Неприємні наслідки свят – на Львівщині побільшало водіїв напідпитку
Схоже, що немалі штрафи за керування авто в нетверезому стані (від 2550 до 3400 грн) не надто себе виправдовують та лякають водіїв. Принаймні про це свідчить кількість шоферів напідпитку, яких виявили інспектори ДАІ на автошляхах Львова та області. І, на жаль, у регіоні маємо тенденцію до збільшення числа таких фактів. А надто, насправді таких горе-шоферів може бути куди більше від тієї кількості, що виявили стражі порядку.
Сьогодні обмаль свідомих водіїв, які не дозволяють собі перекинути навіть чарочку-другу, а згодом керувати автомобілем. Такі принципові навіть келиха пива не вип’ють! Зовсім по-іншому поводяться “крутелики”, мажори та, чого гріха таїти, силовики. Останнім – море по коліна. Але передусім власне вони мають бути законослухняними. На жаль, так не є, за що згодом (звісно, ті, кого виявили) опиняються без роботи. Що й цілком правильно!
Невтішна статистика
“Загалом у 2010 році інспектори ДАІ затримали на Львівщині понад 13 тисяч водіїв, які керували транспортним засобом у нетверезому стані. Лише з початку цього року шоферів, які випили оковитої, а потім сіли за кермо, вже виявлено більше як 800 осіб. Як бачимо, наші люди вже як гуляють під час новорічно-різдвяних свят, то гуляють, а потім, щонайгірше, у стані алкогольного сп’яніння сідають за кермо. Так і до біди недалеко!” – зазначає “Пошті” керівник прес-служби УДАІ у Львівській області Світлана Добровольська.
Зовсім не втішною є ситуація й у місті Лева. “Торік у Львові інспектори склали майже 2,6 тисячі протоколів за керування у нетверезому стані (з цієї кількості 3% – жінки). А під час профілактичної операції “П’яний водій – злочинець”, яка тривала у січні, у місті вже складено понад 160 протоколів за керування напідпитку. Як бачимо, українці дуже люблять святкувати, навіть високі штрафи їм не страшні – п’ють та сідають за кермо”, – каже старший інспектор групи профілактичної роботи ВДАІ м. Львова Людмила Ліб.
За її словами, поведінка водія в стані навіть легкого алкогольного сп’яніння змінюється не суттєво, натомість розумова діяльність людини знижується на 12-15%, що пригальмовує реакцію водія на певні події. “Крім того, алкоголь порушує координацію рухів людини. Нетверезі водії у вісім разів частіше залишають жертву напризволяще, в 24 рази більше наїжджають на нерухому перешкоду”, – розповідає Людмила Ліб.
Покарання ля шоферів
За керування транспортними засобами у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння інспектори ДАІ вилучають посвідчення водія та складають адмінпротокол, а вже суди приймають рішення про покарання за таке порушення. Отож, за водіння машини напідпитку суд може: по-перше, накласти штраф від 2550 до 3400 грн, по-друге, позбавити права керування на термін від одного до двох років, по-третє, призначити громадські роботи від 40 до 50 годин, по-четверте, накласти адмінарешт від 7 до 10 діб.
“Повторне впродовж року вчинення такого порушення тягне за собою: позбавлення права керування транспортними засобами на термін від 2 до 3 років із оплатним вилученням авто чи без такого, або громадські роботи від 50 до 60 годин, або адмінарешт від 10 до 15 діб. Якщо ж особа двічі за рік мала адмінстягнення за таке порушення, то такого водія можна позбавити права керування до 10 років із оплатним вилученням машини. До слова: торік у Львові за рішенням суду було 15 оплатних вилучень авто”, – говорить Людмила Ліб.
Нетверезі пішоходи
За інформацією прес-служби УДАІ області, слідом за водіями в халепу, зокрема у ДТП, потрапляють і нетверезі пішоходи. Таких за останні дні значно побільшало! Так, у Львові на вул. В. Великого, 26, водій автобуса БАЗ скоїв наїзд на 17-річну нетверезу дівчину, яку із закритою черепно-мозковою травмою та струсом мозку госпіталізували в нейрохірургічне відділення 8-ї лікарні міста. На перехресті вул. Панаса Мирного – Литовська під іномарку потрапила 63-річна львів’янка, яка була напідпитку. В городянки – забій грудної клітки та забійні садна обох колін. У списку нетверезих травмованих пішоходів і 22-річний та 59-річна жителі м. Яворова, 29-річний мешканець Сколівщини.
Михайло Курочка,
заступник начальника ГУ МВСУ у Львівській області:
– Звісно, ситуація з нетверезими за кермом на автошляхах Львова та області викликає занепокоєння. П’ють без міри, а потім ще й сідають за кермо! Щоби ефективно боротися з п’яничками за кермом, потрібен комплекс заходів – як загальна профілактика, так і фіскальні методи. Водій, який керує авто напідпитку, навмисно скоює правопорушення. Шофер усвідомлює, що він п’яний, що порушує закон, але... Випив – викликай таксі, а не сідай за кермо, бо так і до аварії рукою подати. Певен: одним із варіантів, який би зупинив водіїв сідати напідпитку за кермо, є оплатна конфіскація машини. Тобі б він задумався: за авто, яке придбав, скажімо, за 100 тис. доларів (його з аукціону продадуть за 60), він отримає лише 30 тис. доларів. Оце так п’янка на 70 тис. доларів! Колись за п’янку приходили подання з міліції на роботу чи у навчальний заклад. Якби тоді на це не відреагували, була б надзвичайна подія. На мою думку, такі форми та методи профілактики є ефективні. Також проблема полягає і в площині моралі. Наче на Львівщині всі віруючі, але п’ють горілку і кермують. П’яний водіїв – злочинець! У нас за такі дії (рішення приймають суди) радше матеріальна кара, а за кордоном – в’язниця. Загалом я за безкомпромісну жорсткість! Найжорсткішим до водіїв-п’яничок є ставлення у старій Європі, що й правильно. Маю також претензії та серйозні питання і до роботи ДАІ, професійного вишколу інспекторів. Будемо це жорстко регулювати і карати підлеглих. Скажімо, є чимало ДТП, де нетверезого водія не затримали, а потім він скоїв аварію. Що ж до нетверезих правоохоронців за кермом, то усіх, кого було затримано, вже звільнили з ОВС. Так буде і надалі!
Василь Струс,
начальник УДАІ Львівській області:
– Я за те, щоб водіїв, які сідають за кермо нетверезими, суди жорсткіше карали! І не лише штрафами. На жаль, на дорогах регіону фактично на 12%, порівняно з минулим роком, побільшало п’яничок. І тут питання моралі передусім. Бракує культури! Особисто я підтримую ініціативу щодо збільшення штрафів у міру того, який стан алкогольного сп’яніння у водія. Цілком підтримую, що варто позбавляти посвідчення водія мінімум на три роки, якщо він знову сідає за кермо напідпитку. Також вважаю, що невиправданим є те, що суд присуджує у багатьох випадках громадські роботи. Але ж немає масово випадків у Львові, щоб ходили з мітлами. Так, є рішення суду, але як воно виконується, – це вже питання.