Ісламісти і директор пивзаводу

Деякі експерти вбачають у кривавих подіях у Казахстані російський слід

фото: tengrinews.kz
“Затримати всіх до єдиного. При збройному опорі знищувати!”, – такий грізний наказ отримав голова Комітету національної безпеки Казахстану від президента Нурсултана Назарбаєва. Терористична атака в місті Актобе, що трапилася 5 червня, стала наймасштабнішою за всю історію республіки. 
Того дня група ісламістів захопила збройовий магазин, де був убитий продавець. Прихопивши із собою 17 одиниць вогнепальної зброї, нападники пішли гуляти містом. На вулицях розгорілися справжні бойові дії. Кілька терористів влаштували акцію в дусі голлівудських бойовиків: захопили рейсовий автобус, на якому таранили ворота військової частини, де влаштували невеличкий бій з бійцями Національної гвардії, убивши трьох і поранивши щонайменше шістьох. Стрілянина на вулицях Актобе тривала два дні, терористи бігали містом запекло відстрілюючись від силовиків. Загалом загинули два десятки людей, приблизно стільки ж були поранені.
Досі незрозуміло, хто саме організував бійню. МВС країни заявляє про якихось загадкових “прихильників нетрадиційних релігійних течій”. Швидше за все, йдеться про салафістів (течія в ісламі, що характеризується як фундаменталістська), які мають сильні позиції в Казахстані, однак офіційних підтверджень немає.
Водночас цим справа не обмежилася. Наступного дня Комітет нацбезпеки відзвітував про викриття справжньої державної змови, причому в КНБ особливо наголошували, що ця справа жодним чином не пов’язана з подіями в Актобе. Отож, під арештом опинилися: колишній перший заступник генпрокурора Республіки Казахстан, екс-начальник міліції Південно-Казахстанської області в званні генерал-майора і два командири військових частин міноборони.
Усі вони, як повідомили в спецслужбі, були спільниками арештованого раніше бізнесмена Тохтара Тулешова, директора та власника пивного заводу “Шимкентпиво”. 
Тут знову повно запитань без відповідей. Найперше, абсолютно незрозуміло, навіщо “пивному королю” влаштовувати державний заколот. Далі – відстань між Шимкентом і столицею Казахстану Астаною становить близько півтори тисячі кілометрів. Яким чином директор пивзаводу разом із військовими планував влаштувати непомітний марш-кидок на інший кінець республіки – знає тільки КНБ. 
Водночас, як пише видання Gazeta Polska Codziennie з посиланням на російські мас-медіа, не виключено, що за напад в Актобе відповідальні спецслужби Російської Федерації, які втілюють план, спрямований на зміну влади в Казахстані. Здавалося б, Нурсултан Назарбаєв – давній і вірний друг Путіна, союзник по Євразійському економічному союзу. Але не варто забувати, що аксакалу вже 76 років, і хто перехопить владу після його смерті – незрозуміло. Водночас у Центральній Азії загалом і в Казахстані зокрема відчувається все сильніший вплив Китаю. Останній діє в своїй традиційній манері “м’якої сили”, вкладаючи величезні інвестиції та потрохи прибираючи до рук стратегічні підприємства та родовища корисних копалин.
На думку російського політолога Миколи Вєрняєва, Росія на осінь готує переворот у Казахстані. Вже зараз триває пропагандистський наступ російських мас-медіа. Дестабілізація ситуації завдяки спланованим спецслужбами терактам (таким як в Актобе) дозволила б впровадити у вище керівництво Казахстану проросійських радників і агентів впливу. Далі можливі два варіанти розвитку подій, пише Gazeta Polska Codziennie. Або безкровний прихід до влади “людини Путіна”, або розпалювання громадянської війни та введення російських військ на підставі “братньої допомоги”.
Тим більше, що 23% населення Казахстану становлять етнічні росіяни, які компактно проживають в областях, що межують із російськими регіонами Оренбургом та Новосибірськом. Якщо вони почнуть щось на кшталт “російської весни”, треба думати, що війська РФ не забаряться прийти на захист “русского мира”. З огляду на те, що довжина кордону між двома країнами становить 7,5 тисячі, кілометрів, казахським військам навряд чи вдасться стримати агресора, на чиїх танках приїде “президент”, скажімо, “Кустанайської народної республіки”.  
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4560 / 1.56MB / SQL:{query_count}