Смертельний маневр

Лише страшна аварія змусила даішників посилити контроль за рухом автобусів, їх технічним станом та дотриманням правил перетину залізничних переїздів

Лише страшна аварія змусила даішників посилити контроль за рухом автобусів, їх технічним станом та дотриманням правил перетину залізничних переїздів

Олексій Жовтневий
Жахлива аварія, яка трапилася поблизу міста Марганець на Дніпропетровщині у вівторок вранці й забрала життя 43 осіб (троє з яких діти 7-ми, 13-ти і 15-ти років), змусила запитати про те, хто щонайменше двічі на день возить нас у маршрутних таксі, кому ми так легковірно довіряємо своє життя?! Ця автокатастрофа стала наймасштабнішою за часи незалежності України.

Сьогодні достеменно встановлено, що водій маршрутного автобуса, наближаючись до залізничного переїзду, добре бачив, що по колії рухається вантажний потяг. Перед самим переїздом водій зупинив автобус, вийшов із нього, постояв деякий час, а потім сів за кермо і, незважаючи на червоне світло, почав виїжджати на переїзд. На крики пасажирів, які розуміли, до чого все це призведе, водій не реагував. При цьому, за даними залізничників, автобус почав виїжджати на переїзд тоді, коли до маневрового локомотива було вже 15 – 20 метрів: не помітити небезпеки, яка наближалася, було неможливо. Видимість на переїзді була відмінна – 700 метрів. Водій, як і пасажири, бачив загрозу, але проігнорував елементарні правила самозбереження і вбив себе та 43 особи. Ще 8 пасажирів тієї фатальної маршрутки постраждали і перебувають у лікарні.

“Із невстановлених, незрозумілих причин і, наскільки розумію, встановити їх буде дуже важко, водій виїхав на залізничний переїзд на червоний сигнал семафора. Шофер мав загальний стаж роботи 36 років, з них 20 років – за кермом автобуса. Виникає чимало запитань. Зокрема, чому шофер, маючи таку відповідальність, перевозячи пасажирів, здійснив необдуманий маневр”, – розповів “Пошті” керівник відділу зв’язків з громадськістю та засобами масової інформації УДАІ України Євген Кравець. За його словами, особи усіх загиблих встановлені. Не ідентифікували тільки двох тіл, які настільки постраждали, що неможливо визначити їх статі.

Сідати в “маршрутку” небезпечно

Після з’ясування цих обставин сідати до “маршрутки” стає справді страшно. “Пошта” поцікавилася в УДАІ у Львівській області, скільки з початку року інспектори ДАІ затримали водіїв маршрутних транспортних засобів у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння. За словами керівника прес-служби УДАІ у Львівській області Світлани Добровольської, з початку року в області було затримано 14 водіїв (!) у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння, що не так вже й мало.

“ДАІ перевіряє водіїв маршруток згідно із встановленими графіками. Звичайно, ми не можемо бути кожного ранку на всіх виїздах маршрутних транспортних засобів. Тому, згідно з графіками, вибірково перевіряємо підприємства та кінцеві зупинки “маршруток”, – сказала “Пошті” Світлана Добровольська. Після виявлення неадекватного водія за допомогою експертизи його долю вирішує суд. Що стосується психічного стану водіїв, то його визначає лише медична комісія раз на три роки.

Технічний стан “маршруток” бажає кращого

Не ліпша ситуація в області і з справністю пасажирських автобусів. У вівторок вранці працівники ДАІ разом із журналістами розпочали рейд-перевірку маршрутних автобусів №№95, 96 та 97, місцем “ночівлі” для яких є територія АТП – ТзОВ “Інтерпост” (загалом тут є 38 транспортних засобів, з яких на лінію виїхало тільки 20. Решта – ухилилися від виїзду). З’ясувалося, що перевізники випускають за ворота своїх підприємств 20% несправних маршрутних автобусів.
Щоденно автомеханіки, які працюють при кожному автотранспортному підприємстві, виявляють по 12 – 15 порушень (залежно від кількості перевірених автобусів). Проте, за результатами проведених співробітниками ДАІ перевірок, все-таки деякі з автомеханіків закривають очі на усі поломки, виявлені ними під час огляду автобусів. Загалом із початку року 2010 року в області сталося 336 ДТП за участі “маршруток” (лише у Львові кількість таких автопригод сягнула показника 274), унаслідок яких загинула одна особа, а ще 71 – травмовано.

Працівники ДАІ розпочали самостійно перевіряти технічний стан машин, які щоденно перевозять пасажирів. Ситуація вражаюча. Із двадцяти перевірених автобусів у десяти були виявлено поломки: одна машина могла виїхати на лінію з прорізаною шиною, інша – зі зношеним протектором шини більше норми, а ще одна – без справного заднього ходу… Щоправда, майже усі ці поломки спершу виявляв сам автомеханік, який і скеровував водіїв до автомайстерні, де вони мали усунути виявлені недоліки. Відтак деяким водіям по кілька разів доводилося виїжджати на яму для повторного огляду і, як би це дивно не виглядало, недоліки виявляли знову і знову.

Оглянув одну із маршруток особисто старший державтоінспектор відділення державної автотехнічної інспекції управління ДАІ у Львівській області, підполковник міліції Ігор Вархов. За його словами, найбільше недоліків під час огляду автобусів все-таки виявляють у тих, які були придбані перевізниками давно. Це здебільшого стосується машин марки “Мерседес-Бенц”, які переобладнали свого часу під пасажирські автобуси. А загалом заміни на нові потребує понад 30% транспортних засобів, які перевозять пасажирів.

“Однак не всі маршрутки такого типу, а саме “Мерседес-Бенци”, виїхали сьогодні на лінію. Якою є причина – наразі невідомо. Але її обов’язково з’ясують у директора цього АТП. Швидше за все, водії цих автобусів знають про всі недоліки свого транспорту, а ще вони, мабуть, довідалися про сьогоднішній рейд… Тому затримуватимемо цих водіїв уже тоді, коли вони будуть на лінії. Від відповідальності їм не втекти”,  – зауважив Ігор Вархов.

Разом з тим, висновки щодо технічного стану автобусів зробив і головний автомеханік цього автотранспортного підприємства Тарас Боднарчук. Він зауважив, що попри те, що у місті ремонтують дороги, більшість із них все-таки залишається у критичному стані. Саме через те, каже автомеханік, автобуси чи не щодня дістають нову поломку. “Порушення виявляємо різні, але автобуси без усунення виявлених недоліків на лінію не випускаємо”, – сказав він.

Як запобігти трагедіям?

Кабмін має намір підготувати план переобладнання залізничних переїздів, щоб уникнути аварійних подій. Відповідне доручення дав перший віце-прем’єр-міністр України Андрій Клюєв, повідомили в його прес-службі.

“Для підвищення рівня безпеки за дорученням першого віце-прем’єр-міністра Андрія Клюєва буде розроб­лено план з переобладнання залізничних переїздів”, – уточнили в прес-службі. Урядовець зазначив, що таке переобладнання необхідно здійснити в найкоротші терміни, і пообіцяв державну фінансову підтримку. Він також доручив правоохоронним органам визначити перевізника, на балансі якого перебував автобус “Еталон”, який зіткнувся з тепловозом, розібратися в наявності всіх необхідних документів, провести перевірку на предмет професійної придатності водія автобуса, з’ясувати, чи було оформлено маршрутний лист, чи належним чином проведено технічний огляд транспортного засобу. “Подібні перевірки проведуть на автопідприємствах по всій Україні”, – йдеться в повідомленні.

Після аварії на Дніпроперовщині Президент заявив про необхідність на законодавчому рівні посилити відповідальність кермувальників за порушення Правил дорожнього руху. “Якщо водій їде на червоний сигнал світлофора, йому треба йти на психіатричну медекспертизу”, – заявив він. 

Із цієї резонансної історії є кілька висновків. По-перше, потрібен ефективний контроль за станом водіїв, а цього можна досягнути щоденними медоглядами людей, які нас перевозять. По-друге, щоденно і ретельно треба стежити за технічним станом автобуса і не випускати в рейс несправних транспортних засобів, як це часто є сьогодні. Утримувати автобуси у задовільному технічному стані зобов’язані механіки самого АТП. Але, якщо несправність маршрутки і виявляється, то часто на це закривають очі, бо не випустити на роботу автобус – означає отримати збитки, що не вигідно ані власникам, ані самим водіям. По-третє, залізничні переїзди треба переобладнувати так, аби проїхати їх за наближення поїзда було неможливо. А це, своєю чергою, потребує значних капіталовкладень на державному рівні. Тому й залишається чекати, коли ж уся ця система запрацює, немов злагоджений годинник, і сідати в “маршрутку”, їдучи на роботу або повертаючись, буде не страшно і безпечно!

“Міністр МВС доручив ДАІ посилити контроль за пасажирськими перевезеннями, за випуском транспортних засобів на лінію, їх технічним станом і дотримання правил перетину залізничних переїздів. ДАІ двічі на рік проводить профілактичні операції з перевірки перетину залізничних переїздів. Безумовно, наша увага до перевезення пасажирів завжди посилена. Водночас від сьогодні вона буде радикально посилена ”, – додав “Пошті” Євген Кравець. За його словами, з початку року в Україні працівники ДАІ затримали 692 водіїв маршрутних транспортних засобів у нетверезому стані або у стані наркотичного сп’яніння. Цифра вражаюча!

“Найбільше таких зловживань у Миколаївській області – 110 випадків, 91 у Київській області. Окрім того, більше 22 тисяч водіїв маршруток перевищували встановлену швидкість руху, перевозячи пасажирів, 842 водії взагалі не мали прав відповідної категорії на пасажирські перевезення. Всього було виявлено 150,5 тисяч порушень ПДР, допущених водіями автобусів. Заборонили експлуатацію, як технічно несправних, 28 тисяч автобусів. Це колосальні цифри”, – додав Євген Кравець.

Олексій Жовтневий

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4337 / 1.65MB / SQL:{query_count}