Комунальні тарифи мають бути обґрунтованими, а послуги надані в повному обсязі
Сьогодні ми не уявляємо свого життя без холодної та гарячої води в помешканні, опалення та інших вигод. Так склалося, що не завжди можемо забезпечувати їх собі самі, а користуємося централізованим постачанням. Є також багато таких важливих аспектів, до яких ми настільки звикли, що помічаємо їх тоді, коли, скажімо, не вивозять сміття чи не прибирають прибудинкову територію. За весь спектр комунпослуг сплачуємо щомісяця чимало, але не завжди добре працюють комунальні служби. Поза тим, їхню діяльність контролює Державна житлово-комунальна інспекція у Львівській області, основним завданням якої є здійснення державного контролю (нагляду) за дотриманням законодавства, стандартів, норм, порядків і правил у сфері житлово-комунального господарства.
Як розповів “Пошті” начальник Державної житлово-комунальної інспекції у Львівській області Іван Квик, структура проводить постійний моніторинг тарифів на житлово-комунальні послуги, правильність їх формування, затвердження та застосування їх підприємствами, що надають житлово-комунальні послуги. Так, у 2010 році інспекція здійснила 98 перевірок суб’єктів господарської діяльності у сфері надання житлово-комунальних послуг, зокрема, 69 планових, 17 позапланових і 12 комісійних. Торік перевірили 19 підприємств, що надають послуги з теплопостачання, 23 – з водопостачання та водовідведення, 28 – із вивезення та захоронення твердих побутових відходів (ТПВ), утримання місць поховання і благоустрою територій та 16 – із утримання будинків і прибудинкових територій. “За результатами цих перевірок, підприємства здійснили перерахунки вартості ненаданих або наданих у неповному обсязі житлово-комунальних послуг мешканцям області на суму 437,2 тис. грн”, – каже Іван Квик.
Серед найбільш поширених недоліків у роботі комунальних підприємств, які виявили під час перевірок і моніторингів, – недотримання законодавства під час розрахунків і затвердження тарифів на послуги, підприємства використовують не за призначенням кошти, отримані від рентабельності, невпорядковані штатні розписи підприємств, а у невеликих населених пунктах вони працюють без відповідних ліцензій. Також із порушенням законодавства в області утримують і сміттєзвалища (особливо в райцентрах області і невеликих населених пунктах); є неукладені угоди підприємств-виконавців послуг із споживачами-мешканцями та угоди на вивезення сміття з мешканцями приватного сектору; несвоєчасне реагування на усунення недоліків у наданні комунпослуг за актами претензій споживачів; надання дозволів і погодження на від’єднання окремих квартир від систем централізованого опалення, що є порушенням законодавства; незадовільний технічний стан експлуатації каналізаційних очисних споруд.
За словами співрозмовника, за матеріалами 13 перевірок інспекція скерувала листи в обласну, районні, військову та природоохоронну прокуратури для оцінки виявлених порушень та відповідного реагування. “За рік роботи ми скерували до органів виконавчої влади та місцевого самоврядування 68 подань щодо покращення роботи і усунення порушень, недоліків, які мають місце у сфері ЖКГ області. Це подання за наслідками планових, позапланових і комісійних перевірок, із рекомендаціями щодо забезпечення безпечного газокористування у побуті та підготовки житлового фонду до опалювального періоду, з роз’ясненнями питань щодо надання дозволів на відключення окремих квартир від будинкових систем централізованого опалення, пропозиціями щодо впорядкування сміттєзвалищ (полігонів ТПВ), місць поховань та про необхідність проведення інвентаризації житлового фонду, полігонів твердих побутових відходів, місць поховань (кладовищ) населених пунктів області”, – зазначає Іван Квик.
Варто зазначити, що торік працівники інспекції зібрали інформацію про будинки області, в яких мешкають особи з обмеженими фізичними можливостями, чи обладнані вони пандусами. Згодом скерували листи головам РДА та головам міст обласного підпорядкування про необхідність дообладнання будинків пандусами або іншими елементами для задоволення потреб осіб з обмеженими фізичними можливостями. Також інспекція рекомендувала передбачити бюджетні кошти на встановлення пандусів і перил.
Торік до інспекції надійшло 1558 одиниць кореспонденції, зокрема 637 звернень громадян, а на особистий прийом прийшли 52 мешканці Львівщини. Всі звернення громадян, установ і організацій, доручення ДЖКІ, вимоги прокуратури та інших органів державної влади розглянули і у встановлені терміни надали відповіді. Розгляд 70-ти заяв і звернень громадян організували комісійно зі залученням представників органів місцевого самоврядування, підприємств і установ та самих заявників. “Зараз інспекція працює за своїм планом роботи, але, згідно з указом Президента, має відбутися реорганізація інспекції, водночас її функції будуть збережені”, – каже Іван Квик.