Якби хоч один із 12 присяжних висловився проти, “бостонський терорист” отримав би довічне ув’язнення. Однак усі 12 визнали молодого чеченця винним за всіма 30 звинуваченнями, висунутими федеральними прокурорами, 17 із яких передбачали смертну кару.
Сам підсудний сприйняв вирок незворушно, як сфінкс. Зрештою, протягом усього судового процесу він жодного разу не виявив якихось емоцій чи ознак каяття. “Вища міра – відповідне покарання за цей жахливий злочин”, – заявила генеральний прокурор США Лоретта Лінч.
Жахливий злочин стався 15 квітня 2013 року під час проведення традиційного Бостонського марафону, коли в глядацькій зоні неподалік фінішної лінії з різницею в 13 секунд прогриміли два вибухи. Кульки від шарикопідшипників, якими були споряджені бомби, посікли на смерть трьох людей і поранили 264 осіб.
Уже через три дні завдяки аналізу зображень на камерах спостереження ФБР опублікувало світлини двох підозрюваних. На фото були брати Джохар і Тамерлан Царнаєви – етнічні чеченці, сім’я яких на початку 2000-их приїхала до США в статусі біженців. Правоохоронці вийшли на слід терористів, а коли автівку втікачів вдалося зупинити, старший із братів – Тамерлан – із криками “Аллах акбар!” побіг у сторону поліцейських, стріляючи з пістолета. Після того, як у нього закінчилися набої, розпочалася рукопашна, але в цей момент молодший Джохар, що залишався в авті, несподівано рвонув з місця, переїхав брата, прорвав оточення і зник.
Особові справи
Джохар Царнаєв. Народився 1993 року в м. Токмак, Киргизія, куди його батьки були депортовані за часів СРСР. Навчався на другому курсі Массачусетського університету Дартмута, входив до університетської збірної з боротьби. Оскільки вартість навчання стновила 22 тисячі доларів на рік, а спортивна стипендія – лише 2500 доларів, різницю він покривав, торгуючи марихуаною. Тамерлан Царнаєв. Народився 1986 року в м. Еліста, Калмикія. Активно займався боксом, мріяв стати членом збірної США, однак програв відбіркові змагання. За словами самого Тамерлана, після декількох років проживання у США в нього не було жодного американського друга. Підозрювався в жорстокому вбивстві трьох осіб на десяту річницю терактів 11 вересня 2001 року. Анзор Царнаєв. Батько терористів (1966 р.н.). У США спробував працювати автомеханіком, але швидко залишився без роботи через незнання англійської. У 2012 році повернувся до Росії. Зубейдат Царнаєва. Мати терористів (1968 р.н.). Працювала у США косметологом. У 2012 році була арештована за крадіжку одягу з магазину на суму 1600 доларів США. Звільнена під заставу, втекла від кримінального переслідування до Росії.
|
Тамерлана Царнаєва в непритомному стані доставили в місцеву лікарню, де він помер від втрати крові. Ще через півтори доби знесиленого Джохара знайшли в накритому брезентом моторному човні на задньому дворі приватного будинку. Цікаво, що поліцейські виявили місце схованки за допомогою встановлених на гелікоптері інфрачервоних камер.
На бортах човна виявили зроблені юним (на той момент йому ще не було 20 років) чеченцем написи, в яких він стверджував, що скоєний теракт є помстою за смерть мусульман у Афганістані та Іраку від рук американських солдатів. Також він написав, що не шкодує про смерть брата, оскільки вірить, що той потрапив у рай як смертник-шахід.
Зрозумівши, що його сховок викрили, Джохар спробував застрелитись, але невдало. У лікарню його доставили у важкому стані з пораненням горла, тому свої перші свідчення він давав письмово. Участі в теракті не заперечував, але наполягав, що організатором усе-таки був його старший брат, а він – лише виконавець.
В історії братів Царнаєвих є ще одна цікава деталь. У січні 2012 року Тамерлан на півроку виїжджав зі США до Росії, де відвідав Дагестан і Чечню. За однією з версій, саме там він зазнав потужного впливу місцевих мусульманських радикалів із “Імарату Кавказу” і до Америки повернувся вже затятим ісламістом. Ще цікавіше, що російські спецслужби скерували до ФБР офіційний запит із проханням звернути увагу на підозрілого чеченця. Агенти звернули і визнали Тамерлана Царнаєва добропорядним членом американського суспільства…