Розслідування за участі цілої низки американських спецслужб, зокрема, ФБР і Секретної служби США (займається охороною перших осіб держави), засвідчило, що росіяни отримали доступ до дуже цінних даних, включаючи детальний особистий розпорядок президента Барака Обами, передає CNN.
Телеканал докладно роз’яснює, чому слід веде власне до російської влади: хоч атака була організована через низку проксі-серверів по всьому світу, в ході слідства вдалося знайти характерні коди і маркери, які чітко вказали на російський слід.
Одне з джерел телеканалу повідомило, що слідчі досі не впевнені в тому, що хакерів вдалося повністю “вичистити” із серверів Держдепартаменту, які, як вважають слідчі, слугували проміжною ланкою для проникнення в системи Білого дому. В адміністрації президента США достатньо стримано прокоментували повідомлення CNN. “Я не збираюся вдаватися в подробиці того, як ми стежимо за операціями у сфері кібербезпеки. Але можна сказати, що Росія, безумовно, веде активну діяльність у кіберпросторі і в сфері шпигунства”, – заявив представник Білого дому Бен Родс.
CNN також принагідно нагадав про скандал з незахищеною скринькою електронної пошти, якою користувалася Гілларі Клінтон, коли очолювала Держдеп. Хакер під ніком Guccifer виклав у мережу листування Клінтон зі своїм радником Сідні Блументалем. Тоді ж уперше був згаданий приватний емейл держсекретаря – hdr22@clintonemail.com. Після розголосу ця адреса була заблокована.
Нагадаємо також, що восени минулого року стало відомо, що російські хакери користувалися помилками в операційній системі Microsoft, щоб шпигувати за українськими чиновниками і американськими науковцями. Про це написав The Wall Street Journal з посиланням на розслідування американської компанії FireEye Inc., що спеціалізується на кібербезпеці.
Зокрема, стверджувалося, що хакери надсилали електронною поштою разом з файлом Power Point спеціальний вірус. Щойно в українських і американських відомствах відкривали файл презентації, як шкідлива програма записувала себе на комп’ютер. Вірус використовував вразливі місця операційних систем Windows 7 і 8, щоб відкрити зловмисникам доступ до віддаленого керування комп’ютером через інтернет.
Щоправда, в компанії FireEye Inc. наголосили, що не можуть точно сказати, чи мали ці хакерські атаки пряму причетність до уряду Росії. “Ми не можемо на 100% стверджувати, що якісь хлопці сидять в будівлі уряду Росії і атакують українські системи. Ми лише можемо точно сказати, що це спроби кібершпіонажу, які здійснюються з російській території”, – наголосив Стівен Вард з компанії iSight.
До теми. Компанія Symantec, що спеціалізується на інформаційній безпеці, свого часу склала топ-10 найгучніших кібератак останніх років. Рейтинг очолила так звана справа HBGary Federal. Аарон Барр, глава цієї компанії, заявив, що йому вдалося розшифрувати лідерів знаменитої хакерської групи Anonymous. Уже через добу Anonymos зламали сервери HBGary Federal і вивісили все внутрішнє листування співробітників – більше 71 тис. повідомлень – на файлообмінних ресурсах. Це стало кінцем кар’єри Барра, оскільки виявилося, що HBGary Federal не тільки захищала від хакерських атак, а й сама їх організовувала.
На другому місці – злам систем MasterCard, Visa і Paypal як реакція на заборону у 2010 році переказів WikiLeaks. Пізніше людей, пов’язаних із атакою, заарештували і засудили. Найдовший термін – 18 місяців позбавлення волі – отримав 22-річний студент Крістофер Везерхед. Збитки від атаки сягнули 5,5 млн доларів.
Третя позиція в рейтингу – злам банківських рахунків Citigroup у червні 2011-го. Хакери викрали 2,7 млн доларів із рахунків 3 400 клієнтів банку. У топ-10 найбільших кібератак потрапили зламані сайти турецького та єгипетського урядів (за придушення акцій протесту і спроби запровадити інтернет-цензуру), телеканалу PBS (атака на захист Джуліана Ассанжа), компанії Sony (крадіжка даних про платіжні картки), Google (напад китайських хакерів), сенату США і ЦРУ.