«У руках – автомат, у штанах – памперс»

В охоплену масовими протестами Білорусь почали відправляти бойовиків з ОРДЛО

Білоруська влада продовжує затримувати лідерів Координаційної ради опозиції та звичайних протестувальників. На допит у місцевий слідчий комітет уже вдруге викликали Нобелівську лауреатку з літератури Світлану Алєксієвич, яка є членкинею президії Координаційної ради. Поки що в якості свідка в кримінальній справі «за фактом спроби захоплення державної влади».

«Бацька» з автоматом

Тим часом Східна правозахисна група на своїй сторінці у Facebook, повідомила, що на окупованому Донбасі через місцеві військові комісаріати й бригаду «Призрак» набирають добровольців для відправки до Білорусі. Чоловікам віком від 18 до 55 років пропонують 30 тисяч рублів або 400 доларів плюс добові витрати на відрядження. За інформацією Східної правозахисної групи, на кордон РФ і Білорусі вже вирушили щонайменше три автобуси з бойовиками. «На запитання, як буде проводитися перекидання контингенту в Білорусь, рекрути відповідають, що в РФ і Білорусі єдиний економічний простір», – йдеться у повідомленні.
У коментарі Радіо Свобода представник омбудсмена Павло Лисянський заявив, що активісти підтвердили інформацію й уточнив, що група зафіксувала пересування вантажівок з людьми до кордону. «Це вантажівки, які провозили людей. І на одній із зупинок вони повідомили, на заправці, мовляв – на Білорусь їдемо. Для чого це треба? Ви ж пам’ятаєте - головне гасло Путіна і всієї російської дипломатії: «Нас там немає», – сказав він.
Так виглядає, що в Олександра Лукашенка остаточно здали нерви. 23 серпня він облетів на гелікоптері Мінськ, спостерігаючи з повітря за наймасовішою в історії Білорусі акцією протесту, в якій взяли участь близько 200 тисяч людей, а потім прибув до Палацу незалежності, де розташована його резиденція. На опублікованому в інтернеті відеоролику видно, як «бацька» виходить з вертольота в бронежилеті та… з автоматом калашникова в руці. За ним хвацько вистрибує його 15-річний позашлюбний син Микола, якого в Білорусі вважають неофіційним наступником «бацьки». Хлопчина одягнутий у військовий однострій і теж тримає автомат. Ця витівка миттєво стала хітом інтернету і спричинила появу безлічі глузливих коментарів на кшталт «у руках – автомат, у штанах – памперс».

Реакція Києва

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що будь-яке подальше зміцнення позицій Росії в Білорусі не відповідає національним інтересам України. «Україна зацікавлена у незалежній, демократичній Білорусі. І тому будь-яке подальше зміцнення позицій РФ у Білорусі не відповідає національним інтересам України. У нас дуже довгий кордон із Білоруссю, і ми маємо розуміти, що принаймні ця частина кордону залишатиметься для нашої країни безпечною і дружнім кордоном», - заявив Дмитро Кулеба 24 серпня на спільній пресконференції з федеральним міністром закордонних справ Німеччини Гайко Маасом.
Він також зауважив, що не порівнював би Революцію Гідності, що відбулася в Україні 2014 року, і нинішні події в Білорусі. «Зовні вони можуть здаватися подібними, але між ними є одна фундаментальна відмінність - у 2014 році українці повстали за розвиток своєї держави як європейської, це було питання вибору: повернення в простір, контрольований Росією, або продовження руху у велику європейську родину. Ми не бачимо цього вибору зараз у Білорусі. Ми вважаємо, що білоруси насамперед висловлюють своє невдоволення правлячою елітою, яка десятиліттями утримує владу в країні. Але не йдеться зараз у Білорусі про вибір руху цієї країни», - сказав глава українського МЗС.
Це, до речі, підтвердила лідерка білоруської опозиції Світлана Тіхановська. «Революція в Білорусі не є геополітичною за своєю природою. Вона не є ні проросійською, ні антиросійською. Також вона не є антиєпропейською чи проєвропейською. Це – демократична революція за право народу вільно обирати своїх лідерів і вирішувати свою долю», - заявила Тіхановська, виступаючи перед депутатами Європарламенту.
Про події в сусідній країні висловився і президент Володимир Зеленський. «Я б не побажав їм тих же подій, що були у нас в 2014 році. Я не хочу, щоб білоруси вмирали, щоб їх вбивали або якогось іншого серйозного кровопролиття, викликаного урядом. Я не хочу цього, і тому я не бажаю білоруському народу такого ж сценарію», - заявив він в інтерв’ю для Euronews.
Також Зеленський вважає, що владі та білоруському суспільстві ще не пізно почати діалог для вирішення ситуації. «Результат не важливий. Це взагалі не про нього, а про шлях до нього. І цей шлях не повинен бути кривавим», – пояснив президент. Володимир Зеленський також заявив, що категорично не хоче втручатись у білоруські вибори: «Я абсолютно не хочу втручатися в білоруські вибори і я цього не буду робити. Україна не буде втручатися. Це їхні внутрішні справи».
Водночас він порадив виконуючому обов’язки президента Білорусі Олександру Лукашенку провести нові вибори, забезпечити до них доступ всіх кандидатів та не перешкоджати міжнародним спостерігачам. «І вже після цих результатів – питань не залишилося б. І я впевнений в цьому. Якби Лукашенко виграв – значить так, якщо хтось інший – значить хтось інший. І всі б заспокоїлися, без кровопролиття. Це було б чесно і увійшло б в історію», – підсумував Володимир Зеленський.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4601 / 1.58MB / SQL:{query_count}