У вівторок, 24 березня, на півдні Франції в департаменті Альпи Верхнього Провансу приблизно за 100 км на північ від Ніцци розбився Airbus А-320 авіакомпанії Germanwings (лоукостер, що належить німецькій Lufthansa), який летів із Барселони в Дюссельдорф. На його борту перебували 150 осіб, зокрема, 16 школярів і двоє немовлят. Усі вони загинули.
Більшість жертв (67) – громадяни Німеччини, 45 – Іспанії. Також загибель своїх громадян у авіакатастрофі підтвердили МЗС Британії, Нідерландів, Австралії, Аргентини, Колумбії, Японії, Казахстану та Мексики.
Французький департамент Альпи Верхнього Провансу, де розбився Airbus 320, уже не вперше став місцем авіакатастрофи. 1 вересня 1953 року лише за кілька кілометрів від місця падіння лайнера компанії Germanwings у вершину гори врізався літак Lockheed Constellation компанії Air France, який виконував рейс Париж – Сайгон. Тоді в результаті катастрофи загинули дев’ятеро членів екіпажу і 33 пасажири, зокрема, знаменитий скрипаль Жак Тібо і композитор Рене Ербін. На місті трагедії 1953 року встановлені пам’ятні хрест і стела. Очевидно, незабаром поруч з’явиться ще один меморіал – на вшанування жертв катастрофи Airbus 320
|
Громадян України серед пасажирів Airbus А-320 не було. Водночас посол України в Німеччині Андрій Мельник підтвердив загибель у катастрофі 54-річного оперного співака “з українським корінням і українською душею” Олега Брижака. Артист народився в 1960 році в Казахстані, закінчив музичне училище в Караганді та консерваторію в Алма-Аті. У 1986 – 1991 роках виступав у оперних театрах Львова, Челябінська та Санкт-Петербурга. Після успіху на міжнародних конкурсах у 1996 році Олег Брижак переїхав до Німеччини, де став солістом оперного театру Дюссельдорфа.
У цьому ж літаку перебувала німецька оперна співачка Марі Раднер із чоловіком та дитиною. Кілька днів тому вона разом із Олегом Брижаком виступала на сцені оперного театру Барселони з партіями в опері Вагнера “Зігфрід”.
Причини катастрофи зараз з’ясовують слідчі, які вивчають записи чорних скриньок, на яких записані переговори екіпажу. В компанії Germanwings повідомили, що літаком керував досвідчений пілот, а сам лайнер проходив планову комплексну перевірку влітку 2013 року й останню передпольотну 23 березня. Також відомо, що екіпаж перед катастрофою не надсилав жодних сигналів про допомогу. Представники компанії Lufthansa, якій належить лоукостер Germanwings, заявили, що основна версія катастрофи – нещасний випадок, решта – лише спекуляції.
Водночас міністр внутрішніх справ Франції Бернар Казнев заявив, що не можна відкидати й версію теракту. Хоча, за його словами, вірогідність цього невисока: “Уламки літака розкидані по території в півтора гектара. Видається, лайнер не підірвали”. Остаточні результати розслідування стануть відомі найближчим часом.
Довідка. Найбільша катастрофа в історії авіації сталася 27 березня 1977 року, коли на іспанському острові Тенеріфе на злітно-посадковій смузі зіткнулися два Boeing 747: літак американської авіакомпанії “Пен Амерікен” і нідерландської “Королівської авіаційної компанії”. В результаті аварії загинули 583 людини.
Друга за кількістю жертв катастрофа сталася 12 серпня 1985 року: неподалік знаменитої гори Фуджі зазнав аварії Boeing 747 “Японських авіаліній”. Жертвами стали 520 осіб. Неймовірно, але чотирьом пасажирам вдалося вижити (!). Розслідування показало, що причиною трагедії стали помилки і халатність, допущені під час ремонту літака.
12 листопада 1996 року за 75 кілометрів від столиці Індії два лайнери врізалися один в одного на швидкості 500 кілометрів на годину. Іл-76 летів із казахстанського Чимкента. На його борту перебували 10 членів екіпажу і 27 пасажирів. А з Делі піднявся в повітря Boeing 747, який взяв курс на Саудівську Аравію. На його борту перебувало 312 людей. Загинули 349 осіб.