НеБезпечний Львів

Аби гарантувати нам безпеку, львівські міліціонери зініціювали програму “Львів – безпечне місто”. Насамперед чекають від містян пропозицій щодо покращення своєї діяльності

фото: прес-служба ГУ МВС у Львівській області
Кожен львів’янин, ясна річ, хоче бути захищеним та знати, що міліція на вулицях гарантуватиме безпеку та вбереже від злочинців. Львів’яни б воліли бачити серед дільничних, інспекторів ДАІ, працівників патрульно-постової служби та у чергових частинах райвідділів толерантних, професійних та вихованих стражів порядку. 
Львів’яни хочуть бути впевненими, що звернувшись за допомогою до міліції, їм допоможуть, оперативно відреагують на звернення. Втім, хотіти – це ще не означає, що так є… “Ми хочемо в неідеальній країні мати ідеальну міліцію. Цього не буде… Наразі. Але ситуацію змінюємо і будемо це робити й надалі. Зараз хочемо почути громадську думку мешканців Львова щодо покращення роботи правоохоронців та мати з людьми зворотний зв’язок”, – наголосив під час засідання Інформаційної ради у ГУ МВС області начальник міліції Львівщини Олександр Рудяк. Водночас очільник обласної міліції обурюється: “Буває, що міліцію очорнюють і навіть не вибачаються…”
Нині львівські правоохоронці мають амбітні плани – хочуть, аби Львів був безпечним містом! Свою програму реформ так і назвали – “Львів – безпечне місто”. Це регіональна ініціатива. Задум – добрий і давно на часі. Та ось стартувала наша з вами безпека з … Як ви думаєте, з чого? Та ні – не зі збільшення кількості патрулів і встановлення відеонагляду на вулицях чи затримання всіх квартирних, кишенькових та автозлодіїв, шахраїв і хуліганів…  А зі соціальних біл-бордів, які вже почали по місту розвішувати. І невдовзі ви їх побачите у всіх районах обласного центру… 

Дзвоніть, пишіть і не мовчіть…


фото: прес-служба міліції м.Львова
“Маєш ідеї? Дзвони, пиши” – це заклик до львів’ян із біл-бордів “Втілимо реформу разом!”. Телефонувати просять за номером (032)258-66-58. Пропозиції обіцяють реєструвати, а на зауваження – реагувати. Також із біл-бордів містян закликатимуть НЕ МОВЧАТИ і, зокрема, зупинити насилля над жінками та дітьми, закликатимуть не давати хабарів, бути уважним на дорогах тощо.  
“Якщо буде бодай десять звернень від жінок, які потерпіли від насилля в родині, і вони йтимуть у кримінальному провадженні до кінця, то це вже добре. Якщо якогось батька зупинить обличчя побитої дитини, це також добре”, – певен Олександр Рудяк. 
Також львів’ян чекає профілактична акція: наліпки в транспорті, закладах громадського харчування та у під’їздах будинків – з розповіддю як “не дати злочинцю жодного шансу”. Себто, не поцупити ваш гаманець у транспорті, не викрасти ваше авто, барсетку з машини, не обікрасти помешкання… 
“Загалом проект “Львів – безпечне місто” передбачає кілька етапів, проходження яких дозволить вивести міліцейське відомство на європейський рівень”, – каже Олександр Рудяк. – У нас вже зроблено за програмою “Львів – безпечне місто” декілька напрямків. Нині займаємося реальною роботою, починаючи від будівництва нового приміщення для Львівського міського управління міліції на вул. Стрийській (на фото)  і закінчуючи питаннями щодо забезпечення житлом тих людей, котрі будуть працювати у цьому приміщенні. Також ця свого роду реформа передбачає налагодження співпраці з іноземними колегами та обміном з ними досвідом, залучення іноземних грантів і багато іншого”. 

“Нам важлива думка людей!”

Дуже хоче бачити безпечним серце Галичини і головний ідейник регіональної ініціативи “Львів – безпечне місто” – Сергій Зюбаненко, начальник управління міліції Львова. Він вірить, що біл-борди допоможуть, а мешканці активно телефонуватимуть на гарячу лінію міліції міста. 
“Люди будуть дзвонити і писати. Ми будемо до них дослухатися, в яких напрямках вони хочуть реформувати міліцію. Нам дуже важлива думка людей. Хочемо налагодити роботу таким чином, аби співпраця правоохоронців та громадян принесла максимально корисні результати”, – наголошує Сергій Зюбаненко. Й додає: “Біл-борди – це аж ніяк не піар. Ми дійсно хочемо змінити ситуацію”.
Зі слів головного міліціонера Львова, реформа включає кілька етапів. “Це кадри, технічне забезпечення, залучення громадськості та дієва профілактика  злочинності”, – каже Сергій Зюбаненко.  
З його слів, зміни  у міліції повинні відбутися не лише з будівництвом нового приміщення для роботи львівських міліціонерів. “Буде змінено сам підхід до роботи правоохоронців міста. Адже основа роботи міліції повинна відображати думку населення. Саме тому  побажання і думки людей будуть враховані при реалізації зазначеного проекту”, – зауважує Сергій Зюбаненко. 

Потрібно повернути довіру

Зрештою, я вірю, що Львів може стати безпечним містом. Безпечним  передусім для нас, мешканців. Безпечним для туристів, кількість яких щороку збільшується.  Але…  Але це станеться ні завтра, ні післязавтра і не через місяць…  
Аби наш рідний Львів став безпечним, потрібен ЧАС, РЕАЛЬНІ ДІЇ, БАЖАННЯ МІЛІЦІОНЕРІВ ТА ГРОШІ З БЮДЖЕТУ. Потрібна щоденна кропітка праця правоохоронців, які насамперед самі (!) свято віритимуть, що вони зможуть гарантувати безпеку громадянам, професійні, порядні та виховані кадри в міліції, які стовідсотково реагуватимуть на всі до одного звернення людей, куди краще матеріально-технічне забезпечення райвідділів (особливо транспортом для патрулювання вулиць – і не лише центру, але й околиць), збільшення кількості камер відеоспостереження, підтримка влади (зокрема фінансова), освітлення вулиць, дворів та під’їздів.
Ясна річ, без свідомості самих львів’ян не обійтися. Звісно, зле, якщо з боку містян не буде реагування на ті чи інші злочинні прояви. Кажу про традиційну позицію “моя хата з краю”:  коли в помешкання до сусіда лізуть квартирні злодії, а “мені шо до того…”… Опісля – “нічого не бачив, не чув і нічого не знаю”… Так є, бо є страх за себе, родину. Більшість, можливо б, і чинила по-іншому, але не довіряють стражам порядку. 
 До теми                                                 
У жовтні у Львові побільшає автомобілів патрульно-постової служби. Зокрема мова про 20 нових машин, які придбали за кошти МВС. Сергій Зюбаненко неодноразово заявляв: у Львові не вистачає камер відео­спостереження, що ускладнює міліції процес розкриття вуличних злочинів. А камери б “дали можливість оперативно реагувати на злочини та затримувати злочинців, а ще –  підсилити доказову базу”. 
У червні 2013-го у ток-шоу “Відверта розмова” на каналі “24” Сергій Зюбаненко наголошував: “Щоб га­ран­тувати безпеку львів’янам, варто  щороку встановлювати зо два десятки камер відеонагляду”. Втім, наразі у міліції грошей на камери наразі немає, можливо, до доброї справи долучаться бізнесмени?.. До слова: 30 травня на сесії міськ­ради Сергій Зюбаненко зазначив, що міліція не може використовувати веб-камери, закуплені для спостереження за виборами до парламенту-2012, для нагляду за порядком на вулицях міста, оскільки ці відеокамери не відповідають вимогам…
Наразі злочинці щасливі: горе-міліціонери і байдужість містян їм на руку, мала кількість відеокамер по місту та темні вулиці – тим паче!  А ще, і це не міф, можна когось побити чи обікрасти, а потім усе “залагодити зеленими”. Опісля – знову красти, і так по колу…  
Поступ мусить бути. Але спочатку треба повернути довіру громадян до людей у погонах. І що б не говорили керівники міліції, що вона є (щоправда, у буклеті програми чорним по білому написано “сьогодні у суспільстві панує негативне ставлення до правоохоронців”), зараз цієї довіри немає! Скажімо, чи всі потерпілі у Львові звертаються до міліції, коли їм обікрали квартиру чи машину, поцупили мобільний – ні. Чому? Бо не вірять, що злочин розкриють. 
А чи всі зґвалтовані чи побиті жінки пишуть заяви до міліції? Також ні. У цьому випадку то ще їх, на жаль, зроблять крайніми та обсміють. А хіба, попри всі жорсткі попередження вищого керівництва міліції Львівщини, перестали у райвідділах духопелити і калічити? Також ні. Чи всі водії-п’яниці, які скоїли аварії, затримані і покарані? Також ні. І такий список можна продовжувати.  

фото: прес-служба ГУ МВС  у Львівській області
Був в історії “Пошти” і при­крий випадок – у травні 2008-го нашу редакцію (тоді ще наш офіс був на просп. Шевченка, 23) нахабно обікрали на велику суму. І яким же було наше здивування, коли одним із крадіїв виявився… молодий дільничний інспектор Галицького райвідділу міліції Львова! Себто, людина, яка згідно зі законом, має навпаки – дбати про безпеку громадян. Та де там!  І в компаньйонах того псевдоміліціонера був уже раніше засуджений за крадіжки чоловік…
Ви думаєте, що горе-діль­ничний “навідався” лишень до нашої редакції? Авжеж, ні! “Погостював” він не в одному офісі… Його таки затримали, у львівському СІЗО він посидів. Суд зарахував йому час перебування у СІЗО, як покарання за злочин. До речі, матеріальні збитки редакції злочинцями досі не відшкодовані! Не дай Боже, якщо такий “захисник порядку” сьогодні охороняє чиюсь безпеку та спокій!!!
Принагідно варто нагадати слова Євгена Захарова, голови правління Української Гельсинської спілки з прав людини: “Щоб українці довіряли міліції, вона має бути дружньо налаштованою до людей, щоб зник страх, який нині існує до її працівників – органу, який може завдати шкоди, тілесних ушкоджень. Сьогодні, на жаль, цей страх переважає очікування допомоги міліції”. 
Як зазначав “Пошті” Євген Захаров, щоб щось змінити, треба, щоб змінилися показники якості роботи міліції, оскільки вони далекі від того, аби мотивувати таке відношення до правоохоронців. “Від міліції вимагають рівня розкриття злочинів не нижчого, аніж минулого року. Наприклад, має бути розкрита певна частина злочинів у певній сфері. І треба, щоб цей показний був виконаний, а якщо його немає, міліція починає фальсифікувати дані, щоб відзвітувати. І це зазвичай відбивається на людях. Це і треба змінити, – наголошує Євген Захаров. – Насправді роботу міліції належить оцінювати за ставленням людей до неї. Міліціонери мають стати більш людяними, спрямованими на допомогу!”.  
Отож, якщо вся дружня міліцейська команда Львова (міське управління міліції та всі райвідділи ) так заповзято як Сергій Зюбаненко хотітимуть для нас безпеки, то, щиро побажаємо їм успіхів. Але, якщо цього бажатиме лише очільник міліції, а його підлеглим програма “Львів – безпечне місто” буде, даруйте, “по барабану”, то нам, звісно, марно сподіватися на безпеку. Ще б пак, один у полі не воїн.
Богдан Шкарада, екс-керівник міліції Львівщини, начальник служби безпеки одного з банків
На мою думку, ініціатива “Львів – безпечне місто” є непоганою. Ідею я підтримую. Звісно, ініціатива потребує чимало праці та фахового підходу. Найважливіше – обов’язково мусить бути комплекс заходів та спільна робота! Адже безпека залежить не лише від правоохоронних органів, але і від самих громадян (передусім їх свідомості), органів місцевого самоврядування.

Певен: для кращого результату та ефективності справи міліціонерам потрібно залучити до дискусії якомога більше людей, зокрема журналістів, громадські організації, студентів. Безперечно, критика буде – але ж це добре…

Плакати, біл-борди по місту, нове приміщення для міліції Львова – це ще не безпека… Як на мене, лозунгами та біл-бордами ми не подолаємо злочинність. Безперечно, думку громадян почути варто. Але це аж ніяк не має бути, даруйте, говорильня. Важливо, аби в міліції дослухалися до думок та пропозицій громадян. Потрібні конкретні та реальні кроки!

Щоби Львів став безпечним містом, насамперед потрібна серйозна програма профілактики злочинів. Звісно, це потребує коштів, які б мали виділити депутати міськради з бюджету. Також важливо, аби команда міського управління міліції вірила в ініціативу свого керівництва. Адже сам начальник міліції Львова нічого не зробить – усе залежить від фахової командної роботи!

Свого часу вивчав досвід за програмою “Безпека у містах” в Раді Європи. Зокрема досвід Швеції, Голландії, Франції та Німеччини. Там головний акцент на профілактиці злочинності. За кордоном стражі порядку роблять усе, аби менше людей опинилися за ґратами, натомість в Україні – аби більше посадити злочинців. У нас, на жаль, все впирається у ПОКАЗНИКИ. Але ж потім усі вони виходять із місць позбавлення волі, не мають роботи, не можуть адаптуватися, знову беруться за старе і скоюють злочини.

Тому наголошу ще раз: Львів стане безпечним містом, якщо буде комплекс заходів із боку правоохоронців та місцевої влади, а також буде зроблено акцент на профілактиці злочинів. Адже згодом уже боремося з наслідками. Це як з болячкою – якщо не запобігти недузі, то рано чи пізно буде епідемія… На мою думку, профілактичні заходи варто починати ще зі школи. Також правоохоронцям варто якнайактивніше реагувати на наркоманію та пияцтво, адже саме це найчастіше провокує різноманітні злочини.

Наркозалежні люди та особи, які вживають алкоголь, найчастіше й схильні до скоєння правопорушень. Це так звана група ризику, тому профілактику з ними варто проводити індивідуальну. Вкрай важливим є професійні кадри в міліції та довіра до правоохоронців. На жаль, сьогоднішня ситуація з довірою бажає бути кращою… Потрібно підвищувати культуру, професіоналізм і порядність працівників міліції. Оскільки вивчав досвід за кордоном, то особисто я готовий долучитися, звісно, якщо це потрібно, до проекту “Львів – безпечне місто”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4196 / 1.69MB / SQL:{query_count}