У п’ятницю Париж нагадував зону бойових дій. У результаті серії терактів бойовиків “Ісламської держави” загинули понад 130 людей, понад 400 отримали поранення. У чотирьох різних місцях була відкрита стрілянина по людях, біля стадіону Stad de France біля двох різних входів підірвалися смертники, також було кинуто бомбу. Найкривавішим епізодом стала бійня на рок-концерті у клубі Bataclan, де четверо людей у чорному розстріляли близько 100 осіб.
Внаслідок терактів загинули громадяни 11 країн, ще дві держави заявили про своїх поранених. Українців серед жертв не було. Увесь світ висловив солідарність із французами, офіційні установи та визначні пам’ятки в десятках держав забарвилися в кольори французького прапора.
За даними французької влади, у серії п’ятничних терактів брали участь вісім злочинців. Шестеро смертників підірвали себе, ще одного терориста застрелила поліція. Восьмого – 26-річного уродженця Брюсселя Салаха Абдесалама, як з’ясувалося пізніше, зупинила поліція через кілька годин після трагічних подій, однак після допиту його чомусь відпустили. Зрештою, останнього живого терориста вдалось арештувати в рідній Бельгії.
Теракти в Парижі були сплановані в Сирії, заявив прем’єр-міністр Франції Мануель Вальс в ефірі радіостанції RTL. Організатором атаки став 27-річний сирієць Абдельхамід Абауд, якого вважають одним із найактивніших бойовиків ІД. Відповідь французів не забарилася – 12 літаків завдали масованого бомбового удару по місту Ракка в Сирії, що вважається столицею “Ісламської держави”. У результаті повітряного удару був знищений командний пункт, центр для набору джихадистів, склад боєприпасів і тренувальний табір. Париж пообіцяв посилити атаки на позиції “Ісламської держави” на Близькому Сході.
Те ж заявив і президент США, причому зробив це він в унісон із донедавна своїм головним геополітичним суперником Путіним. У рамках саміту G20, що 15 листопада стартував у Туреччині, обидва президенти вперше за багато часу поспілкувалися віч-на-віч. Головною темою стала Сирія та консолідація зусиль у боротьбі з “Ісламською державою”. У Білому домі відзначили, що розмова Путіна й Обами “була конструктивною”. “Також обговорювалась українська тематика”, – про всяк випадок додали там.
Мусимо дивитися правді в очі – Близький Схід та “Ісламська держава” відсунули війну у Донбасі на далекі манівці світової політики. Учорашній ворог Путін зі своїми літаками раптово став дуже потрібною людиною для західних лідерів. Дотепер авіаудари західної коаліції на чолі з Вашингтоном не мали на меті серйозно змінити ситуацію на сирійському театрі воєнних дій. Найімовірніше, вони були покликані “продемонструвати присутність”.
Тепер ідеться про те, щоб завдати “Ісламській державі” реальної воєнної поразки. Це неможливо зробити без Башара Асада, а значить, і без його покровителя Путіна. До речі, досі саме Франція була найбільшим прихильником відсторонення сирійського диктатора від влади. Тепер, очевидно, політика Парижа зміниться. Аби зламати хребет ІД, потрібні масштабні наземні операції, на які здатні лише підконтрольні сирійському президенту збройні сили.
Зрозуміло, що координувати велику війну проти ІД державам Заходу так чи інакше доведеться з президентом Росії. Навряд чи в близькосхідному гармидері звучатиме слово “Донбас”…
P.S. Рано-вранці у п’ятницю, 13 жовтня 1307 року, озброєні королівські загони зненацька захопили всі замки ордену тамлієрів у Франції. За обвинуваченням у єресі більшість членів ордену потрапили до рук катів. Саме з того часу п’ятниця, 13-те вважається нещасливим днем. Корчачись від нестерпного болю на інквізиторському вогнищі, великий магістр тамплієрів Жак де Молле прокляв Папу Римського і короля Франції та всіх їхніх нащадків. За місяць у жахливих судомах помер Папа Климент V. За півроку раптовий інсульт звів у могилу короля Філіпа IV Красивого, який до того ніколи не скаржився на здоров’я. Протягом 14 років за загадкових обставин загинули його три сини, яких у народі охрестили “проклятими королями”. Жоден із них не залишив спадкоємців чоловічої статі. Династія Капетінгів перервалася.
21 січня 1793 року в розпал Великої французької революції під гільйотину пішов французький король Людовик XVI Бурбон. За словами очевидців, коли відтята голова монарха впала у кошик, якийсь чоловік застрибнув на ешафот, вимастив руку у крові та гукнув натовпу: “Жаку де Молле, за тебе помстилися!” Страту Людовик XVI очікував у Тампльській вежі, колишній твердині тамплієрів.
13 листопада 2015-го: прокляття тамплієрів знову спрацювало?