Загадки смоленської авіакатастрофи

Військова прокуратура Польщі висунула обвинувачення проти двох російських диспетчерів у зв’язку з аварією президентського лайнера, внаслідок якої загинув Лєх Качинський

фото: wikimedia.org
Також були оприлюднені дві основних причини трагедії. Перша – неадекватна до погодних умов поведінка екіпажу президентського Ту-154, який не мав права знижуватись нижче 120-ти метрів. “Інша причина полягає у порушенні інструкцій з проведення польотів”, – заявив військовий прокурор, полковник Іренеуш Шелаг. 
“Відповідні обвинувачення висунуті проти двох російських диспетчерів аеропорту “Смоленськ-Північний”. Їм загрожує до восьми років позбавлення волі”, – повідомив він. Щоправда, сумнівно, що Росія видасть своїх громадян польському правосуддю.
Нагадаємо, що президентський Ту-154 розбився 10 квітня 2010 року. Всі 96 людей, які були на борту, загинули, зокрема: президент Польщі Лєх Качинський з дружиною, представники політичної та військової еліти Республіки Польща. Всі вони прямували до Катині – місця масової страти радянським режимом польських військовополонених – для участі у жалобних заходах.

4 липня 1943 року через 16 секунд після старту з летовища Гібралтарa впав у море пасажирський літак, яким після інспекції польських військ на Близькому Сході повертався до Лондона генерал броні Владислав Сікорський – прем’єр-міністр уряду Польщі в еміграції. 
Разом iз ним у літаку перебували його донька, два депутати британського парламенту та кілька помічників. Усі вони загинули. Найцікавіше, що вижив англійський пілот, він виявився єдиним, хто одягнув у політ рятувальний жилет.
Офіційне розслідування встановило, що причиною падіння літака були технічні неполадки, але деякі історики досі схиляються до версії організованого спецслужбами вбивства. Генерал Сікорський надзвичайно бурхливо відреагував на повідомлення про масовий розстріл польських офіцерів у Катині. Він від імені уряду Польщі в еміграції розірвав дипломатичні відносини із СРСР і наполягав на тому, щоб Британія зробила те саме. Історики досі не зійшлися на думці, кому була вигідна смерть польського генерала: Сталіну чи Черчіллю, який не бажав псувати стосунки з Москвою.
Владислав Сікорський був з почестями похований на кладовищі польських льотчиків у Ньюарку поблизу Ноттінгема. 17 вересня 1993 року його прах був перевезений до Польщі і похований у крипті св. Леонарда на Вавелі в Кракові.
За підсумками розслідування Міждержавний авіаційний комітет (виконавчий орган 11 країн колишнього СРСР у галузі цивільної авіації, який перебуває під повним впливом Росії – “Пошта”) поклав основну відповідальність за катастрофу на польських пілотів, які нібито вирішили не йти на запасний аеродром, попри погані погодні умови та попередження російських диспетчерів, перебуваючи при цьому під тиском з боку начальства. 
Зокрема, експерти МАКу стверджували, що прямий наказ сідати не зважаючи на туман льотчикам віддав головком ВПС Польщі генерал Анджей Бласік, який узагалі-то не мав права перебувати в кабіні пілотів. Водночас експерти польського Інституту судової експертизи встановили, що насправді голос на плівці належав не генералу Бласіку, а другому пілоту Ту-154.
Але цим загадки смоленської авіакатастрофи не обмежуються. В січні 2013 року просто в перерві прес-конференції, присвяченої розслідуванню трагедії, спробував застрелитися військовий прокурор Познані Міколай Пшибил. Полковник схибив (куля пройшла через щоку, не зачепивши мозку) і пізніше туманно пояснив спробу піти з життя обвинуваченнями в посадових злочинах, зокрема, в незаконному прослуховуванні телефонів журналістів. 
А в жовтні 2012 року в підвалі власного будинку під Варшавою в зашморгу знайшли тіло одного з головних свідків Ремігіуша Муся. Він був членом екіпажу польського урядового літака Як-40, який приземлився у Смоленську перед президентським Ту-154. Напередодні смерті він розповів слідчим, що на власні вуха чув команду російських диспетчерів знизитися на висоту 50 метрів, що було недопустимим за тих погодних умов. Також Мусь стверджував, що чув два, а не один вибух. Щоправда, тепер свідок не зможе підтвердити свої покази.
P. S. Тоді глава польської парламентської комісії з розслідування авіакатастрофи Антоні Мачеревич заявив порталу Niezalezna.pl: “У нас складається враження, що над усіма, хто може розповісти правду про те, що трапилося в Смоленську, затягується зашморг”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4246 / 1.57MB / SQL:{query_count}