Трамп наносить удар у відповідь

Через передвиборні перегони в США, американці перебувають у стресі

фото: АР
У США триває останній тиждень передвиборної кампанії з обрання 58-го президента. Її ЗМІ називають “одними з найагресивніших і жахливих президентських перегонів у американській історії, що викликали у багатьох виборців стрес”. Будь-яка помилка фаворитів гонки може коштувати їм Білого дому.
Поки що не щастить демократам. До цього тижня їхній кандидат Гілларі Клінтон підійшла фактично з таким же рейтингом, як у республіканця Дональда Трампа. Нині розрив між ними коливається на рівні статистичної похибки – від 1% до 3%. При цьому, згідно з опитуванням телеканалу ABC і газети Washington Post, негативний рейтинг демократки піднявся вище за аналогічний показник її суперника. Сьогодні негативно до Клінтон ставляться 60% опитаних, до Трампа – 58%. З них 49% сприймають демократку “дуже несприятливо”, а щодо республіканця таких 48%.
Ще тиждень тому прихильники Гілларі Клінтон вже закуповували шампанське і готували переможні промови на вечір 8 листопада – день, коли в США відбудуться вибори президента. Загрузлий у скандалах Дональд Трамп вочевидь панікував, звинувачуючи пресу, політиків і виборчу систему в нечесності і погрожуючи не визнати підсумків голосування. Збоку це виглядало досить жалюгідною спробою заздалегідь пояснити прийдешній електоральний розгром. Але зміна електоральних настроїв американців пов’язана з новим скандалом навколо Гілларі Клінтон. 31 жовтня Федеральне бюро розслідувань США (ФБР) отримало ордер, що дозволяє почати перегляд недавно виявлених електронних листів, які можуть мати стосунок до розслідування з приводу використання кандидатом у президенти США від демократів Гілларі Клінтон приватного сервера для службового листування в 2009-2013 роках. У зазначений період вона обіймала пост державного секретаря США.
Йдеться про тисячі електронних листів, випадково знайдених у комп’ютері колишнього конгресмена Ентоні Вінра, який він використовував спільно зі своєю колишньою дружиною Хумою Абедін. Та, в свою чергу, протягом багатьох років працює разом з Клінтон.
На потенційно важливі дані детективи ФБР натрапили геть випадково, розбираючи зовсім іншу справу – про педофілію і розбещення малолітніх. Фігурантом і головним підозрюваним у цій справі проходить Ентоні Вінер, якого в минулому називали “новою зіркою” Демократичної партії США.
Ці листи стали приводом для поновлення розслідування щодо Гілларі Клінтон, яке було припинено в липні без висунення звинувачень. Але 28 жовтня директор ФБР Джеймс Комі публічно заявив, що розкрилися нові докази. Тому він дав розпорядження своїм співробітникам повернутися до справи Клінтон. Директор ФБР при цьому не пояснив, який зміст виявлених листів, і сказав, що йому невідомо, чи вони можуть бути важливі як докази.
Тут важливо відзначити: читати ці листи співробітники ФБР не могли і не мали права. Їхній ордер (і компетенція) на той момент стосувалися лише справи Вінера. Невідомо навіть, чи залишилися самі ці листи в пам’яті комп’ютера, оскільки достеменно відомо лише про виявлення “метаданих” – того хто, коли, з якої адреси і кому відправляв листа. Однак, як стверджують фахівці, відновити вміст листів для техніків ФБР особливих труднощів не складе.
Не дивно, що дії ФБР викликали  обурення з боку Гілларі Клінтон. Кандидат у президенти від Демократичної партії заявила: “Досить дивно робити такі заяви, при цьому розкриваючи так мало – і прямо перед виборами. Це не просто дивно, це безпрецедентно, і викликає глибоку заклопотаність, тому що виборцям повинні бути доступні всі факти”.
Лідер демократичної більшості в Сенаті Гаррі Рід піддав різкій критиці дії директора ФБР. Сенатор звернувся до Джеймса Комі з відкритим листом. Рід вважає, що директор ФБР порушив закон. Він нагадав Комі та всім іншим про так званий “закон Хетча” (Hatch Act), який забороняє держслужбовцям використовувати службове становище для чинення політичного впливу на хід передвиборчих кампаній в Америці. 
У передвиборних перегонах загрузли й американські ЗМІ. Наприклад, газета The New York Times виправдала Трампа в російському питанні. Посилаючись на свої джерела в ФБР, при тому що офіційно ця служба наразі нічого не повідомляла, газета повідомила, нібито спецслужба США не знайшла жодних доказів зв’язків Трампа з російською владою. За даними видання, майже все літо агенти ФБР ретельно шукали будь-яких фінансових зв’язків Трампа або його радників у президентській кампанії. За словами джерела в силових структурах США, жодне розслідування до теперішнього моменту не виявило зв’язків будівельного магната з російським урядом.
А газета The Financial Times продовжує агітувати за Клінтон. “Настав момент для відновлення американського лідерства, – пише видання. – І один з кандидатів має необхідні якості. Пані Клінтон була “першою леді”, сенатором Нью-Йорка і держсекретарем США. У свою чергу, Трамп займається очорнюванням, а не дипломатією”.
Все, що відбувається, на думку Американської психологічної асоціації, призвело багатьох американців до стресу. “Звертаючись по психологічну допомогу, кожен третій американець розповідає про свої страхи і гнів у зв’язку з виборами. Одні, наприклад, побоюються, що їм доведеться здати зброю і боятися за власну безпеку, якщо до влади прийде Клінтон. Інші уявляють собі заворушення по всій країні, якщо Трамп не визнає результатів виборів. Особливо після теледебатів багато хто скаржиться на прискорений пульс і неспокійний сон”, – заявила психолог Серейна Капатт швейцарській газеті Neue Zurcher Zeitung. 
Ось хто зараз напевно ризикує втратити глузд (від щастя) – то це Дональд Трамп, що вибрався з політичної коми. Популярність Гілларі Клінтон різко пішла на спад. Цікаво, що республіканці все ж таки ще не до кінця вірять у своє щастя і продовжують готуватися до перемоги Клінтон.
Вже зараз юристи, які займаються конституційним правом, сперечаються, чи можна влаштовувати імпічмент президенту за злочини, вчинені до його (або її) вступу на посаду. Прецедентів таких немає, але й обмежень за термінами в правових документах не прописано. Незрозуміло також, чи може президент помилувати сам себе. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.8576 / 1.59MB / SQL:{query_count}