Правоохоронці попереджають анонімів про кримінальну відповідальність. "Мінерів" мінімум чекає штраф, максимум - ґрати
Чого лише не "мінували" у Львові за останні роки - і цирк, коли мав відбутися концерт російської співачки Алли Пугачової, і військовий шпиталь, і лікарню швидкої допомоги, й університет ім. І. Франка, і школи. Останній випадок - Львівський нацуніверситет ветеринарної медицини та біотехнологій ім. С. Гжицького. Зрештою, справжньої вибухівки спеціалісти, на щастя, так і не знаходили, бо всі ці телефонні виклики були не чим іншим, як псевдозамінуванням.
Легковажних осіб, які вчиняють такі протиправні хуліганські дії, правоохоронці попереджають: жартувати з замінуванням лише собі на шкоду. Та ще й яку! Адже, згідно зі ст.259 КК України, за завідомо неправдиве повідомлення про підготовку вибуху, підпалу або інших дій, які загрожують загибеллю людей чи іншими тяжкими наслідками, передбачено штраф від 500 до тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян або арешт на термін до 6 місяців, або обмеження волі до 5 років. Якщо ж ці дії призведуть до тяжких наслідків або будуть вчинені повторно, то зловмисника очікує покарання у вигляді позбавлення волі на термін від 2 до 7 років.
Як повідомив "Пошту" керівник пресцентру ГУ МВСУ у Львівській області Денис Харчук, цього року до правоохоронців регіону надійшло шість анонімних повідомлень про начебто замінування. "Усі ці дзвінки стосувалися виключно Львова. У районах регіону у такі ігри, на щастя, не бавляться. Так, по два такі телефонні дзвінки надійшло у Галицький та Залізничний райвідділи міліції, по одному - у Шевченківський та Личаківський. Здебільшого псевдозамінування стосувалися навчальних закладів", - каже Денис Харчук.
Так, 29 вересня після обіду невідомий телефоном 102 повідомив про закладення вибухового пристрою у приміщенні головного корпусу університету ветеринарної медицини, що на вул. Пекарській, 50. Саме в цей час у виші тривала конференція трудового колективу, яку цим телефонним дзвінком про замінування намагалися зірвати і таки зробили це на дві години. За інформацією управління з питань НС Львівської ОДА, на місці події працювали основні підрозділи сил цивільної оборони області та Львова у складі 62х осіб та 17 одиниць техніки. З навчального корпусу довелося евакуювати 370 осіб. Спеціалісти вибуховотехнічного відділу науководослідного експертнокриміналістичного центру при ГУ МВС України у Львівській області, які ретельно обшукали виш, вибухового пристрою не знайшли. У пресцентрі обласного управління міліції "Пошту" повідомили, що встановлено особу, яка є автором цього "замінування" - це доцент цього ж вишу.
Порушено кримінальну справу, тривають слідчі дії. За словами Дениса Харчука, не уник відповідальності за телефонні жарти і молодик, який свого часу підняв на ноги правоохоронців та еменесників, повідомивши про закладення вибухівки у лікарні швидкої допомоги м. Львова.
"На такі виклики виїздить слідчооперативна група райвідділу міліції, патрульнопостова служба, працівники МНС, "швидка", вибуховотехнічна служба. Фахівці останньої, які й мають спеціальні прилади та навчених собак, і шукають вибуховий пристрій", - каже Денис Харчук.
"Звісно, такі псевдозамінування докучають нам і відволікають наших рятувальників від куди актуальніших трафунків та випадків, якот пожеж. Але наш обов'язок такі виклики обов'язково ретельно перевіряти. Зазвичай на об'єкт виїздить два автомобілі вогнеборців.
Організовуємо там чергування. На тому наші функції закінчуються, бо вибуховий пристрій шукають правоохоронці, зокрема вибухотехніки", - зазначив "Пошті" в. о. керівника пресцентру ГУ МНС у Львівській області Віталій Туровцев.
Такі фальшиві анонімні виклики про псевдозамінування відволікають служби від нагальної роботи та, звісно, завдають державі фінансових збитків. Так, один виїзд вибухотехніків сягає понад однієї тисячі гривень. Як каже пан Туровцев, побічні збитки МНС області від одного виїзду двох автівок сягають 3 тис. грн.