Реформи задля траншу

Рішення про надання третього траншу кредиту МВФ на рівні Ради директорів Фонду ще не прийнято, однак не доводиться сумніватися у тому, що Україна отримає позитивний висновок організації. А отже – невдовзі на рахунки НБУ надійдуть її кошти

Рішення про надання третього траншу кредиту МВФ на рівні Ради директорів Фонду ще не прийнято, однак не доводиться сумніватися у тому, що Україна отримає позитивний висновок організації. А отже – невдовзі на рахунки НБУ надійдуть її кошти. Однак на іншій шальці терезів – низка змін, які частенько подають нинішні владоможці як “непопулярні реформи”.

Нагадаємо, на початку лютого впродовж двох тижнів в Україні перебувала місія МВФ, яка проводила другий перегляд програми співпраці (перший відбувався восени). За підсумками перемовин із урядовцями, між Україною та МВФ мають укласти меморандум. Наразі офіційного тексту документа немає – на сайті Нацбанку досі “висить” первісний, липневий, варіант.

Однак черговий меморандум, який узгодили голова уряду Микола Азаров, очільник Міністерства фінансів Федір Ярошенко та керівник НБУ Сергій Арбузов, оприлюднено на сайті “Дзеркала тижня”. Найімовірніше, що цей текст не зміниться й надалі, тому є сенс оглянути наміри, які в ньому декларує Кабмін.

Із пенсіями визначаться впродовж березня пенсійна реформа, що, згідно з попередніми домовленостями, мала б завершитись ще на початку зими, законодавчо завершиться до кінця березня – саме тоді, як планується, набуде чинності проект відповідного закону. Поки що робота над удосконаленням цієї реформи триває у профільному комітеті Верховної Ради.

Цікаво, однак, що депутати цього комітету нещодавно прийняли рішення відхилити “пенсійний” законопроект №7455. Документ потребує доопрацювання, кажуть депутати. Натомість ці ж парламентарі вирішили підтримати опозиційний проект закону “Про недопущення погіршення пенсійного забезпечення в Україні”, у якому, зокрема, передбачено заборону на підвищення пенсійного віку. Чи принесе бойкот урядового законопроекту свої плоди, не зрозуміло, адже, як показує практика парламентського життя, думка комітету є дорадчою, втім, як і думка 450 депутатів ВРУ.

Ціни на газ: три стрибки вверх

Інше, не менш дражливе питання, – ціни на газ. Як відомо, прем’єр-міністр намагався переконати місію МВФ у тому, що сьогодні немає особливої потреби піднімати ціни на газ на 50%. Микола Янович ратував триетапну альтернативу. У меморандумі прописано дещо скоригований варіант, який тепер названо “енергетичною реформою”. До 15 квітня у Кабміні мають намір ініціювати підняття цін на блакитне паливо для населення на 20%, водночас підвищуватимуть на 26% тарифи на опалення. Другий крок “енергетичної реформи” відбудеться 30 червня: із цього дня планують ще раз підняти ціну на газ для населення на 10%. А з першого жовтня – вкотре підвищать на 26% тарифи на опалення.

Інші обіцяні реформи

У меморандумі є й низка інших пунктів, що безпосередньо стосуються нинішніх змін у країні. До прикладу, в документі прописана обіцянка до кінця березня реалізувати адміністративну реформу, започатковану Указом Президента від 9 грудня 2010 р. Кількість центральних органів виконавчої влади мають намір зменшити зі 107 до 72. Також до кінця місяця спробують погасити усю заборгованість із відшкодування ПДВ.

Відображено в тексті меморандуму й проблему врегулювання національного ринку зерна – його спробують “лібералізувати відповідно до правил ВТО”. Щоправда, дві депутатські ініціативи, пов’язані з повноваженнями держави у аграрних питаннях, наразі показують інше бажання. Неприховані наміри монополізувати держапарат у вирішенні і внутрішніх, і пов’язаних із експортом питань наразі викликають лише критику. Законопроекти обговорюють у парламентських комітетах.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.1086 / 1.57MB / SQL:{query_count}