Гречка за ціною стає мало не золотою. А все розпочалося з того, що кілька тижнів тому у столиці крупа подорожчала до 25 грн за кг! Наприкінці зими гречка стала знову актуальним продуктом, адже картопля або закінчується у господарствах, або зазвичай станом на цей час уже погано збережена.
Реакція уряду була майже миттєвою. «Ви запитуйте у власників супермаркетів, чому вони піднімають ціни. Все, що стосується роботи уряду, ми робимо. Але Кабмін не торгує ані гречкою, ані маслом – уряд створює умови для тих, хто торгує», – каже прем’єр-міністр Микола Азаров.
Відтак держава посилила контроль за продавцями гречки. Як наслідок, останні перетворили крупу у штучний дефіцит. Кажуть: невигідно торгувати. Представник однієї з компаній, які торгують гречкою, дослівно розповів таке: «Ми повинні відвантажувати крупу з підприємства не дорожче ніж 13 тис. грн за тонну, у такому разі ціна крупи у роздрібі може становити не більше як 14 грн за кілограм. Але разом із тим не можу уявити, як можна вийти на таку ціну, якщо вже сьогодні ми змушені закуповувати зерно гречки у виробників за 11-12 тис. грн за тонну. Відтак крупа вже коштуватиме 18-19 тис. грн за тонну». Нині гречку ще подекуди оптовики продають, але вже напівлегально.
Утім, дефіцит крупи – явище не нове для України. На початку минулого року він став очевидним для експертів та гравців ринку, адже упродовж останніх п’яти років посіви гречки постійно зменшувалися, оскільки вирощувати її було збитковою справою для багатьох аграріїв. Відтак торік в Україні зібрали лише 133 тисячі тонн цієї культури. Цього для наповнення вітчизняного ринку й справді замало. Відтак на фоні високого попиту і зменшення пропозиції виробники, оптові та роздрібні торгівці гречкою почали поступово, але стрімко і невпинно підвищувати на неї ціни.
Нині на оптових базах гречкою торгують як у старі радянські часи – з-під прилавка. Продавці кажуть, що, зважаючи на посилений державний контроль, їм вигідніше перечекати бурю і наразі не торгувати крупою взагалі, аніж мати мороку з органами контролю.
Отже, гречка ніби є і ніби її немає. Наразі власники магазинів ще продають старі запаси, закуплені раніше. І кажуть: якщо органи контролю візьмуться за них, то і вони чекатимуть на закінчення гречаної бурі.
Олег Мельник