Якщо на посади у правоохоронній системі міністр МВС призначатиме професійних людей із досвідом роботи, це будуть правильні кроки. Якщо ж нова команда МВС діятиме за принципом “свій”, нічого доброго не буде. Про це “Пошті” наголошує екс-керівник міліції Львівщини, а нині начальник служби безпеки одного з банків Богдан Шкарада. “Не важить це донецькі чи ні. Головне – професійність. Наразі не варто робити передчасних висновків. Час покаже, хто є хто. Для громадян важливо, щоб вони почувалися у безпеці та були захищені від злочинності”, – каже співрозмовник.
– Боротьбу з корупцією Президент назвав принциповою. На Вашу думку, чи дійсно побачимо антикорупційний системний наступ та реальну боротьбу зі злочинністю, чи заяви так і залишаться деклараціями?
– Ситуація з корупцією дійшла до критичної точки! Якщо нова влада не буде активно і серйозно боротися з корупцією, вона довго не пробуде. Очікування людей дуже великі. Президент та прем’єр декларують серйозні наміри побороти корупцію, тому надзвичайно велике завдання стоятиме перед керівниками та працівниками міліції.
Міліцейське керівництво має усвідомити тягар відповідальності, який ляже на їхні плечі. Звісно, якщо це реальні наміри, а не декларації. Згодом побачимо… Жодних прогулянок вже не буде – доведеться працювати, бо наміри серйозні і згодом запитають про роботу. Знаючи Віктора Януковича (за його прем’єрства Богдан Шкарада був заступником тодішнього губернатора Львівщини Олександра Сендеги з правоохоронних органів – “Пошта”), Президент питатиме надзвичайно серйозно та конкретно з обласних керівників міліції. Тим паче, з призначенням віце-прем’єром зі силових питань Володимира Сівковича питатимуть дійсно серйозно. Люди, які рвуться на посади, можливо, навіть не усвідомлюють великої відповідальності! Ще треба кожному подумати, чи він впорається... По-перше, щоб боротися з корупцією, потрібно її побороти у своєму відомстві. Це буде найскладніше питання. Серед тих, хто хоче бути керівником міліції Львівщини, деякі хіба можуть очолити список корупціонерів, але аж ніяк не реально боротися з корупцією. По-друге, потрібно створити професійно ядро. Нині його немає. За останні роки професійне ядро міліції було знищено! Молодь треба вчити. Є й проблеми з тим , хто це робитиме. Професіоналів, які у 40 – 45 років пішли на пенсію, треба повертати. По-третє, доведена до критичної точки оперативно-розшукова робота. Відсутня й профілактична робота. З колишніми засудженими та проблемними підлітками треба працювати на ранніх стадіях. За кордоном націлені на профілактику, щоб менше осіб опинилися у тюрмі. Там ведуть боротьбу з причинами, у нас – із наслідками.
– Як оцінюєте призначення Володимира Сівковича віце-прем’єром? Радше позитивно чи негативно?
– У плані боротьби з корупцією, це радше плюс, аніж мінус. Сівкович володіє ситуацією. Думаю, що він поважатиме професіоналів. І це добре.
– Як гадаєте, чи будуть реформи в МВС? І що варто підсилювати?
– На жаль, за останні п’ять років в міліції не провели жодної реформи. Серйозних зрушень (у кадровому питанні, оперативно-розшуковій роботі, боротьбі з корупцією й орзлочинністю) ми не побачили. В Україні п’ять років реформували ДАІ – то працівників відомства виводили поза штат, то знову повертали… Також штат заступників у МВС та обласних управліннях міліції було роздуто. Передусім варто підсилювати роботу на низах, особливо дільничних (аби вони не були по одному на 10 сіл), збільшити кількість патрульно-постової служби на вулицях.
– Наскільки сильними у професійному плані є донецькі стражі порядку?
– Фахові міліціонери є в кожній області. У Донецьку завжди складнішою була оперативна ситуація. Там, порівняно з Львівщиною, було вп’ятеро більше вбивств. Там складніше питання з наркоманією. Донецькі стражі порядку мали більше навантаження.
– Чи варто чекати масштабних ротацій у правоохоронній системі України з призначенням нових керівників МВС?
– Ротації вже є, й вони триватимуть. Великої біди не буде, якщо звільнять керівника високого рівня. Біда була у 2005 р., коли МВС вимагало за два місяці нові обличчя усіх (!) обласних управлінь, підрозділів, керівників райвідділів. Тоді була кадрова різанина, яка завдала міліції великої шкоди.
– На Вашу думку, чи можуть повернутися до праці в міліцію люди, які зараз вже на пенсії?
– Так. Думаю, що це будуть керівники середньої ланки, яких звільнили. Можуть ризикнути і повернутися хороші оперативники, але за умови бажання та тяги до міліцейської роботи.
– Зараз не бракує висловлювань, що Україну чекає великий розгул злочинності. Яке Ваше бачення?
– Певен: зараз цього не буде, а навпаки, піде на спад. Злочинний світ також дає собі тайм-аут. Традиційно спочатку вичікують, заляжуть на дно... Якщо ж кримінальники не побачать активних наступальних дій із боку міліції, піднесуть голови і злочинність зросте.
– У середовищі підприємців лунають побоювання, що на Львівщину можуть прийти донецькі злочинці. Тамтешні бандити у нас – це реально чи ні?
– Злочинність тягне туди, де можна щось взяти і поцупити. Злочинність йде туди, де слабкою є боротьба з нею. Не думаю, що на Львівщину прийдуть донецькі бандити. Це все чутки. Тут є свої злочинці, свої розбірки... Місцевим підприємцям нині найбільша шкода не від кримінальників, а від органів контролю, бо їм на кожному кроці треба платити!
– Наскільки Львівщина є важливим регіоном для МВС? Міністерство великий акцент робитиме на регіон?
– У нашій області немає складної криміногенної ситуації. Водночас актуальними для прикордонної Львівщини є контрабанда та транзит наркотиків. Також акцент буде на боротьбі з економічною злочинністю та посадовими злочинами (хабарництвом і корупцією).
Львівщина завжди потребуватиме серйозної уваги, бо регіон є специфічним. Керівник, крім боротьби зі злочинністю, повинен буде постійно відслідковувати політичну ситуацію.
– Нині обласні управління карного розшуку та державної служби боротьби з економічними злочинами працюють ефективно. З можливою зміною очільника ГУ МВСУ області, чи варто чекати змін керівників цих підрозділів?
– А чи є альтернатива заміни цих керівників? Немає! На жаль, за останні роки карний розшук сильно знищили... Добре, що ще є такий керівник, як Олександр Синявський. Це професіонал. У 1990-х рр. карний розшук був провідною службою, на яку працювали всі. Нині чомусь більший акцент на інші служби... У карному розшуку найскладніша робота і найбільш небезпечна. До роботи ж УДСБЕЗ, звісно, тепер вимоги будуть ще вищими.