Батьки-нелюди

У Галицькому районі Львова мама прив’язала 10-річного сина собачим повідком до поруччя балкону

У Галицькому районі Львова мама прив’язала 10-річного сина собачим повідком до поруччя балкону

Насилля в сім’ях та жорстоке поводження з дітьми досі залишаються актуальними в нашому су­спільстві. Фізичні та психологічні травми нині, а завтра – дитина опиняється в епіцентрі підліткової злочинності та скоює крадіжки й пограбування. Деякі випадки, зокрема у Львові, взагалі шокують своєю жорстокістю та безвідповідальністю. Відповідно, горе-батьки за такі дії підпадають під кримінал. Про неналежне виконання окремими родинами львів’ян батьківських обов’язків “Пошта” спілкується з прокурором Галицького району м. Львова Олегом Заліском.

Резонансний випадок

– Олеже Ігоровичу, прошу сказати, про які порушення прав дітей здебільшого йде мова?

– Питання захисту прав i свобод неповнолітніх є одним із важливих напрямів діяльності прокуратури Галицького району
м. Львова. На жаль, умови, в яких виховують дітей, не завжди відповідають потребам щодо забезпечення їх здорового способу життя та повноцінного розвитку. Ми не стоїмо осторонь цих проблем та переймаємося долею цих діток. Так, під час  перевірок з’ясовано, що окремі батьки, порушуючи вимоги ст. 180 Сімейного кодексу України та ст.ст. 8, 12 і 13 Закону України “Про охорону дитинства”, не створюють дітям належних умов розвитку та проживання, не контролюють їх розвитку і поведінки, не займаються їх вихованням. Діти хворі і мають поганий розвиток. У нашому районі є 22 неблагополучні родини, які перебувають в полі зору відповідних органів. Це сім’ї, які живуть за межею бідності, де один із батьків вживає алкоголь чи наркотики, де часто виникають бійки… Ми постійно оновлюємо інформацію про дітей, які мешкають у неблагополучних сім’ях. Тримаємо руку на пульсі. 

– Скажіть, будь ласка, який із виявлених випадків Ви б назвали найбільш резонансним?

– Прокуратурою Галицького району встановлено факт жорстокого поводження з дитиною, де 10-річного хлопчика мама… прив’язала собачим повідком до поруччя балкона! Цей жахливий випадок трапився на одній із центральних вулиць Львова. Це випадково побачили працівники патрульно-постової служби, які й проникли до помешкання. Мати-одиначка перебувала у нетверезому стані… У хлопчика було виявлено множинні синці та садна на голові, спині, шиї, грудях, руках, лівій нозі. Усі ці ушкодження мати завдала сину його кросівком. За документом прокурорського реагування, дитину вилучили зі сім’ї. Зараз хлопчик перебуває у дитячому будинку. Загалом із мамою було досить складно про щось говорити. Одну дитину до цього часу у неї вже вилучили. 10-річний хлопчик – її друга дитина... У цьому випадку бачимо, що є провина і посадових осіб. Зокрема, кажу про недопрацювання адміністрації Галицького району та відділу кримінальної міліції у справах неповнолітніх Галицького райвідділу міліції. Певен, що голова райдержадміністрації контролюватиме цей випадок дуже жорстко. 

– За такий нелюдський вчинок горе-мамі передбачене кримінальне покарання?

– Так. Прокуратурою району за цим фактом порушено кримінальну справу щодо матері за ст. ст. 166, 125 (ч. 1) КК України. Слідство завершено, і справа скерована до суду для розгляду по суті. Поставлено питання перед судом про позбавлення її батьківських прав.

– Така поведінка мами – це ж психологічна травма для дитини, яка може згодом мати серйозні наслідки!

– Звісно. Такі діти замк­нуті, вони безпричинно пропускають уроки, не мають друзів. Ці діти поза увагою батьків. У квартирі вони бачать одне й те ж – п’янки та дебоші.

–  Прошу сказати, а такі випадки нелюдського поводження з дітьми є масовими у Галицькому районі чи це радше поодинокі факти?

– Радше поодинокі. Це і промах дільничних інспекторів, які мають знати кожного мешканця у своїй зоні відповідальності. Зрештою, сусіди також не мають стояти осторонь від таких випадків та інформувати міліцію. Принаймні повідом­ляти про такі факти. Коли ж дільничний не відреагує, тоді вже начальник райвідділу зобов’язаний вжити заходів. Ми ж, згідно зі законом, на бездіяльність правоохоронців також реагуватимемо.

Довели дитину до рахіту

– Відомо, що не бракує батьків, які залишають своїх кровинок без належного догляду. Наведіть, будь ласка, приклад.

– Цього року Галицькою прокуратурою встановлено, що в одній із родин батьки злісно не виконували своїх обов’язків, залишаючи дітей без належного догляду та необхідної матеріальної допомоги. Зокрема, у шестирічної дитини виявлено гострий рахіт, а у семирічної – обмороження рук та ніг, недостатність маси тіла 1-го ступеня, ексу­дативний діатез, що, своєю чергою, спричинило загрозу їх життю та  істотну шкоду здоров’ю. Цих дітей також вилучили зі сім’ї та надали належну меддопомогу. Зараз вони перебувають у дитячому будинку. 

– А горе-матір покарано?

– Щодо мами порушено кримінальну справу за ст. 166 КК України. Жінку засуджено до покарання у вигляді трьох  років позбавлення волі. На підставі ст. 75 КК України звільнено від відбування покарання з випробуванням із застосуванням трьох років іспитового терміну. Вважаю, що покарання не до кінця є адекватним, але головне, що врятовано дітей. Жінка зараз стоїть на обліку в дільничного райвідділу міліції.

Гроші “прогуляла”

– Чи зафіксовані у районі випадки, коли батьки витрачають “дитячі” гроші не за призначенням?

– Так. Прокуратура району порушила кримінальну справу стосовно городянки за ст. 164 (ч.1) та 166 КК України. Жінка, яка є матір’ю малолітнього сина, отримала з Галицького відділу соцзахисту управління соцзахисту департаменту гуманітарної політики Львівської міськради допомогу на загальну суму понад 16 тис. грн. Водночас жінка використала гроші на… власні потреби. Нині триває судовий розгляд цієї справи.  

Про профілактику та кримінальну відповідальність

– На Вашу думку, можливо, відповідним органам варто посилити  профілактичну роботу?

– Так. Профілактика конче на часі! Загалом має бути комплексна робота у цьому напрямі. Адже діти з неблагополучних родин, де батьки неналежно виконують свої обов’язки, фактично перебувають у зоні ризику. Наслідком є підліткова злочинність. Серед неповнолітніх і надалі поширеними є алкоголізм, наркоманія, токсикоманія. Впродовж 2010 р. Галицький райвідділ міліції порушив чотири кримінальні справи за вчинення злочинів неповнолітніми. Йдеться про пограбування та крадіжки. Цьогоріч за участі керівників правоохоронних органів та органів місцевого самоврядування відбулося дві міжвідомчі координаційні наради, де власне й обговорювали питання підліткової злочинності та запобігання насиллю в сім’ї. За їх результатами розроблено спільні заходи, спрямовані на подолання цих негативних явищ.

– Прошу сказати, з якого моменту настає кримінальна відповідальність, коли батьки неналежно виконують свої обов’язки?

– Побиття (спричинення легких тілесних ушкоджень) – це кримінал. Кримінальну справу порушує сам прокурор і заяви від дитини не треба. Дитину бити не можна, і це ми всі розуміємо. Достатньо синця і це вже буде легке тілесне ушкодження, за яке , згідно зі ст. 125  КК України, передбачено покарання. Передбачено також кримінальну відповідальність за злісне невиконання батьківських обов’язків (ст. 166 ), що спричинило тяжкі наслідки. Тяжкими наслідками є хвороба дитини, насилля над нею та ін. Кримінально караним є також і використання грошових коштів, одержаних батьками як допомогу на утримання дитини, не за призначенням ( ст. 164).  Загалом за такі дії передбачено покарання у вигляді  обмеження або ж позбавленням волі терміном від 2 до 5 років.

Принагідно просив би громадськість у разі виявлення фактів вчинення насилля щодо дітей чи  неналежного виконання батьківських обов’язків звертатись в правоохоронні органи, не залишатись байдужими до долі дитини, яка не в стані захистити себе самостійно і повністю залежить від батьків.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.7648 / 1.63MB / SQL:{query_count}