Рівень "юної" злочинності в Україні, зокрема на Львівщині, пішов на спад. Як писала "Пошта", за підсумками І кварталу 2009 року правоохоронці та представники прокуратури били на сполох через збільшення підліткової злочиності у Львові, а ось зараз міліціянти констатують: 2009 року її знижено на 10%. Загалом у всій державі. Про це говорили у Львові під час оперативної наради за участі начальників відділів кримінальної міліції у справах дітей обласних управлінь міліції та посадовців МВС України.
- Підліткова злочинність знижується у багатьох регіонах. Дуже добре в цьому плані виглядають Вінниця, ІваноФранківськ, Львів. Тут значно зменшилася кількість грабежів, розбоїв, убивств, скоєних неповнолітніми. Натомість містамільйонники Донецьк та Дніпропетровськ завдають значно більше клопоту, - зазначила начальник Департаменту кримінальної міліції у справах дітей МВС України Тетяна Бухтіарова. Вона наголошує, що важливу роль у зниженні злочинності серед дітей відіграє співпраця правоохоронців із громадськими організаціями.
Екскурсії в ІТТ
як форма виховного впливу
Начальник відділу кримінальної міліції у справах неповнолітніх дітей ГУ МВСУ у Львівській області Станіслав Броневицький зазначив "Пошті", що підліткова злочинність на Львівщині пішла на спад завдяки профілактичній роботі, яку проводять правоохоронці. "За 10 місяців маємо позитивану тенденцію. У 2009 р. на Львівщині неповнолітні скоїли 354 злочини, тоді як за аналогічний період торік - 397. Переважають вуличні злочини, якот крадіжки та пограбування. Відсоток тяжких злочинів незначний", - зазначає співрозмовник. До подвигів більше схильні діти з соціально проблемних родин, де батьки не займаються вихованням своїх чад, а також діти заробітчан.
"Акцент на профілактиці буде й надалі, бо це дуже важливо і дає свій ефект. Запобігти підлітковій злочинності можна, знаючи її причини", - каже Станіслав Броневицький. Як приклад профілактичних заходів правоохоронець наводить екскурсії до ізолятора тимчасового тримання, що у міському управлінні міліції, де діти можуть побачити усі "принади" середовища, де перебувають затримані. А отже, мають нагоду замислитися, чи варто переступати межу законності.
За інформацією пресцентру обласного управління міліції, у жовтні під час тижня правових знань, педагоги організували для дев'ятикласників львівської школи №21 екскурсію до цього ізолятора. Зазвичай до ІТТ приводять дітлахів які вже порушували закон і перебувають на обліку у кримінальній міліції у справах дітей. Зрештою, інспектори КМСД вірять, що учні після таких екскурсій та бесід обов'язково задумаються над своїми вчинками, а слова старших для них не завжди будуть критикою, і діти з часом сприйматимуть їх як порада.
Власне насамперед профілактичні бесіди актуальні для дітвори, яка перебуває на профілактичному обліку в міліції. Це так звана група ризику - підлітки, які потенційно можуть скоїти злочин. Загалом у 2009 р. до міліції правоохоронці регіону доставили понад 2 тис. неповнолітніх. Одних відправили у притулки, інших - у дитячий приймальникрозподільник, когось - у медичні заклади, ще частину батьки забрали додому.
Прокурорська гра
на випередження
Цьогоріч у квітні правоохоронців кримінальної міліції у справах неповнолітніх чи не найбільше ганив прокурор Львова Андрій Палюх. Тоді у розмові з "Поштою" він назвав недостатньою роботу щодо профілактики злочинності й зазначав, що більшості скоєних правопорушень можна було запобігти. "Робота правоохоронців щодо боротьби з підлітковою злочинністю має бути ефективною та постійною! А якщо є упущення, то їх треба якнайшвидше виправляти. Звісно, за недопрацювання критикував і буду надалі критикувати міліціонерів. Попри зниження підліткової злочинності на 10%, розслаблятися аж ніяк не варто! У цьому ключі варто продовжувати й далі, тоді буде результат. Важливо, щоб була тісніша взаємодія правоохоронних органів та шкіл щодо профілактики правопорушень серед дітей", - зазначив "Пошті" Андрій Палюх.
За його словами, батьки мають пам'ятати: дітям потрібна постійна увага, вони повинні бути зайняті чимось корисним, якот у спортивних та художніх секціях. "Енергію дітей варто кудись скеровувати, зайняти їх у вільний час. Якщо дитина буде незайнята, її захопить вулиця", - наголошує прокурор Львова.
Як повідомив виданню заступник прокурора Львова Віктор Голоюх, за 9 місяців 2009 р. неповнолітні вчинили 90 злочинів. Так, у Залізничному районі Львова за цей час було зафіксовано 16 злочинів (торік був лише один). По 19 злочинів скоїли малолітні у Сихівському та Шевченківському районах (торік ці цифри були на позначці 19 та 16 відповідно). У Франківському районі міста цьогоріч неповнолітні скоїли 17 злочинів (торік 20). Тим часом значно менше злочинів, аніж торік, скоєно у Галицькому та Личаківському районах (12 проти 20, 4 проти 17 відповідно).
Сімейна підтримка
Начальник служби у справах неповнолітніх Львівської ОДА Володимир Лис певен: зниженню підліткової злочинності та дитячої бездоглядності сприяє також влаштування дітей із інтернатів у прийомні сім'ї та під опіку. У цьому напрямку в регіоні зроблено справді дуже багато.
"Що більше дітей у сім'ях, то меншою буде така злочинність на вулицях! Також важливо виявляти причини, чому неповнолітні втікають із дитячих будинків. Можливо, через конфлікт із викладачами або ж, скажімо, брат перебуває в іншому закладі", - каже Володимир Лис. Власне, важливо, щоби діти, яких беруть під опіку, виховувалися в одній родині.
"За останні три роки на Львівщині понад 250 дітей усиновили громадяни України, 20 дітей - іноземці. Ще 220 дітей є на вихованні у будинках сімейного типу та у прийомних сім'ях. Отож, за три роки майже 500 забрали з дитячих будинків", - зазначає посадовець.
Нині на профілактичному обліку в обласній службі у справах неповнолітніх перебуває до 2 тис. дітей. Це діти, які опинилися у важких життєвих обставинах.
Плече громадськості
На важливості ролі у зниженні злочинності серед дітей співпраці стражів порядку з громадськими організаціями наголошують і в обласному управлінні міліції. Так, 13 жовтня створено Громадську спостережну рада щодо захисту прав дітей при КМСД ГУ МВС у Львівівській обасті. На Львівщині активно діють громадські організації, які працюють з дітьми. Одні забезпечують літнє, позашкільне дозвілля, створюючи спільноти, клуби, об'єднання. Інші громадські та благодійні організації надають послуги, зокрема й соціальні, для дітей, які потрапили під негативний вплив, мають побутові, соціальні чи психологічні проблеми. Ці організації дають притулки, консультації, одяг, а часом і набагато звичніші речі - одяг, ночівлю та їжу. Завдяки таким програмам громадські організації й зменшують злочинність серед неповнолітніх.
"Проте ці програми не постійні у діях через те, що волонтери та соціальні працівники в цих організаціях не лише займаються дітьми, а й постійно перебувають у пошуку фінансування. Також ці програми є не у всіх місцях, де потребують їхніх послуг. Наша Громадська рада створена у жовтні. Відтак нині ми на етапі пошуку контактів у всіх районах та сферах дитячих проблем (зайнятість, безпритульність, алкоголізм, наркоманія, соціальне сирітство). Шукаємо і тих, хто в цьому працює, і шукаємо, в чому може допомогти міліція, - зазначив "Пошті" Ігор Бущак, голова Громадської спостережної ради щодо захисту прав дітей. - Плануємо й спільну діяльність з кримінальною міліцією у справах дітей, зокрема візити в сім'ї, патрулювання. І, звісно, будемо моніторити діяльність міліції, як це передбачено положенням про Раду".