Декриміналізація без леді Ю

Парламент “гуманізував” покарання за порушення низки статей Кримінального кодексу, однак відмовився включити до їхнього переліку “статтю Тимошенко”

Затративши чотири години на відхилення всіх поправок (понад 220 у зведеному варіанті), депутати прийняли президентський законопроект у його первісній редакції, не змінивши ані букви. Найбільше надій на цей документ покладали опозиціонери, які переймаються долею екс-прем’єра. Хоча законопроект подали до ВРУ без згадки про 365 статтю, у результаті вдосконалення варіант вийшов такий, що Юлія Володимирівна могла б опинитися на волі вже через кілька днів після прийняття закону. 

Усе заради неї. Вона – це справедливість

Закон прийняли, поправку депутата-бютівця Віктора Швеця – ні. Як і кілька подібних, що теж давали змогу підвести декриміналізацію під Тимошенко. Розгляд документа одного разу вже переносили – опозиціонери висловили бажання упевнитись, що більшість проголосує за поправку, яка здобула підтримку як депутатів парламентського комітету (у якому немало регіоналів), так і радника президента. Цього пленарного тижня розгляд гуманізації низки статей ККУ навіть пересунули на початок засідань – вочевидь, бютівці вірили, що події підуть як належить.
Однак коли стало зрозуміло, що будь-які коригування тексту депутати здійснювати відмовляються, фракція БЮТ-“Батьківщина” покинула приміщення, зачитавши перед тим підготовлену заяву. У ній сказано, що відмовою декриміналізувати 365 статтю “поставлено хрест на європейській інтеграції”, а для Януковича тепер відкриватимуть лише російські аеропорти. До боротьби ж пообіцяли повернутись наступного дня – день опозиції у парламенті для цього більш придатний.
Погляди на справедливе вирішення ситуації у депутатів від більшості зовсім інші. Частина провладних нардепів переконує, що їх мораль не передбачає зміни Кримінального кодексу заради однієї людини. Ще одні кажуть, що Юлія Володимирівна в усьому сама винна – не треба було після виборів проводити чистку рядів у партії, тоді б і були необхідні голоси. Є й такі, які кажуть, що не парламент цю кашу заварив, а тому не йому шукати виходів із ситуації.

ДО ТЕМИ

Було б неймовірним спрощенням розглядати декриміналізаційний законопроект винятково у контексті справи Тимошенко. Депутати послабили відповідальність порушникам ось таких статей Кримінального кодексу:

№201 “Контрабанда”; №202 “Порушення порядку зайняття господарською діяльністю та діяльністю з надання фінансових послуг”; №203 “Зайняття забороненими видами господарської діяльності”; №207 “Ухилення від повернення виручки в іноземній валюті”; №208 “Незаконне відкриття або використання за межами України валютних рахунків”; №214 “Порушення правил здачі дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння”; №215 “Підроблення знаків поштової оплати і проїзних квитків”; №217 “Незаконне виготовлення, збут або використання державного пробірного клейма”; №218 “Фіктивне банкрутство”; №220 “Приховування стійкої фінансової неспроможності”; №221 “Незаконні дії при банкрутстві”; №223 “Розміщення цінних паперів без реєстрації їх випуску”; №225 “Обман покупців і замовників”; №226 “Фальсифікація засобів вимірювання”; №228 “Примушування до антиконкурентних узгоджених дій”; №234 “Незаконні дії щодо приватизаційних паперів”; №235 “Порушення особою обов’язкових умов щодо приватизації державного, комунального майна або підприємств та їх подальшого використання”.

Порушення цих статей буде каратися не тюремним ув’язненням, а штрафами. Закон також встановлює, що взяття під варту не може бути застосоване до раніше не судженої особи. Запобіжний захід у вигляді взяття під варту у справах про злочини у сфері економіки та господарської діяльності, а також у справах про посадові злочини, скоєні підприємцями, може бути застосовано, якщо людина не внесла заставу, переховується від органів слідства або перешкоджає розслідуванню справи. 

Вихід і наслідки

У будь-якому випадку, якщо Тимошенко звільнять, відбудеться це одним із двох способів (не розглядаючи амністії). Або президент ветує прийнятий закон (хай і не за те, що 365 статтю не включили) і під час доопрацювання тексту там з’явиться норма про “статтю Тимошенко”, що наступного разу отримає голоси. Або, що значно вірогідніше, суд задовольнить апеляцію. Постійна мантра президента про те, що він не може впливати на суд, говорить на користь такого перебігу подій. Поступитись закликам партнерів (хай і найбільш поважних) – це для нього показати слабкість. А от задовольнити апеляцію – це фактично кинути кінці у воду, точніше – звести на Родіона Кірєєва. І Тимошенко буде вільна, і президент демократичний (адже впливу на суди не має!), і депутати будуть чистими. Розгляд апеляції має розпочатись у середині грудня.
А до того часу опозиційні депутати мають намір звернутися до європейського співтовариства з відкритим листом. “Ми з відкритим листом звернемося до всіх інституцій, які нас підтримували, підтримують і будуть підтримувати у цій боротьбі. Вони повинні знати правду”, – заявив лідер фракції БЮТ-“Батьківщина” Іван Кириленко. 
За його словами, “без вирішення цієї проблеми не буде єдиної європейської родини”. Найцікавіше, що український президент сам визнає, що ось ця ситуація може стати на заваді ратифікації Угоди про асоціацію, але прогнозувати, чим завершаться усі справи Тимошенко, він не береться – не знає. 
Мовчанку тримають і в ЄС, низка країн якого рекомендувала позбутися “радянської статті” у Кримінальному кодексі, а депутати Європарламенту у своїй резолюції навіть прив’язали перспективу підписання Угоди про асоціацію до вирішення справи Тимошенко. 
Від кого найбільше залежить остаточне рішення у справі Ю. Тимошенко

 Vox populi

Більшість українців вважає, що остаточне рішення у справі екс-прем’єра залежить лише від президента (41%). Про це свідчать результати дослідження соціологічної групи “Рейтинг”. Про те, що доля Юлії Володимирівни – в руках судів, кажуть лише 19,2%. За депутатів висловлюються лише 5%. При цьому, як і місяць тому, респонденти вважають Тимошенко радше винною (44%) у перевищенні влади під час підписання газових контрактів із Росією, аніж невинною (36%). 

Кожен п’ятий ще не визначився щодо цього питання. Водночас лише чверть українців підтримує вирок у справі екс-прем’єра у вигляді позбавлення волі. Більшість (52%) наполягає на пом’якшенні або скасуванні вироку. Цікаво також – 46% вважають, що після зміни влади в країні аналогічно до сьогоднішньої ситуації, порушуватимуться кримінальні справи проти представників теперішніх посадовців.

Під час дослідження опитали 2000 респондентів віком понад 18 років. Опитування проводилося у всіх регіонах країни методом особистого формалізованого інтерв’ю. Похибка репрезентативності не перевищує 2,2%. 

 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4181 / 1.63MB / SQL:{query_count}