Ось уже тиждень повітря Львова сповнене особливої сучасної музики. А все тому, що з 26 вересня у нашому місті триває XІХ Міжнародний фестиваль “Контрасти”.
Це свято перш за все є своєрідним подіумом для презентації найновіших творів українських і зарубіжних композиторів, можливістю показати свою творчість і представити найновіші течії сучасної музики. Чого чекати від ХІХ “Контрастів”, “Пошті” розповів диригент, генеральний директор Львівської обласної філармонії Володимир Сивохіп.
– Найперше розкажіть, якою є цьогорічна програма міжнародного фестивалю?
– “Контрасти” завжди тішать постійністю, стабільністю. Всього в програмі фестивалю 23 концерти (сім із них уже відбулись). Кожен з таких вечорів став або стане своєрідним знайомством з національними композиторськими та виконавськими школами. Концепція фестивалю витримана в cтилі попередніх років, але має кілька яскравих розгалужень.
“Контрасти” – це показ нової музики, сцена для презентації світових і українських прем’єр. Цього року в нас відбудуться прем’єри творів львівських композиторів Віктора Каменського і Богдани Фроляк, ювілейний авторський вечір Олександра Козаренка, авторський вечір відомої київської композиторки Ганни Гаврилець, чия музична творчість розвивалася у Львові.
Під час фестивалю триватиме знайомство з творчістю голови правління Львівської організації Національної спілки композиторів України Мирослава Скорика. А визначний ювілей маестро пошануємо окремим тижнем музики після завершення ХІХ “Контрастів”.
Кожен концерт “Контрастів” має своє обґрунтування та чітке програмне завдання, концепцію
У рамках фестивалю відсвяткуємо ювілеї Василя Барвінського і Миколи Колесси. Окремим концертом на другий день “Контрастів” у Концертному залі ім. С. Людкевича прозвучали камерно-інструментальні вокальні твори родини Нижанківських – батька Остапа і сина Нестора. Ще одне розгалуження фестивалю – це знайомство з новинками національних композиторських шкіл. Ми сформували кілька тематичних концертів, які також стануть своєрідним відкриттям для поціновувачів музичного мистецтва.
Зокрема, перший концерт-відкриття фестивалю, який відбувся 26 вересня, присвятили 100-річчю канадського композитора Джона Вайнцвайга. Цього вечора ми мали змогу насолодитися його творами у виконанні гостей із Канади – солісток Линн Куо (скрипка) і Еріки Кріно (фортепіано). А вже 13 жовтня на ХІХ “Контрастах” оркестр “INSO-Львів” та диригент Фахраддін Керімов представлять нам кращі зразки азербайджанської класичної музики XX ст. – твори відомих композиторів Фікрата Амірова, Кари Караєва та Франгіз Алізаде.
У камерних концертах будуть вкраплення інших національних мотивів. До прикладу, угорський гітарист українського походження Ференц Бернат представить сучасну гітарну музику угорських композиторів. Взагалі кожен концерт “Контрастів” має своє обґрунтування та чітке програмне завдання, концепцію. І мені приємно, що за рік до свого ювілею наш фестиваль зберігає високе реноме у світі сучасної музики.
– А чи буде можливість поспілкуватися з учасниками фестивалю до або після концертів?
– У нас вже тривають творчі зустрічі, дискурси, обговорення сучасної музики. Частина цих заходів відбуватиметься у Львівській національній музичній академії за участі композиторів, студентів, виконавців, які спеціалізуються на виконанні сучасної музики.
– Цього року участь у фестивалі беруть майже 200 виконавців та 20 композиторів. Серед них чимало гостей з різних куточків планети. Де шукаєте кошти на те, аби привезти їх до Львова?
– Я вже казав вам, що “Контрасти” презентують твори різних національних шкіл. На щастя, такі проекти підтримують закордонні інституції, які представляють ці країни. Завдяки Польському інституту в Києві та Інституту Адама Міцкевича у Варшаві нам вдалося запросити польського піаніста Павеля Альбінського, органіста з Гданська Романа Перуцького і диригента Антоні Віта з Варшави.
А в рамках Днів культури Чехії у Львові за підтримки Генерального консульства Республіки Чехія у Львові до нас завітає диригент з Праги Ондржей Врабец. У неділю, 6 жовтня, о 19.00 він разом із оркестром “Віртуози Львова” представить програму, до якої ввійшли твори Мартіна Хиблера, Франтішека Ксавера Турі, Алеша Павлорека, Вікора Ульмана, Гідеона Кляйна і Павела Хааса. Вперше на фестивалі та чи не вперше в Україні виконують твори композиторів з Єгипту. Завдяки культурним інституціям цієї країни на “Контрасти” приїде Мохаммед Саад Баша Реяд – відомий автор з Каїру.
Закордонні партнери підтримують фестиваль і найперше пропагують свою національну музичну культуру. Мені завжди хочеться побажати, аби й українські державні культурні інституції пропагували і підтримували нашу українську музичну культуру за кордоном, чим, на жаль, ми сьогодні не можемо тішитись.
“Контрасти” хоч і мінімально, але постійно підтримує Львівська міська рада – фестиваль входить до програми заходів міського управління культури. Більшу частину грошей дають наші засновники та керівники – Львівська обласна рада, Департамент з питань культури, національностей та релігій держадміністрації. Фестиваль завжди є в плані їх роботи і отримує стабільне фінансування, на яке можна сподіватися... Принамні для того, щоб забезпечити умови перебування солістів у Львові.
Розмовляла Ольга Максим’як