Міністр МВС прагне покращити обличчя міліції, бо вона має бути помічником людини, а не каральним органом
Цього тижня прокуратура Львівщини завершила розслідування та скерувала до суду кримінальну справу про обвинувачення одного з керівників райвідділу міліції у вимаганні та одержанні хабара. Як повідомили “Пошту” у прес-службі обласної прокуратури, під час досудового слідства з’ясовано, що начальник сектору карного розшуку одного з райвідділів міліції, зловживаючи службовим становищем, вимагав у громадянина хабара в сумі 2 тис. доларів та одержав від нього 12 тис. грн за непритягнення останнього до кримінальної відповідальності за нібито вчинення крадіжки. Міліціянтові інкримінують ч. 3 ст. 364 (зловживання службовим становищем) та ч. 2 ст. 368 (одержання хабара, поєднане з вимаганням особою, яка займає відповідальне становище) КК України.
Минулого ж тижня начальник УДАІ у Львівській області Василь Струс повідомив мас-медіа, що цьогоріч на Львівщині з органів внутрішніх справ (ОВС) звільнили трьох працівників ДАІ: одного – за хабар, ще двох – за нанесення тілесних ушкоджень (до речі, один із цих двох побив колишню дружину). Загалом, за словами полковника Струса, у 2011-му до суворої дисциплінарної відповідальності в області притягнули 29 працівників ДАІ…
На жаль, такі випадки, коли службовці ганьблять честь мундира, в міліції непоодинокі. Звісно, для керівництва відомства це неприємні речі, але факт залишається фактом, – плямують службу й окремі горе-міліціонери своєю хамською поведінкою, безкультур’ям, байдужістю та жорстокістю до громадян. До цього “букета” ще варто додати лайливі нецензурні слова (які переважають у лексиконі), керування авто в нетверезому стані та неохайну форму стражів порядку… Ті, яких треба гнати втришия з ОВС, й перекреслюють роботу професійних міліціянтів, яких, попри скептицизм українців, достатньо. У свідомості ж громади радше закарбується резонансний факт побиття затриманого, вимагання та одержання хабара, незареєстрований злочин, аніж затримання зловмисників.
Міністерські настанови
“Аби запобігти порушенням серед особового складу, потрібно якісно поставитися до підбору кадрів, зробити професію міліціонера престижною та конкурентною на ринку праці. Зокрема, необхідно створити нормальну мотивацію для роботи в органах внутрішніх справ – підвищити рівень соціального забезпечення міліціонера”, – особисто озвучив рецепт міністр МВС Анатолій Могильов в ефірі радіо “Ера-ФМ”. Тим часом очільник відомства певен, що навіть найменше порушення законних прав та інтересів людини “не виправдовує жодного розкриття злочину”.
Міністр наголошує: міліція має максимально відійти від каральних методів роботи, акцентуючи увагу на проведенні профілактичної роботи з недопущення правопорушень. “Скажімо, ДАІ має проводити більше профілактичної роботи, не зосереджуючи свої зусилля лише на складанні адмінпротоколів. За деякі правопорушення, вважаю, достатньо провести з людиною профілактичну бесіду, роз’яснивши можливу небезпеку від її протиправної поведінки, а протокол складати лише на злісного правопорушника. Поза тим, за керування авто в нетверезому стані покарання має бути безальтернативним: позбавлення права керування, в разі повторного затримання правопорушника за цією статтею Кодексу України “Про адмінправопорушення” – оплатне вилучення транспортного засобу з перерахуванням частини його вартості до бюджету”, – каже міністр, інформує прес-служба МВС.
За словами очільника МВС, критерієм оцінки роботи правоохоронців стануть результати вивчення громадської думки про роботу міліції. “Для цього незалежні експерти проведуть спеціальні соцдослідження. Міліція зацікавлена в тому, щоб бути помічником людини, а не каральним органом”, – резюмує міністр.
Зареєструвати всі заяви та злочини
Повна та об’єктивна реєстрація всіх злочинів – головне і першочергове завдання українським міліціянтам від Президента та очільника МВС. На цьому наголошує й керівник міліції Львівщини Богдан Щур. Водночас досі не всі силовики чують керівництво. “Безперечно, реєструвати треба всі злочини та заяви! І на цьому нині робимо великий акцент. Загалом на Львівщині поменшало фактів нереєстрації злочинів. Укривати злочин немає сенсу, бо це лише на гірше тим, хто це зробив. Якщо є такі факти, то покараний передусім буде начальник райвідділу міліції. Загалом ми не приховуємо негативних фактів, притягуємо до дисциплінарної відповідальності, звільняємо з ОВС, окремих горе-правоохоронців суди засуджують. Так, за нереєстрацію злочину порушено кримінальні справи щодо працівників Залізничного райвідділу міліції Львова. А у Шевченківському райвідділі порушено кримінальну справу за те, що правоохоронці свідомо приховували злочин. Мав місце аналогічний факт і у Городку. Чомусь міліціонери не бояться кримінальної відповідальності. А дарма”, – зазначив “Пошті” Валерій Іваха, заступник начальника ГУ МВС України у Львівській області – начальник управління кадрового забезпечення.
“Міліція – одна з державних структур, яка завжди йде на допомогу людям. І, хто б що не говорив про міліцію, коли в людини біда, вона телефонує за номером “102”. Чергові зобов’язані відреагувати на кожен дзвінок, вислухати, виїхати і надати допомогу. Зі свого боку, ми взяли на жорсткий контроль записи системи “Марс”, де зафіксовано всі дзвінки мешканців Львова та області на номер “102”… Звісно, недоліком міліції є те, що окремі працівники своєю негідною поведінкою плямують те, що можна розкрити сто злочинів, а люди пам’ятатимуть один-два ганебні випадки”, – говорить Валерій Іваха.
Співрозмовник визнає, що нині у громади є різне ставлення до роботи правоохоронців. “Якщо особу пограбували, вона звернулася до міліції, яка знайшла злочинця, звісно, людина буде позитивно оцінювати діяльність правоохоронців. Якщо ж обікрали квартиру, і міліція не рухається, у потерпілих, безперечно, буде негативна думка про стражів порядку. Люди невдоволені нерозкритими злочинами”, – зазначає Валерій Іваха. Правоохоронець також додає, що робота силою (себто, кулаками), а не розумом категорично неприпустима! “Звісно, розумом завжди важче працювати. Для цього потрібен фаховий рівень підготовки”, – каже він.
Із речами на вихід
Загалом торік проти міліціонерів на Львівщині порушили 31 кримінальну справу: 9 – за зловживання владою, 7 – за порушення службових повноважень, 8 – за хабарництво. “Навіть було затримано працівника обласного апарату з підрозділу боротьби з хабарництвом управління боротьби з економічними злочинами. Він мав би боротися з хабарництвом, натомість вимагав гроші у підприємців. Зараз він у СІЗО”, – каже Валерій Іваха.
Також у 2010-му на Львівщині звільнили з ОВС працівника ДАІ, який отримав хабара в розмірі 2,5 тис. грн – за непритягнення водія до адмінвідповідальності. На хабарництві “погоріли” й два дільничні інспектори Залізничного райвідділу міліції Львова, які отримали хабара у сумі 7 тис. грн. “Думають, що омине і їх не спіймають на хабарі. Дарма!” – додає співрозмовник.
До слова: на Львівщині в рамках всеукраїнських заходів із оптимізації структури МВС планують скоротити 266 осіб із обласного апарату міліції (загалом в області є понад 7 тис. міліціянтів). Передусім запевняють, що попрощаються з тими правоохоронцями, які порушують дисципліну, з хабарниками, неякісно працюють. Хтось піде на пенсію. Усього скоротять 30% апарату управління обласного МВС, при цьому частину з них переведуть працювати в райвідділи міліції. “Можливо, завдяки оптимізації штату зможемо збільшити зарплати працівникам райвідділів”, – зазначив нещодавно “Пошті” очільник міліції області Богдан Щур. Загалом, оскільки Львів прийматиме Євро-2012, то Львівщина – серед регіонів, де скорочення буде найменшим.
P. S. Поскаржитися на роботу правоохоронців можна за номером – 258-64-10 – це телефон довіри інспекції з особового складу ГУ МВСУ у Львівській області.
Торік зі служби в міліції Львівщини було звільнено 897 осіб (у 2009-му – 392). “У 2010-му за власним бажанням звільнилися 395 осіб. 77 осіб звільнили торік за негатив (у 2009-му – 41 особу), – каже Валерій Іваха. – Міністр узяв курс на очищення міліції від хабарників, корупціонерів, порушників дисципліни, любителів оковитої. Так, минулого року в області виявили 25 п’яних-правоохоронців за кермом. Усіх звільнено з ОВС. Позбувся посади через оковиту й керівник Пустомитівського райвідділу міліції. Якщо оперативника карного розшуку райвідділу міліції затримали на хабарі чи він скоїв ДТП, коли був напідпитку, його звільняють із ОВС, а його керівника звільняють із посади. Принаймні за останній час уже менше виявлено нетверезих стражів порядку за кермом”.