Місто, яке надихає

Чому варто відвідати IV Міжнародний поетичний фестиваль MERIDIAN CZERNOWITZ

Czernovitz – такою була назва австрійських Чернівців у 1774 – 1918 рр. Це місто по праву вважають таємною літературною столицею Європи.
Тут жили і творили Ольга Кобилянська, Юрій Федькович, Роза Ауслендер, Георг Дроздовський, Йозеф Бург, Елізер Штейнберг, Іцик Мангер, Грегор фон Реццорі, Міхай Емінеску і найзагадковіший поет повоєнної Європи Пауль Целан. Саме в його промові MERIDIAN, виголошеній 1960 року під час отримання літературної премії Георга Бюхнера, це слово трактується не просто як географічний термін, а як філософське поняття, пов’язане з літературою. Два роки по тому, на врученні іншої нагороди, Пауль Целан про своє рідне місто скаже так: “Це була місцевість, де жили люди і книжки”.
Міжнародний поетичний фестиваль MERIDIAN CZERNOWITZ є дійством, побудованим на фундаменті культурної спадщини Чернівців, продуктом генної та історичної пам’яті його жителів. Мета фестивалю – повернення Чернівців на культурну мапу Європи і розвиток діалогу між сучасними українськими поетами та їхніми зарубіжними колегами.
Вже традиційно учасниками MERIDIAN CZERNOWITZ є відомі та цікаві поети з Німеччини, Австрії, Швейцарії, Великобританії, США, Данії, Нідерландів, Люксембургу, Ліхтенштейну, Польщі, Румунії, Росії, України та інших країн світу. Але головним учасником фесту є саме місто, де в цей час відбуваються поетичні читання, лекції, дискусії, презентації книг, поетичні прогулянки, музично-поетичні та винно-сигарно-поетичні вечори і театральні перфоманси.
Оскільки поезія є інтер’єром Чернівців, то протягом фестивалю його відвідувачі зможуть поринути в затишну літературну атмосферу, посмакувати добірною європейською поезією, насолодитися мистецтвом, що не має кордонів, у супроводі цікавих українських та зарубіжних поетів.
Цього року  Міжнародний поетичний фестиваль MERIDIAN CZERNOWITZ проводитимуть уже вчетверте. Організатори підготували для його учасників і гостей цікаву й насичену програму.
“Шостого – восьмого вересня до наc завітають поети з України, Росії, Польщі, Німеччини, Австрії, Румунії, Ізраїлю, Швейцарії, Великобританії, США. В рамках фестивалю відбудуться презентації нових книжкових проектів Meridian Czernowitz – “Після прози” Юрія Іздрика, “Одної і тої самої” Тараса Прохаська, “Прогулянка” Роберта Вальзера в перекладі Юрія Андруховича, – каже Лілія Шутяк, прес-секретар MERIDIAN CZERNOWITZ. – Окремо слід згадати музично-поетичні перфоманси, яких цього року буде чотири: театральний – за мотивами книжок Юри Зойфера Jura Zoyfer revue від австрійського театру Teatro caprile; “Альберт, або Найвища форма страти” – за оповідан­ням Юрія Андруховича (ідея проекту – “Артполк”); “HERZKEIME” – музично-театральний вечір, присвячений двом єврейським поетесам – Зельмі Меєрбаум-Айзінгер та лауреатці Нобелівської премії Неллі Закс і музично-поетичний – Юрія Андруховича та швейцарського дуету “Werwolf Sutra”.
Хто ще цього року потішить поціновувачів доброї літератури і які заходи варто відвідати, читайте у повній програмі, яку подаємо сьогодні. А в наступних числах “Пошта” докладно розповість про музично-поетичні перфоманси фестивалю і незвичне поетичне турне (Київ – Чернівці – Львів – Берлін – Бремен) від Meridian Czernowitz і ХХ Форуму видавців, долучитися до якого зможе кожен.

Нові книжкові проекти, які будуть презентовані в рамках фестивалю MERIDIAN CZERNOWITZ
Тарас Прохасько “Одної і тої самої”
Нова збірка есеїстики українського письменника, публіциста, одного з представників станіславського феномену, автора книг “Інші дні Анни”, “FM Галичина”, “НепрОсті”, “З цього можна зробити кілька оповідань”, “Порт Франківськ”, “БотакЄ” та ін.
Тарас Прохасько:
– Судячи з усього, минула Україна свою велику роль уже відіграла. Передовсім вона вже була великою імперією, яка створила певну єдність чи радше об’єднану мішанку радісних наївних племен, що жили на найсприятливішій, а тому найнебезпечнішій території. Увібравши підставові риси цих племен, вона зацементувала їх у неповторну модель. І власне тоді досягла найбільшої величі. Вона полягала у тому, що це місце не мало бути порожнім. Все інше – несуттєве. І те, що модель української імперії трималася на самознищенні, також. Але вона заповнила отвір між лісом і степом. Породила дивну культуру, яка не відповідає ні лісові, ні степові. Натомість і ліс, і степ відповідають їй. Тобто все вже відбулося. Місія виконана”.
Роберт Вальзер “Прогулянка” (в перекладі Юрія Андруховича)
Роберт Вальзер (1878-1956) – швейцарський німецькомовний письменник. Автор віршів, романів, п’єс і коротких прозових творів. Фактично незнаний за життя був високо оцінений такими авторитетами, як Ф. Кафка, Г. Гессе і Р. Музіль. Справжнє відкриття Роберта Вальзера-письменника відбулося щойно в 1960-х роках. Відтоді його ім’я незмінно називають серед найважливіших у німецькомовних літературах ХХ ст., а його дивовижна проза стає обов’язковою частиною пізньомодерністського літературного канону.
Юрій Андрухович:
– За великим рахунком “Прогулянка” – абсолютно центральний, просто-таки програмовий твір, можливий лише у Швейцарії. Як жити невдасі-прогульникові в успішній країні, що ненастанно й механістично працює на свій такий заслужений добробут і повсякчас його примножує? Як незрозумілому й нечитабельному поету порозумітися з добрими годинникарями, пекарями, кравцями і капелюшниками? Як дійти до серця й душі ретельних банківських службовців та справедливих податкових урядників?
Тадеуш Домбровський “Чорний квадрат” (у перекладі Василя Лозинського, Остапа Коня, Остапа Сливинського та Маріанни Кіяновської)
Тадеуш Домбровський – польський поет, есеїст, редактор літературного часопису Topos.  Лауреат літературної премії ім. Косцельських (2009 р.), премії Губерта Бурди (2008), премії Splendor Gedanensis (2007 р.), мистецької премії GTPS (2007 р.), премії “Червона троянда” (2000 і 2002 рр.), премії міста Ґданськ для молодих митців (2002 р.). Від Тадеуша Ружевича отримав премію Фундації польської культури (2006 р.). Автор поетичних збірок Wypieki (1999 р.), e-mail (2000 р.), mazurek (2002 р.), Te Deum (2005 і 2008 рр.) і Czarny kwadrat (2009 р.). Редактор антології Poza slowa. Antologia wierszy 1976 – 2006 (2006 р.). Тексти перекладені на сімнадцять мов.
Василь Лозинський:
– Мене захопила поезія Тадеуша Домбровського, з одного боку, своєю провокативністю, яка тепер стала продуманішою, а з другого – опрацюванням вічних тем у спосіб, який звучить по-сучасному, враховує усі особливості змін поступу та міжлюдських стосунків. 
Поезія Тадеуша Домбровського непередбачувано відкрита і дискретна, філософська й інтимна. Вона, здається, звертається до кожного з читачів зокрема та говорить лиш від свого імені. Основним джерелом пошуків його поезії, яка намагається знайти альтернативу нігілізму, є те, що неможливо пояснити і описати.
Юрій Іздрик “Після прози”
Нова книжка поезій від автора повісті “Острів Крк”, романів “Воццек”, “Подвійний Леон”, “АМТМ”, а також збірок есеїстики “Флешка”, “Флешка-2GB”, “Флешка. Дефрагментація” та ін.
“Після прози” – найповніша на сьогодні добірка поетичного доробку Юрія Іздрика, що відомий читачам передусім як прозаїк. Знайдемо тут і “перехідні” у стосунку до прози верлібри, і ритмізовані нариси, і традиційну римовану поезію. До книги ввійшли твори, написані впродовж останніх 20 років.

До теми:

Програма IV Міжнародного поетичного фестивалю Meridian Czernowitz (6 – 8 вересня, Чернівці)
 6 вересня, п’ятниця 
09.50 – 11.10
Подія: Презентація Німецької академії мови і поетики. Вхід вільний.
Учасники: Йоко Тавада (DE), Ральф Дутлі (CH/DE), Ян Вагнер (DE), Клаус Райхерт (DE).
Модератор: Ганнe Кулесса (DE).
Локація: Червона зала ЧНУ – колишньої резиденції буковинських митрополитів (вул. Коцюбинського, 2).
11.30 – 12.00
Подія: Офіційне відкриття фестивалю. Вхід вільний.
Модератор: Ірина Вікирчак (UA).
Локація: Мармурова зала ЧНУ (вул. Коцюбинського, 2).
12.30– 13.30
Подія: Читання. Презентації книжок. Вхід вільний.
Учасники: Тарас Прохасько (UA), Юрій Іздрик (UA).
Модератор: Ірина Вікирчак (UA).
Локація: Палац культури – колишній Єврейський дім (пл. Театральна, 5, 3-й поверх).
14.00 – 15.00
Подія: Поетичні читання. Вхід вільний.
Учасники: Нора Іуґа (RO), Юрій Тарнавський (USA).
Модератори: Катерина Бабкіна (UA), Марін Герман (UA).
Локація: Школа М. Емінеску та Ю. Федьковича (вул. Шкільна, 4). 
15.30 – 16.30
Подія: Презентація книжки Роберта Вальзера “Прогулянка” в перекладі Ю. Андруховича. Дискусія за участі перекладачів Роберта Вальзера.
Учасники: Юрій Андрухович (UA), Вольга Гапєєва (BY), Малгожата Лукаcевич (PL).
Модератор: Ірина Вікирчак.
Локація: Будинок юнацтва – колишній Буковинський крайовий парламент (вул. Шептицького, 10).
17.00 – 18.00
Подія: Поетичні читання. Вхід вільний.
Учасники: Олена Фанайлова (RU), Ральф Дутлі (DE).
Модератори: Петро Рихло (UA), Ігор Померанцев (GB).
Локація: Редакція газети “Буковина” – колишня редакція газети “Радянська Буковина” (вул. Українська, 22).
18.30 – 20.00
Подія: Поетичні читання. Вхід вільний.
Учасники: Клаус Райхерт (DE), Ганс Тіль (DE), Маріанна Кіяновська (UA).
Модератор: Петро Рихло (UA).
Локація: Галерея ратуші (пл. Центральна, 1).
20.30 – 22.00
Подія: Музично-театральний перфоманс “Herzkeime” за мотивами поезії Зельми Меєрбаум-Айзінгер та Неллі Закс. Вхід вільний.
Учасники: Мартіна Рот (DE), Йоганнес Конен (DE).
Локація: Центральний палац культури – колишній Єврейський дім (пл. Театральна, 5, 3-й поверх).
22.30 – 24.00
Подія: Винно-поетичний вечір. Читання. Вхід вільний.
Учасники: Ігор Померанцев (GB), Олесь Ільченко (UA), Мар’яна Савка (UA).
Модератор: Ігор Померанцев (GB).
Локація: Літня тераса клубу Sorbonne (вул. Університетська, 21-а).
24.00 – 04.00
Подія: Electro-poetry party. Поезія + електронна музика. Вхід – 50 грн.
Учасники: FullCasual (UA), Tonika (UA), Derrick (UA), SkyWeep (MD), Kooka (UA).
Локація: Клуб Sorbonne (вул. Університетська, 21-а).

 7 вересня, субота 
10.30 – 10.50
Подія: Презентація літературного целанівського центру.
Учасники: Петро Рихло (UA).
Локація: Приміщення літературного целанівського центру (на розі вул. О. Кобилянської та вул. Челюскінців).
11.00 – 11.45
Подія: “За лаштунками Альп” – презентація сьомого числа часопису “Простори”, присвяченого актуальній літературі та мистецтву Швейцарії. Частування кавою від “Чашки”. Вхід вільний.
Учасники: Ірина Собченко (UA).
Локація: Приміщення літературного целанівського центру (на розі вул. О. Кобилянської та вул. Челюскінців).
12.00 – 12.45
Подія: Презентація книжки вибраних віршів Тадеуша Домбровського “Чорний квадрат”.
Учасники: Тадеуш Домбровський (PL), Василь Лозинський (UA), Остап Сливинський (UA).
Локація: Приміщення літературного целанівського центру (на розі вул. О. Кобилянської та вул. Челюскінців).
13.30 – 15.00
Подія: Читання “Поезія спальних районів”. Вхід вільний.
Учасники: Сергій Жадан (UA), Енн Коттен (DE), Світлана Поваляєва (UA).
Модератор: Ірина Вікирчак (UA).
Локація: Житловий комплекс “Водограй” (вул. С. Воробкевича, 31-а).
15.30 – 16.45
Подія: Поетичні читання. Вхід вільний.
Учасники: Анджей Сосновський (PL), Ришард Криницький (PL).
Модератори: Маріанна Кіяновська (UA), Остап Сливинський (UA).
Локація: костел єзуїтів “Пречисте серце Ісуса” (вул. Т. Шевченка, 2).
17.00 – 18.30
Подія: Поетичні читання. Вхід вільний.
Учасники: Йоко Тавада (DE), Міхаель Донгаузер (AT).
Модератори: Марк Бєлорусець (UA), Петро Рихло (UA).
Локація: Школа Пауля Целана та Дмитра Загула (вул. Д. Загула, 8).
21.00 – 22.30
Подія: Музично-поетичний перфоманс Ю. Андруховича та дуету Вервольф Сутра. Вхід вільний.
Учасники: Юрій Андрухович (UA), Петер Конрадін Цумтор (CH), Вєра Каппелер (CH).
Локація: Чернівецька обласна філармонія (пл. Філармонії, 10).
23.00 – 02.00
Подія: Ніч поезії. Вхід вільний.
Учасники: Nielsen (DN), Андрій Любка (UA), Макс Чоллек (DE), Нора Гомрінгер (DE), Сергій Жадан (UA), Катерина Бабкіна (UA), Олена Герасимюк (UA), Василь Карп’юк (UA), Олена Рибка (UA), Олексій Чупа (UA), Анна Малігон (Україна), Роман Стадник (UA), Наталія Бельченко (UA), Тарас Малкович (UA), Ярослав Гадзінський (UA) та ін.
Модератори: Христя Венгринюк (UA), Ірина Вікирчак (UA), Дмитро Лазуткін (UA).
Локація: Палац культури – колишній Єврейський дім (пл. Театральна, 5, 3-й поверх).
 8 вересня, неділя 
11.00 – 12.30
Подія: Поезія для дітей. Вхід вільний.
Учасники: Мар’яна Савка (UA).
Локація: Віденська кав’ярня (вул. О. Кобилянської, 49).
11.30 – 12.30
Подія: “Herzzeit” – поезія Пауля Целана у виконанні Петра Рихла та Марка Бєлорусця. Вхід вільний.
Учасники: Петро Рихло (UA), Марк Бєлорусець (UA).
Локація: Двір будинку Пауля Целана (вул. Саксаганського, 5).
13.00 – 17.00
Подія: Вільний мікрофон.
Модератор: Христя Венгринюк (UA), Андрій Тужиков (UA).
Локація: Віденська кав’ярня (вул. О. Кобилянської, 49).
13.00 – 14.30
Подія: Відеопоезія від Zebra Film Poetry Festival (Берлін). Вхід вільний.
Учасники: Томас Вольфарт (DE).
Модератор: Катерина Бабкіна (UA).
Локація: Палац кіно ім. О. Кобилянської (вул. О. Кобилянської, 14).
15.00 – 16.00
Подія: Поетичні читання. Вхід вільний.
Учасники: Маріон Пошманн (DE), Амір Ор (IL).
Модератори: Ірина Вікирчак (UA), Марк Бєлорусець (UA).
Локація: Столярні майстерні – колишня Велика синагога (вул. Барбюса, 31).
16.30 – 17.30
Подія: Поетичні читання. Вхід вільний.
Учасники: Е.А.Ріхтер (AT), Ян Вагнер (DE).
Модератори: Петро Рихло (UA), Марк Бєлорусець (UA).
Локація: Головна синагога Чернівців (вул. Садовського, 11).
18.00 – 19.40
Подія: Театральний перфоманс “Jura Soyfer revue” за мотивами книжок Юри Зойфера (1912 – 1939 рр.).
Учасники: Teatro caprile (AT).
Локація: Палац культури – колишній Єврейський дім (пл. Театральна, 5, 3-й поверх).
20.00 – 21.30
Подія: Поетичні читання. Вхід вільний.
Учасники: Нора Гомрінгер (DE), Андреас Неезер (CH).
Модератор: Петро Рихло (UA).
Локація: Палац культури – колишній Єврейський дім (пл. Театральна, 5, 2-й поверх)
22.00 – 23.30
Подія: Театральний перфоманс “Альберт, або Найвища форма страти” за мотивом оповідання Ю. Андруховича. Вхід вільний.
Учасники: Юрій Андрухович (UA), Уляна Горбачевська (UA), Марк Токар (UA).
Локація: Чернівецький академічний музично-драматичний театр ім. О. Кобилянської (пл. Театральна, 10).

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4256 / 1.7MB / SQL:{query_count}