На початку “штрафної революції” водії чемно дотримувалися Правил дорожнього руху, натомість нині їм уже не страшні навіть високі штрафи
Про жахливі та резонансні аварії на дорогах України та Львівщини, зокрема, під час яких зазнають травм чи гинуть громадяни (що найгірше – діти), щодня інформують зведення ДАІ. На жаль, маємо дуже і дуже багато водіїв-порушників та недисциплінованих пішоходів, які, як свідчать автоаварії, чхати хотіли на Правила дорожнього руху – вони їх злісно не дотримуються! Лихачів та “шумахерів” куди більше, ніж законо-слухняних. А чого лише варті п’яні чи під наркотичним кайфом “мажори”?! І всьому цьому треба нарешті покласти край, бо українців стає все менше і через аварії на дорогах.
Доїздивсядо реанімації
Ба більше, у Львові та області вже дійшло до того, що горе-водії… в’їжджають у будинки! Так, 10 листопада після обіду на вул. Кос-Анатольського водій іномарки, 35-річний львів’янин, який їхав у напрямку вул. Кавалерідзе, “влетів” аж у фасад житлового будинку. Водія “швидка” госпіталізувала в реанімаційне відділення 8-ї міської лікарні. Добряче пом’яло й саму іномарку.
Кількома днями раніше у будинок пенсіонера у м. Судова Вишня в’їхав 31-річний шофер “дев’ятки”. Цього разу трафунок стався вночі. За інформацією прес-служби УДАІ у Львівській області, водій не впорався з керуванням, злетів з проїжджої частини дороги та “припаркувався” об стіну житлового будинку. Як наслідок – у “шумахера” черепно-мозкова травма, струс мозку та забій грудної клітки. Нині він перебуває у судововишнянській лікарні. Нагадаємо, що “поцілив” у будинок у центрі Львова (на вул. Коперника) і шофер маршрутки №16. Тоді двоє пасажирів зазнали травм…
Два роки “штрафній революції”, але…
Наступного тижня, а саме 17 листопада, мине два роки, як в Україні діють жорсткіші штрафи за порушення Правил дорожнього руху. Але та війна з людськими жертвами, яка щодня триває на автошляхах, змушує констатувати: “штрафна революція” сьогодні вже ефекту не дає! Так, у перші місяці з часу її запровадження та й ще загалом у 2009 р. водії чемно кермували і чітко дотримувалися ПДР – боялися високих штрафів.
Принагідно нагадаю слова тодішнього міністра внутрішніх справ Юрія Луценка. “Успіхом 2009 р. вважаю наведення порядку на дорогах. Знаю багато критичних зауважень стосовно цього, але це одна з двох реформ в Україні (друга – зовнішнє оцінювання під час вступу до вишу), яка вдалася. У 2009 р. на 30% зменшилася аварійність на дорогах держави, відповідно, поменшало загиблих та травмованих через ДТП. Кількість загиблих, порівняно з 2008 р., зменшилася на 2237 осіб. На понад 19 тис. громадян менше травмовано на дорогах. Цього результату вдалося досягти завдяки суворим штрафам за порушення правил безпеки”, – зазначав тоді Юрій Луценко.
Поза тим, парадокс, але факт – сьогодні навіть високі штрафи (за керування авто в нетверезому стані, порушення правил обгону, під час перетину перехресть, залізничних переїздів, перевищення швидкості) шоферам чомусь не страшні. Висновок – потрібні ще вищі! Можливо, тоді нарешті до них дійде. “Вдома львівський водій один, за кордоном – цілком інший. Вдома він чомусь не завжди хоче зважати на правила, а, перетнувши кордон, він стовідсотково законослухняний та дисциплінований... На жаль, серед водіїв дуже багато агресивності та неповаги один до одного. Буває, що і матом один одного обкладають... Важливо, щоб усі учасники дорожнього руху дотримувалися законодавства – і водії, і пішоходи, – акцентує “Пошті” начальник УДАІ у Львівській області Василь Струс. – Перетнувши кордон, опиняємося в цивілізованій Європі, коли ж повертаємося додому, поводимося, наче на дикому сході... Чому в Польщі українці чемно користуються пасками безпеки, а вдома забувають про це?! Дуже багато людей залишаються живими, коли під час аварії вони пристебнуті.
П’яничок за кермом побільшало
“За 10 місяців 2010 р. на Львівщині наші інспектори зафіксували майже 202,5 тис. грубих порушень Правил дорожнього руху. Зокрема, виявили 11 183 нетверезих водіїв за кермом (це на одну тисячу більше, ніж торік). Навіть високі штрафи за це грубе порушення ПДР – 2,5-3,4 тис. грн – не лякають! З вини водіїв напідпитку в області за цей час сталося 65 ДТП, – розповідає “Пошті” Світлана Добровольська, керівник прес-служби УДАІ у Львівській області. – Ще майже 42 тис. водіїв перевищували швидкість, 15 тис. порушували правила обгону та створювали аварійні ситуації. 7 тис. шоферів порушили правила проїзду перехресть, а 6 тис. – проїзду залізничних переїздів”.
Співрозмовниця каже, що на Львівщині побільшало ДТП із тяжкими наслідками та аварій, де травмуються діти. “Якщо ще на початку 2000-х років в області було більше ДТП з вини та за участі пішоходів, то нині – з вини та за участі водіїв. Зіткнень автівок дуже і дуже багато! Також багато машин перевертається під час аварії, що має страшні наслідки”, – зазначає Світлана Добровольська. Турбує і ситуація зі скутеристами, особливо юними, які також часто потрапляють у ДТП.
“Звісно, серед причин аварій не варто відкидати і ямковість на дорогах, і їх погане освітлення. Це супутні причини. Поза тим людський фактор – головна причина аварійності на дорогах Львова та області”, – додає керівник прес-служби УДАІ Львівщини.
Дисципліната культура!
Василь Струс певен: аварій поменшає, коли водії стануть більш дисциплінованими на дорогах і будуть сумлінно виконувати ПДР, а не грубо та цинічно їх порушувати. “Про паски безпеки щодня потрібно пам’ятати. І нарешті припинити розмовляти по мобільному під час руху, бо так і до біди недалеко. Перевищувати швидкість не можна, порушувати правила обгону також, п’яним сідати за кермо теж зась! Усі це наче знають, але не дотримуються”, – каже керівник ДАІ області.
Світлана Добровольська акцентує: починати вчити дитину правил безпечної поведінки на дорозі треба змалечку – з 3-річного віку. “Дитина має закарбувати у своїй пам’яті, що переходити дорогу можна лише на зелене світло. Нині ж багато дорослих біжить на червоне. Часто буває, що і разом з малечею, а потім опиняються під колесами авто. Потрібна самодисципліна та підвищення загальної культури громадян!” – зазначає співрозмовниця.
Геннадій Москаль,
парламентар, перший заступник голови комітету ВРУ з питань боротьби з оргзлочинністю і корупцією:
– Україна на першому місці, порівняно з країнами Євросоюзу, за кількістю ДТП. Звісно, це погано. Вважаю, що винним у цій ситуації є і ДАІ. Передусім проблема в автошколах, які готують майбутніх водіїв. Як готують, як приймають іспити, таку й маємо жахливу аварійність на автошляхах. Як кажуть, який піп, такий прихід… Чомусь водії нехтують ПДР і їдуть на червоне світло, обганяють один одного. На жаль, Україна ніколи не славилася рівнем правової культури. Наслідки бачимо на дорогах. Водіям обов’язково потрібно підвищувати рівень культури! Водночас, і вимогливість з боку ДАІ має бути вищою до горе-шоферів.