29 квітня львів’янин, співак і композитор Павло Табаков переміг у другому сезоні співочого талант-шоу “Голос країни”. Він став беззаперечним лідером голосування, отримавши 40,47 % від загального обсягу симпатій публіки. А вже 15 грудня прямо у фойє театру ім. М. Заньковецької між двома сольними концертами Павло Табаков підписав контракт із найбільшою у світі компанією звукозапису Universal Music Group, який власне і став його головним призом за перемогу в “Голосі країни – 2”. Перші результати цієї співпраці можна буде оцінити навесні 2013 року, тоді ж вийде п’ятий альбом співака, де будуть переважно авторські пісні.
1 грудня в Амстердамі десятирічна одеситка Анастасія Петрик із піснею “Небо” стала переможницею дитячого “Євробачення-2012”. Українська представниця стала кращою вперше за всю історію участі нашої країни (з 2006) у цьому пісенному конкурсі. За результатами голосування журі, експертів та дитячого журі (нововведення цьогорічного конкурсу) Настя набрала 138 балів. До того дівчинка, яка володіє незвичним джазовим вокалом, вже стала призером кількох музичних конкурсів – “Дитячої нової хвилі” (1-ше місце; “Артек”, серпень 2010-го), “Молодої Галичини” (1-ше місце), “Чорноморських ігор” (2-ге місце).
У 2012 українське кіно тріумфувало. Рік розпочався із прем’єри – першого фільму, створеного без залучення закордонної кіноіндустрії. “Той, хто пройшов крізь вогонь” Михайла Іллєнка цього року став фаворитом кінофестивалів України, Росії і США, навіть поборовся за звання номінанта на “Оскар” як “Найкращий фільм іноземною мовою” .
Іншою українською знахідкою кіносвіту стала режисер Єва Нейман. Її фільм “Будинок з башточкою” отримав гран-прі на МКФ “Темні ночі” в Таллінні та виборов головний приз конкурсної програми “Зі Сходу на Захід” МКФ у Карлових Варах.
Іще однією успішною прем’єрою стала короткометражка режисера Мирослава Слабошпицького “Ядерні відходи”. Фільм, що увійшов до альманаху “Україно, ґудбай!” був удостоєний “Срібного леопарда” на МКФ у Локарно (Швейцарія) і став переможцем конкурсу “Межі шоку” на “Кіношоці-2012”.
22 липня після тривалої хвороби пішов із життя Богдан Ступка – великий український актор, художній керівник Національного академічного театру ім. І. Франка, Герой України, лауреат Державної премії ім. О. Довженка за видатний внесок у розвиток українського кіномистецтва (посмертно). За життя він зіграв близько 100 ролей у кіно та понад 100 на театральній сцені – не шкодуючи себе брався за ролі, великі і малі. Богдан Сильвестрович умів віддавати всього себе – театрові, кіно, глядачеві. Дуже любив Україну, переживав за її долю. Не раз повторював, що ніколи не поїде жити в іншу країну, як би важко тут не було: “Я – український актор, який знімається в польських, австрійських, італійських, російських фільмах”.
15-18 листопада як почесний гість заходу Україна вперше брала участь в 24-му фестивалі Європейських літератур у провінції Коньяк (Франція). “Україна на часі” – салоган фестивалю. Україна стала першою східноєвропейською країною, представленою на фестивалі за всю його історію, ба більше, ми – єдині, хто взяли в ньому участь, не будучи членом Євросоюзу.
Організатори фестивалю впродовж року вели роботу з інформування про Україну жителів регіону. У 60 бібліотеках були відкриті експозиції, присвячені нашій країні і літературі. Щоб зустрітися з усіма охочими Андрій Курков, Юрій Андрухович, Любко Дереш та Марія Матіос щодня їздили до шкіл, вишів і бібліотек різних міст провінції Коньяк. На фестивалі читачі самі обирають свого улюбленого автора. Цього року премію отримав Андрій Курков за пригодницький роман “Садівник з Очакова”.
21 листопада у найбільш відвідуваному музеї світу – паризькому Луврі – відкрили виставку “Скульптор бароко в Україні в середині ХVІІІ сторіччя: Йоганн Георгій Пінзель”. Тут представлені 27 робіт різця галицького Мікеланджело з музеїв Львова, Тернополя та Івано-Франківська. Експозицію скомпонували в капличці Лувру, де раніше приймали присягу французькі королі. Колекція дерев’яних скульптур, представлена у Парижі, – лише незначна частина робіт майстра, врятованих Героєм України Борисом Возницьким (всього їх понад 50). Виставка триватиме до 25 лютого 2013 року, після чого роботи повернуть в Україну.
12-16 вересня у Львові проходив ХІХ Форум видавців. Цього року він набув надзвичайних масштабів: 800 подій та акцій відбувались у 62 локаціях. Форум об’єднав під своїм крилом не лише книжковий ярмарок та літературний фестиваль, але й нові, цілком незалежні програми – такі як “Контекст”, “TRANSLIT”, “Шульц-фест”, “Від Сковороди до Сковороди” та “Бізнес-форум”. Окремої уваги заслуговують підсумкові цифри ХІХ Форуму: 764 українські та іноземні видавництва стали його учасниками, 45000 відвідувачів побували на ярмарку за 4 дні, 378 книжок було подано на здобуття премії “Найкраща книга Форуму-2012”, з них журі визначило 18 найкращих, щоправда гран-прі не здобула жодна із них. У заходах Форуму взяли участь 337 авторів. Почесним гостем став DBC Pierre (Велика Британія), лауреат Букерівської премії за книжку “Vernon God Little” (2003). На Форумі він презентував перший переклад своїх творів українською мовою – новинку “Світло згасло у Країні Див”.
З 29 квітня по 1 травня у Львові перший ювілей відзначали “Флюгери”. Фест завжди радував хорошим етно-джазом, але десяті святкування у дворику ратуші запам’ятаються особливо. Перш за все ранковим “Прокиданням”, яке цьогоріч відбувалося не з “Мертвим півнем”, а молодим “Гич-оркестром”, і породило справжнісіньку “гич-манію” та моду на вуса.
1– 3 червня джазову естафету підхопив ІІ AlfaJazz Fest. Його хедлайнерами у 2012 стали такі зірки, як Кассандра Вілсон, Джон МакЛафлін, Джино Ваннеллі, Джон Патітуччі, Рішар Бона і Кенні Гарретт. Новинкою фестивалю стала міжнародна музична премія ім. Едді Рознера за суттєвий внесок у розвиток джазу. Її першим володарем став легендарний британський гітарист Джон МакЛафлін.
А з 7 по 17 грудня 16 міст України та Польщі заполонив ХІІ “Jazz Bez”. Родзинка цього унікального фестивалю – поєднання максимальної кількості стилів, дивовижні експерименти і пошуки нового звучання та майбутніх тенденцій в музиці. У 2012 на “Jazz Bez”, серцем якого є Львів, виступило понад 100 музикантів зі США, Канади, Ізраїлю, Німеччини, Швейцарії, Великобританії, Португалії, Росії, Литви, Словаччини, Польщі та України.
У грудні 2012 стали відомі переможці однієї з найавторитетніших премій в українській літературі – “Книги року BBC”. Важливо, що цього року у конкурсі з’явилась ще одна категорія – дитяча (завдяки співпраці з Культурною програмою Європейського банку реконструкції та розвитку). Тож “Книгою року ВВС” у 2012 стали “Танґо смерті” Юрія Винничука (“Фоліо”, 2012) і “Таємне товариство боягузів та брехунів” Лесі Воронини (“Грані-Т”, 2012). Автори уже боролися за перемогу в конкурсі раніше: Винничук переміг у 2005 р. з романом “Весняні ігри в осінніх садах”, а Леся Воронина із книгою “Нямлик і балакуча квіточка” у 2008 р. увійшла до п’ятірки фіналістів. Тоді дитячій письменниці вдалось зробити невеличку революцію – її твір став першим дитячим виданням, що взяло участь у “Книзі року ВВС”.