Після оголошення вердикту присяжних у суді італійського міста Павія навіть прокурор обурився суворістю покарання, а адвокатові підзахисного стало погано, йому довелося викликати “швидку“. Сам засуджений після оголошення вироку вигукнув “Слава Україні!“, на що із залу суду близько сотні людей дружньо відповіли “Героям слава!“. Так 12 липня закінчився скандальний судовий розгляд справи колишнього бійця Національної гвардії України (НГУ) Віталія Марківа, якого визнали винним “у співучасті у вбивстві за попередньою змовою з групою осіб“ фотографа Андреа Роккеллі під час боїв під Слов’янськом у 2014 році та засудили до 24 років ув’язнення!
Бій біля гори Карачун
Віталію Марківу 29 років, він народився у містечку Хоростків на Тернопільщині. У 2003 році разом із родиною переїхав до Італії, де закінчив технічний коледж. Має громадянство України та Італії, тож може користуватися консульською підтримкою з українського боку. Повернувся в Україну під час Майдану, був у Самообороні. На початку війни на Донбасі став волонтером, а пізніше бійцем 1-го батальйону НГУ оперативного призначення (батальйон ім. Кульчицького) – це підрозділ, який складався переважно з “майданівців“. Воював під Слов’янськом, отримав звання старшого сержанта НГУ.
У червні 2017 року поїхав до Італії, щоб відвідати матір, в аеропорту Болоньї був арештований італійськими правоохоронцями за підозрою у причетності до вбивства фотокореспондента Андреа Рокеллі внаслідок мінометного обстрілу поблизу гори Карачун біля Слов’янська 24 травня 2014 року. Судовий процес над Віталієм Марківим офіційно розпочався 6 липня 2018 року в Павії.
Головним свідком обвинувачення був французький журналіст Вільям Роглон, який уцілів під час обстрілу. Він стверджував, що 24 травня 2014 року Віталій Марків як “командир“ НГУ був причетний до щонайменше 30 мінометних ударів по підніжжю гори Карачун, де тоді перебували журналісти. Внаслідок цього загинув Андреа Роккеллі та його російський перекладач Андрій Миронов.
Адвокат Марківа Раффаеле Делла Валле заявив, що його підзахисний саме тоді був не офіцером, а старшим сержантом НГУ, тобто віддавати накази не міг. Захист також надав суду документи, отримані з України. Зокрема, довів, що батальйон ім. Кульчицького не мав у своєму розпорядженні мінометів, а використовував лише стрілецьку зброю. Крім того, з позиції, де перебував Марків, не було видно місця загибелі італійця – воно було з іншого боку гори Карачун. “Позиція, де відповідно до наказу свого командира 24 травня 2014 року ніс службу Віталій Марків, мала сектор спостереження (село Андріївка) відмінний від того, де було вбито італійського фоторепортера (залізничний переїзд перед керамічним заводом). Цю позицію тоді займали бойовики-сепаратисти, очолювані російським ватажком Гіркіним. Звідти постійно обстрілювали українські підрозділи на Карачуні“, – ще раніше заявив на суді виконувач обов’язків командира НГУ Микола Балан, інформує ВВС-Україна. Сторона захисту особливо наполягала на виїзді на місце події (у липні 2014 року українські підрозділи вибили із Слов’янська проросійських терористів, нині місто перебуває на підконтрольній Україні території, – “Львівська Пошта“), однак обвинувачення відмовилося від проведення там слідчих дій. Також проігноровані пропозиції України створити спільну слідчу групу.
Натомість прокурор Андреа Дзанончеллі наполягав, що хоча Віталій Марків і не скоїв убивство особисто, але інформував вищих командирів НГУ про рух цивільних біля підніжжя Карачуна, а ті зі свого боку віддали сигнал військовим Збройних сил України (ЗСУ), які відкрили вогонь із мінометів. Прокурор стверджував, що Віталій Марків “з огляду на свої службові обов’язки“ не міг не знати, по кому будуть стріляти мінометники. За словами Андреа Дзанончеллі, український нацгвардієць був співучасником злочину, не беручи в ньому безпосередньої участі: “Там убивали журналістів. Крапка“.
На одному з останніх засідань суду прокурор попросив визнати українця винним у співучасті в умисному вбивстві Роккеллі з можливим вироком – 24 роки в’язниці. Водночас Дзанончеллі закликав врахувати відсутність судимостей у Марківа і його гарну поведінку під арештом та скоротити термін ув’язнення до 16 років, але додати один рік за “посягання на вбивство французького репортера Вільяма Роглона“, який був у зоні бойових дій разом із Роккеллі. Так обвинувачення вийшло на вимогу 17 років в’язниці, але реальний вирок виявився несподіваним навіть для прокурора.
Провокація Кремля
Міністерство внутрішніх справ (МВС) України, якому підпорядковується НГУ, пообіцяло оскаржити вирок. “24 роки Віталію Марківу – несправедливе і ганебне рішення італійського суду. Воно буде оскаржене. Наш гвардієць і держава Україна не винні у загибелі репортера Роккеллі. Він став жертвою агресивної Росії, яка розв’язала війну на Донбасі. Боротимемося далі!“ – заявив міністр МВС Арсен Аваков.
Посол України в Італії Євген Перелигін назвав судовий процес над українським нацгвардійцем “спецоперацією Росії, організованою в Італії з метою дискредитації українського опору російській агресії“.
“Я переконаний, що весь процес проти Віталія Марківа, а також недавній вердикт присяжних Павії є доказом масштабної російської спецоперації, організованої в Італії з метою дискредитації українського опору російській агресії. Звичайно, для підтвердження цієї версії потрібні незаперечні докази, але якщо суд присяжних руйнує долю й життя людини, захисника нашої Батьківщини, за повної відсутності доказів, то хто може заперечувати мою думку, зважаючи на багато факторів та ознак, які свідчать про політичний характер процесу проти Віталія Марківа?“ – сказав дипломат в інтерв’ю італійському виданню Formiche.net. Євген Перелигін і підкреслив, що тепер, крім кількох десятків політичних ув’язнених у Росії, в України є свій політв’язень у Італії.
Президент Володимир Зеленський доручив Міністерству закордонних справ (МЗС) і Генеральній прокуратурі України (ГПУ) терміново зайнятися питанням повернення Віталія Марківа в Україну.
Адвокат нацгвардійця Раффаеле Делла Валле заявив, що це для нього “вердикт, щоб емігрувати з Італії“. Захисник наголосив, що не згоден із рішенням, назвав його нелогічним і наголосив, що адвокати будуть звертатися в апеляційний суд. “Вирок суду присяжних у Павії є політичним і викликає зневіру в італійському правосудді. Без надії я таки продовжую йти далі. Готуємо апеляцію на несправедливе рішення суду. Якби на місці Віталія був американський чи російський солдат, він був би виправданим. Це вперше в Італії, коли засудили іноземного солдата, який воював за кордоном“, – сказав Радіо Свобода Раффаелле Делла Валле.
До речі, окрім винесення вироку Віталію Марківу суд Павії вирішив скерувати запит на відкриття карного провадження щодо його колишнього побратима з батальйону ім. Кульчицького, нині народного депутата України Богдана Матківського. “Пан Богдан з метою підтримки Віталія був присутній на суді, жодним чином не продемонстрував хвилювання чи будь-яке занепокоєння через таке безглузде рішення і вже повернувся в рідну Україну. Єдине що, нам довелось перебрати багато варіантів, де “переходити кордон“, – написав у Facebook посол України в Італії Євген Перелигін. Сам Матківський на своїй сторінці в соцмережах так прокоментував вирок: “Боротьба буде продовжена! Україна своїх не кидає!“.
Італійська прокуратура розслідує можливу змову керівної партії “Ліга Півночі“ з Російською Федерацією (РФ) після повідомлення ЗМІ про таємну зустріч представників сторін. Зустріч нібито відбулася між російськими чиновниками й Джанлукою Савоїні, близьким помічником віцепрем’єра Італії, міністра внутрішніх справ та лідера “Ліги Півночі“ Маттео Сальвіні. Присутні, відповідно до повідомлень ЗМІ, обговорювали нафтову угоду, яка дозволила б партії отримати фінансування. Водночас італійське законодавство забороняє політичним партіям приймати внески від іноземних організацій.
Як повідомляє ВВС-Україна, сам Маттео Сальвіні спростував ці твердження. Він повідомив журналістам, що його партія “ніколи не брала жодного рубля, євро, долара або літру горілки як фінансування від РФ“. За його словами, з Москви він привозив не гроші для партії, а лише сувеніри та подарунки для доньки. “Із Москви я завжди привозив матрьошки та “Машу і ведмедя“ для моєї доньки“, – сказав він. Його помічник розповів італійським ЗМІ, що дійсно зустрічався з групою неназваних бізнесменів, але також заперечує будь-які порушення.
Маттео Сальвіні виступає за більш тісні стосунки Італії з РФ і останніми роками кілька разів відвідував Москву. Він висловлював захоплення президентом Путіним, неодноразово засуджував санкції Європейського Союзу проти РФ. Під час візиту до Риму 4 липня цього року Путін особливо наголосив у інтерв’ю часопису Corriere della Sera: “Пан Сальвіні привітно ставиться до нашої країни“.
“Ліга Півночі“ – партія ультраправого спрямування, її заснували 20 років тому. Партія виступає за незалежність північних провінцій Італії та утворення держави Паданія зі столицею в Мілані, проте має представництво в парламенті та уряді Італії.