Своє ядро

Понад 70% коштів, передбачених для створення виробництва ядерного палива, витрачалися Мінпаливенерго з порушеннями. Про це повідомляє Рахункова палата у своєму звіті про аудит Комплексної програми зі створення в Україні власного виробництва ядерного палива

Понад 70% коштів, передбачених для створення виробництва ядерного палива, витрачалися Мінпаливенерго з порушеннями. Про це повідомляє Рахункова палата у своєму звіті про аудит Комплексної програми зі створення в Україні власного виробництва ядерного палива.

За даними відомства, у 2008 – 2009 роках та першому кварталі 2010 року Міністерство палива та енер­гетики використало майже 703 мільйони гривень, з яких 500 мільйонів, тобто 71%, – неефективно або з порушенням законодавства. “Мінпаливенерго, порушуючи порядок ви­користання бюджетних кош­тів і здійс­нюючи непередбачені порядком витрати, фінансувало у 2008 – 2009 роках заходи бюджетної програми ще до затвердження пла­нів робіт. Підприємства галузі не дотримувалися податкового законодавства, завищували вартість робіт, чим відлучали бюджетні кошти, призначені на заходи зі створення власного виробництва ядерного палива. Із порушенням чинного законодавства та без затвердженої належним чином проектно-кошторисної документації фінансувалося капітальне будівництво”, – йдеться у повідомленні.

У звіті наголошується, що за 17 років ні Кабмін, ні Мінпаливенерго не створили “цілісної системи нормативно-правового, програмного та організаційного забезпечення процесу створення в Україні власного виробництва ядерного палива”. Це при тому, що країна належить до держав із розвиненою ядерною енергетикою: на чотирьох чинних атомних електростанціях (АЕС) функціонують 15 енергоблоків, що генерують половину щорічного обсягу електроенергії, а, за даними ДП НАЕК “Енергоатом” (що є оператором усіх чинних атомних електростанцій держави), Україна посідає восьме місце у світі і п’яте в Європі за показником встановленої потужності АЕС. Однак ядерне паливо до країни постачають підприємства Росії, що, на думку багатьох експертів, зокрема й фахівців Рахункової палати, є чинником ймовірної загрози енергетичній безпеці країни. У Стратегії розвитку ядерної енергетики задекларовані наміри забезпечити виробництво енергії АЕС на рівні 50% (як це приблизно й відбувається останніми роками), однак – в умовах зростання у 2,2 раза загального обсягу споживання електроенергії в Україні. Тобто йдеться про подвоєння потужностей галузі. У Стратегії повідомляють, що планують це робити “за рахунок продовження строку експлуатації чинних та введення нових потужностей на АЕС”. Ці наміри теж згадали фахівці Рахункової палати, заявивши, що “збільшення кількості АЕС лише посилюватиме залежність”. Саме для забезпечення енергетичної безпеки 17 років тому прийняли Комплексну програму зі створення в Україні власного виробництва ядерного палива, яку сьогодні рідко згадують і не виконують. У 2009 році з’явилася ще одна подібна програма, однак помітних зрушень це не викликало. “Головна причина невиконання програм навіть не гроші, а те, що ніхто в нашій країні предметно і відповідально не опікується цим питанням. Де ми були 17 років тому, там і залишилися”, – передає прес-служба слова голови Рахункової палати В. Симоненка. Про те, що це питання не є головним для політиків, свідчить і те, що про ядерну енергетику рідко говорять, не розтлумачують на загальному рівні державної концепції та пріоритетів галузі, і особливо це помітно – порівняно з популярністю навкологазових дебатів.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4766 / 1.56MB / SQL:{query_count}