КДБ взялося за Інтерпол

Суд Польщі ще не розглянув справу про ймовірну видачу Росії ветерана АТО. Ігоря Мазура відпустили на поруки, і зараз він проживає в генконсульстві України в Любліні

Ігор Мазур (у центрі) під час пресконференції в Любліні (10 листопада 2019 р.), фото: uatv.ua
Уранці 9 листопада у міжнародному пункті пропуску “Ягодин – Дорогуськ” трапилася надзвичайна подія. Польські прикордонники затримали чоловіка з українським паспортом. Той нічого не порушував, хіба як кістка в горлі так званим правоохоронним органам Російської Федерації (РФ). “Працівник Секретаріату уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Ігор Мазур був затриманий з ініціативи Російської Федерації, коли на запрошення польського ексвіцеспікера подорожував до Польщі. Керівництво Мінветеранів переконано, що кремлівські КДБешники таким чином просто виконують свою роботу щодо утискання українських патріотів, і це лише один з різновидів гібридної війни, яку Російська Федерація веде проти нас”, – заявили в Міністерстві у справах ветеранів. Ігоря Мазура затримали, оскільки РФ подала його в розшук через базу даних Інтерпола.

“Тополя” залишатиметься в Любліні

Ігор Мазур (позивний “Тополя”, отримав його через високий зріст – 203 см.“Львівська Пошта”) у 1990-х був одним із очільників партії УНА-УНСО, а під час Революції Гідності – начальником штабу 24-ї сотні Самооборони Майдану. Із травня 2014-го перебував у зоні проведення Антитерористичної операції (АТО, із 30 квітня 2018 року – Операція об’єднаних сил, ООС. – “Львівська Пошта”). У квітні 2015-го Ігор Мазур став офіцером Збройних Сил України (ЗСУ) – командиром роти, заступником начальника штабу розвідувального батальйону в секторі “М”. А з листопада 2016 року після демобілізації з лав ЗСУ він став заступником голови партії УНА-УНСО.
Цікаво, що Ігор Мазур неодноразово бував за кордоном, зокрема й у Польщі. “Я у Польщі був кілька разів і минулого, і позаминулого року. Бо відколи повернувся зі ЗСУ в запас, я вважав, що для нас справді понад усе важливо з поляками мати гарні стосунки, одним фронтом виступати проти Росії – Балто-Чорноморський союз такий. Якщо виходити з того, що Інтерпол мав із 2014 року, то я теж, мабуть, був у цій базі. Тільки Інтерпол не давав ходу. Я не думаю, що хтось там мене здав, імовірно Росія останні кілька місяців почала активно працювати на міжнародному рівні. І, на жаль, як Данія здалася і дозволила будувати “Північний потік-2”, так само десь Інтерпол здався і погодився нас включити в той чорний список”, – розповів сам Ігор Мазур під час пресконференції в Любліні після того, як польський суд відпустив (але не звільнив повністю від ймовірної видачі РФ.“Львівська Пошта”) його на поруки генерального консула України в цьому місті Василя Павлюка (у 2010-2015 роках – секретар Львівської міської ради. – “Львівська Пошта”). “На час очікування та розгляду екстрадиційного запиту він проживатиме в Генеральному консульстві України в Любліні”, – написала на своїй сторінці у Facebook уповноважена Верховної Ради України (ВРУ) з прав людини Людмила Денісова.

Циркуляр замість “червоної картки”

Як виявилося, відставний підполковник КДБ Путін укотре вдався до шахрайства. “На затриманого у Польщі українського ветерана війни з Російською Федерацією унсовця Ігоря Мазура “Тополю” було виставлено не “червону картку” Інтерполу, яка одразу впадає в око нашим поліцейським і прикордонникам під час перетину кордону, а спеціальне циркулярне повідомлення, щось на кшталт оперативного орієнтування про затримання, розповсюдження якого було обмежено певними країнами”, – повідомив директор департаменту комунікацій МВС України Артем Шевченко.
Його доповнив міністр Арсен Аваков: “Російська Федерація звинувачує нашого громадянина у тому, що він начебто у 1994 – 2000 роках брав участь у складі збройного формування у бойових зіткненнях зі федеральними силами Російської Федерації на території Чечні. Внаслідок цього загинули і були важко травмовані кілька російських військовослужбовців. У зв’язку з наведеним фактом МВС України негайно привернуло увагу Генерального секретаріату Інтерполу про чергову спробу Російської Федерації неправомірно використати канали та інструменти Інтерполу для політично вмотивованих переслідувань громадян України”. За словами Авакова, РФ порушила статті 2 і 3 статуту Інтерполу, які забороняють необґрунтоване переслідування, а також втручання у справи військового, політичного, релігійного і расового характеру.

Голлівудський Рембо плаче від заздрощів

“Я не брав участі у бойових діях, я був на території Чечні у той час, але ми приїхали туди як журналісти, і я працював у пресцентрі “Вільний Кавказ”, – наголосив Ігор Мазур під час пресконереції 10 листопада у Любліні. “Інтерпол, який раніше не ставив нас у чорний список, тих, хто на Кавказі десь висвітлював ті злочини, які робила російська армія і у Грузії, і у Чечні, то зараз Інтерпол включив нас у розшук. Не виключаю, що, крім мене, й інші можуть бути у списку. Воно трошки смішно, якби не було так грішно. У тій справі, в якій проходжу я, проходить і Арсеній Яценюк, проходять брати Тягнибоки, Ярош і ще там десь є п’ятеро хлопців. Раніше у цій справі проходив Микола Карп’юк і Станіслав Клих, які ніколи не були в Чечні, але це не було важливо для “російського правосуддя”. Ця справа робилася людьми, які неадекватно оцінювали роки народження, стан здоров’я людей. Бо в цій справі навіть деякий час проходив пан Юрій Шухевич, який сліпий, але оскільки він входить до керівництва УНА-УНСО, то його теж як бойовика включили у цю справу, і Ярослава Лагнюка – це наш голова виконкому, якому на той час було три з половиною роки, так само включили у цій справі, тобто, що він теж закатував там десятьох росіян, що він брав участь у бойових діях”, – розповів Ігор Мазур.
Нагадаємо, що 23 грудня 2017-го в аеропорту Женеви за запитом РФ затримали, а потім відпустили Арсенія Яценюка, колишнього прем’єр-міністра України. Як виявилося, у травні 2017 року Слідчий комітет (СК) РФ подав запит до Генерального секретаріату Інтерполу у французькому Ліоні про оголошення Арсенія Яценюка в міжнародний розшук. Обвинувачення просто сенсаційні: “участь в озброєній банді” та “зумисне вбивство двох чи більше людей, скоєне за попередньою змовою групою осіб”.
Запит РФ в Інтерпол був поданий на основі заочного ордеру на арешт Арсенія Яценюка, виданого міським судом міста Єсентуки Ставропольського краю. Російські слідчі, як випливає з документа, обвинувачують колишнього прем’єр-міністра України в тому, що він “брав участь в атаках на російських військовослужбовців у Грозному в період із 31 грудня 1994-го по 2 січня 1995 року”. Якщо йняти віру російським слідчим, лише за три дні на той час 20-річний студент юридичного факультету Чернівецького університету “вогнем із автомата Калашникова вбив 30 і поранив 13 російських військовослужбовців”. Голлівудський Рембо тихо плаче в куточку…

Попереду юридична тяганина

На жаль, звільнення Ігора Мазура на поруки українського генконсула зовсім не означає кінець скандальної історії. “Це не перший такий випадок, коли затримують українських громадян. Є вже близько десяти таких випадків у Польщі, коли російська сторона через Інтерпол намагається затримати і екстрадувати до Російської Федерації українців, які брали участь у військових операціях на сході України”, – заявив у коментарі власному кореспондентові Укрінформу посол України в Польщі Андрій Дещиця. За його словами, ці люди зараз перебувають у польських СІЗО, їхні справи перебувають на розгляді польських правоохоронних і судових органів. На щастя, жодного випадку екстрадиції українців до РФ досі не було. 
“Я закликаю до спокою та розсудливості. Затримання на польському кордоні Ігоря Мазура є виключно технічним виконанням Республікою Польща міжнародних угод та зобов’язань. Відважний громадянський активіст і ветеран війни на Донбасі, у Грузії та Чечні став жертвою дій східних сусідів. Він був внесений російськими службами до реєстру затримань Інтерполу. Це наочний приклад використання Кремлем інститутів міжнародного права для політичної помсти”, – написала у Facebook віцеспікерка Сейму Польщі Малгожата Гошевська. Водночас вона підкреслила: “Ми не можемо піддатися на провокацію. Ми не можемо бути акторами російського сценарію”.
Водночас генеральний консул України в Любліні Василь Павлюк висловив думку, що Україні варто розглянути можливість створення спеціального органу, який би опікувався ситуаціями, подібними до тієї, що сталася з Ігорем Мазуром. “Протягом останніх кількох років маємо багато випадків, коли відбувається екстрадиція наших громадян до Російської Федерації. І дуже часто ті звинувачення є надуманими, сфабрикованими”, – цитує Василя Павлюка кореспондент Укрінформу.
Він додав, що українській стороні не завжди вдається домогтися позитивних результатів. “Ми неодноразово зверталися до наших вищих керівників, все ж таки треба у тому напрямку працювати. Виділити окрему, напевно, структуру чи окрему людину… Щоб такі питання узгоджувалися з української стороною”, – сказав генконсул.
Дипломат висловив сподівання, що керівництво держави почує його пропозицію. “Російська Федерація у такий спосіб намагається воювати з патріотами України. А зважаючи на те, що таких людей у нас багато, варто бути готовими. Тому нам теж треба переформатовуватися і давати гідну відповідь. Адже дипломати обмежені у своїх діях. Ми не можемо представляти інтереси у судах. Ми можемо бути присутні, але якщо не порушуються права і свободи громадян України – ми нічого не можемо зробити”, – пояснив Василь Павлюк.
Звільнення Ігоря Мазура з-під арешту – це лише половина шляху. Про це заявив посол України у Польщі Андрій Дещиця, повідомляє Радіо Свобода. “Далі за нами копітка робота і боротьба за те, щоб Ігор повернувся в Україну, і щоб Російська Федерація перестала використовувати інструмент Інтерполу для пошуку тих людей, які їй невигідні, або які є її ворогами. Це невеличка проміжна перемога”, – зазначив дипломат.
P. S. Поки невідома дата проведення першого судового засідання щодо екстрадиції Ігоря Мазура до РФ. “Це залежатиме від знайомства зі справою польських правоохоронних органів. Ми будемо робити все можливе, щоб воно відбулося якнайшвидше, і цю справу закрити якнайшвидше”, – наголосив Андрій Дещиця.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4556 / 1.64MB / SQL:{query_count}