чоловіком Едом Раковичем. А він свого часу вклав у запис її альбому 250 тисяч доларів – чималі гроші. Тепер же на її пам’яті гроші заробляють, не зважають на авторські права – просто захотіли й організували собі концерт, нікого не питаючи про використання її творчості, імені, фото.

Оця ситуація мене взагалі вражає! Не розумію, чому він завершальний? Та ж проект триває! На початку жовтня я зустрічався з пані Романів. Ми говорили про те, що робитимемо. Зокрема й про заключний захід з відзначення 60-річчя від дня народження Квітки Цісик – концерт в палаці “Україна” у Києві, який відбудеться 3 квітня 2014 року. Тоді ж презентуємо її новий диск з піснями, які раніше не видавались. А ще на концерт до Києва приїдуть чоловік і син Квітки, бо без них така подія не може відбутись.

Дивно, чому для концерту “Голос в єдиному екземплярі” вибрали саме таку назву. Вона ж копіює назву фільму виробництва телеканалу “Інтер”! То люди з цього можуть подумати, що канал має стосунок до тої події, але так не є. Маю заяву головного редактора “Інтера” Антона Нікітіна. В ній ідеться: “Концерт до 60-річчя Квітки Цісик у Львівському театрі опери та балету через використання назви документального фільму телеканалу “Інтер” може бути сприйнятий глядачами як продукт чи програма телеканалу “Інтер”. З проханням використовувати назву “Голос в єдиному екземплярі” до нас ніхто не звертався. До концертної події у Львові телеканал не має жодного відношення”.

Я навіть не повідомляв ще про всю цю ситуацію Еда Раковича – хотів спочатку сам розібратися. Він ще не знає про це. Не знаю, що тут казати. Зараз можу хіба порадити організатору концерту: на майбутнє треба більш професійно ставитися до своєї роботи!
Роман Маланчук, організатор концерту “Голос в єдиному екземплярі”, керівник проекту Творчо-культурно-мистецького благодійного фонду “Жорна часу”
Причина відмови співачок – у грошах. Тоня Матвієнко хотіла, аби ми дали їй завдаток за участь в концертах на місяць наперед. Але такі умови не висувають навіть відомі зірки – добре це знаю, бо організовую концерти ось уже 15 років.

З Оксаною Мухою ми обумовили гонорар, навіть виплатили їй половину з нього – 4 тисячі гривень (я маю розписку менеджера про отримання цих грошей). Пізніше до мене подзвонив її менеджер і повідомив: оскільки концертів буде два, гонорар також мав би бути подвійний (в мене це записано на диктофоні). Я казав про кількість концертів, але, можливо, він не зрозумів цього. Та гроші – не проблема, я б зібрав і доплатив.

Щодо авторських прав, а про що ми мали питати? За постановою ВРУ, 2013 рік є Роком вшанування пам’яті Квітки Цісик. Тож у школах, клубах, концертних залах можуть влаштовуватися тематичні вечори, присвячені їй. Квітка ж не написала жодної пісні. Вона співала українські народні пісні і пісні українських авторів. То які можуть бути питання щодо авторських прав?
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.2079 / 1.64MB / SQL:{query_count}