Падеревський, якого не знаємо

З 15 по 17 листопада у Львові триватиме ІІ Міжнародний фестиваль “Відкриваємо Падеревського”

Назва міжнародного фестивалю, що вже другий рік поспіль відбуватиметься у Львові (на цей раз з 15 по 17 листопада), на перший погляд могла б видатись навіть претензійною. Бо що, здавалося, можемо відкрити в так добре дослідженій, вивченій, пошанованій постаті польського музиканта і громадського діяча через більше, ніж сімдесят років після його смерті? 
Блискучий піаніст, який на зламі ХІХ-ХХ століть підкорив Європу та США. Обдарований композитор, який так само чутливо реагував на виклики Fin de siecle, як і його сучасники в Парижі, Відні чи Берліні – постромантичних середовищах, які, зрештою, і сформували митця. Безкомпромісний політик, який з’явився на сцені великої історії в найбільш відповідальний момент здобуття Польщею незалежності. 
Ці, сьогодні майже хрестоматійні, твердження значною мірою формують у нашій свідомості дещо схематичний образ Падеревського. Але водночас десятки щонайнесподіваніших запитань, виникаючи постійно, свідчать передусім про те, як мало ми знаємо про цю харизматичну постать... 
Цікаво, що знаковим для Падеревського на його творчому шляху виявився Львів – серце тогочасної Польщі, її культурна столиця, батьківщина десятків видатних діячів. Перші концерти піаніст дав у Львові в 1887 та 1889 роках, але справжнього аншлагу, ба навіть ажіотажу, заслужив уже після тріумфальних гастролей світом – у червні 1902-го на сцені Скарбківського театру. А 1910 року – року великого Шопенівського ювілею – музиканта зустрічали тут як національного героя і гідного наступника великого Фридерика.
Цікаво, що знаковим для Падеревського на його творчому шляху виявився Львів. Перші концерти піаніст дав у Львові в 1887 та 1889 роках
А рівно через сто років, у 2012-му, у Львові відбувся перший Міжнародний фестиваль “Відкриваємо Падеревського”. А найважливіше, що акція ця отримала продовження і відбуватиметься уже вдруге.
Кожну з імпрез цьогорічного фестивалю також можна приурочити котрійсь зі “львівських історій” Падеревського – знову і знову відкриваючи для себе цю неординарну постать у різних контекстах минулого та сучасності. Таким чином інавгураційний концерт, що відбудеться 15 листопада на сцені Львівської філармонії, не випадково отримав назву “Повернення легенди”, адже його програма стане повторенням тієї, із якою тріумфував у Львові музикант у 1902 році.
Прозвучать фортепіанні концерти №2 Фридерика Шопена та №5 Людвіга ван Бетховена – коронні в репертуарі Падеревського твори, близькі йому за духом і естетикою, а також власна композиція Ноктюрн в оркеструванні сучасного диригента Єжи Максим’юка. Він же керуватиме того вечора Академічним симфонічним оркестром Львівської філармонії, а солістами виступлять гість із Варшави Кароль Радзівоновіч та львів’янка Маріанна Гумецька, яка є одним з ініціаторів та артистичним директором цілого фестивалю.
Фортепіанний речиталь “Триб’ют маестро” відбудеться наступного дня. Молодий угорський піаніст Петер Тот, який є лауреатом Гран-прі конкурсу ім. Ігнація Яна Падеревського в США, виконуватиме композиції як самого майстра, так і найбільш улюблені в його репертуарі. Програму складуть Фортепіанна соната №18 Людвіга ван Бетховена, віртуозні твори Ференца Ліста та Фридерика Шопена і мініатюри Падеревського. Концерт стане даниною передусім яскравому віртуозу, який умів збирати багатотисячні зали задовго до епохи шоу-бізнесу; талановитому піаністу, що підкорив сцени цілого світу; проникливому філософу фортепіано.
Концерт стане даниною передусім яскравому віртуозу, який умів збирати багатотисячні зали задовго до епохи шоу-бізнесу; талановитому піаністу, що підкорив сцени цілого світу; проникливому філософу фортепіано
Того ж вечора, 16 листопада, львівську публіку очікуватиме грандіозний проект – постановка “Гальки” С. Монюшка силами Варшавської камерної опери, подія сенсаційна з кількох поглядів. По-перше, тому, що ця класична польська опера вже багато десятиліть не бачила світла львівської рампи. По-друге, тому, що вистава відбудеться за участі колективу, знаного на цілий світ. Та, зрештою, і сам факт приїзду до Львова повного складу театру – а це близько 120 осіб – вже сам по собі заслуговує особливої уваги. І поваги до талановитих організаторів.
Передуватиме спектаклю урочиста церемонія вручення відзнаки “Падеревський”, також започаткованої минулого року для удостоєння тих, хто особливо активно долучається до українсько-польської співпраці. Цікаво, що автором вишуканої статуетки є Анджей Ренес – скульптор, знаний у Польщі передусім завдяки “Віктору” (фігурці найбільшої національної телевізійної нагороди).
Завершиться фестиваль 17 листопада експозицією „Портрет в інтер’єрі епохи“ – надзвичайно цікавим екскурсом у музику сучасників та наступників Ігнація Яна Падеревського. Його вокальні мініатюри прозвучать поруч із творами французького композитора-імпресіоніста Клода Дебюссі, класика фінської школи Яна Сібеліуса, а також представника наступного покоління польської музики Кароля Шимановського у виконанні однієї із найбільш високоцінованих сьогодні у Польщі співачок, українки Ольги Пасічник і її сестри, професорки Королівської академії музики у Стокгольмі, Наталії Пасічник. 
А оркестровим фіналом і вечора, і цілого фестивалю стане виконання Симфонії №2 українського композитора Бориса Лятошинського, який, як і Ігнацій Падеревський, народився у Житомирі, місті, питомо пов’язаному із родом Падеревських. Іменем І.Я. Падеревського там сьогодні названо Польський Дім. Також у цьому місті періодично відбуваються культурні заходи, присвячені життю та творчості талановитого сина польської землі.
Лідія Мельник
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4212 / 1.58MB / SQL:{query_count}