Глава держави відвідав давоський форум, під час якого усіляко заохочував інвестувати розвиток України
Політик, який ішов на президентську посаду із гаслом “Почую кожного”, у четвер та п’ятницю прагнув, щоб його почули учасники форуму в Давосі. Робочий візит Януковича до Швейцарії – чи не найкращий шанс за майже рік його президентства для залучення інвестицій, тобто – для переконування партнерів, колег, зацікавлених у вкладанні коштів у розвиток національних проектів України.
Якими будуть наслідки цього візиту, залежить не лише від риторичних фігур першої особи Української держави – більше залежить від того, якої думки про українську стабільність закордонні інвестори. Як це уявлення змінюється під впливом слів Януковича про те, що ситуація в Україні лише на користь інвесторам, – дізнаємось у наступні місяці.
Заяви від керманича
Про що ж говорив Віктор Федорович у Давосі? Зважаючи, що це чи не наймасштабніше дійство у світі, цілком закономірною є його заява про те, що Київ зацікавлений у проведенні регіонального саміту Всесвітнього економічного форуму у 2012 році, який “надасть імпульс розвитку східноєвропейського регіону, урізноманітненню форм співробітництва в рамках глобальної економіки”.
Під час ланчу від імені уряду Австрії на тему: “Від Австрії до Центральної Азії: інвестиції та тенденції конкурентоспроможності на наступне десятиліття” Віктор Федорович заявив, що Україна проводить “структурні трансформації” та “національні проекти”, втілення яких неможливе без покращення інвестиційного клімату. Хоча, думається, це вже наслідок, а неможливі ці реформи саме без залучення інвесторів. У зв’язку з цим цікавою є теза, яку висловив Азаров під час останнього засідання уряду. Прем’єр повідомив, що має намір до 2014 року залучити близько 1,1 трильона гривень на інвестпроекти.
Реформи, але і новий Майдан…
Крім того, Віктор Федорович, усіляко рекламуючи сприятливість українських реалій для валютних надходжень із зарубіжжя, знаковою подією для інвесторів назвав прийняття Податкового кодексу, пристрасті щодо якого досі не вщухають. До речі, поки Президент виголошував свої промови у Швейцарії, в Україні з’явились повідомлення про збір ще одного податкового Майдану. Голова координаційної ради Асамблеї Громадських організацій малого та середнього бізнесу в Україні Ігор Гурняк повідомив, що з початку лютого підприємці оголосять безстрокову акцію непокори. Під час демонстрацій вимагатимуть скасування Податкового кодексу, утримання від прийняття Трудового кодексу у нинішній редакції, а також ратуватимуть за відставку Кабміну.
Словесний “козир” Януковича – інвестиції нам необхідні для проведення реформ, а самі ж реформи зближують нас із Європою і є частиною інтеграційного шляху до ЄС. “Суттєвим мотивом для участі іноземного капіталу в реалізації українських національних проектів вважаю їх інтегрованість в загальноєвропейські плани розвитку в інфраструктурній, енергетичній та екологічній сферах”, – цитує прес-служба адміністрації Президента слова Януковича. Чому повірять більше: такій заяві чи новинним роликам про підприємницькі демонстрації?
Щодо проектів, які все-таки очікують на притік капіталу, то, за словами Президента, цьогоріч започаткують реформи “за 21 видом життєдіяльності”. “У 2011 році ми продовжимо нарощувати темпи модернізації економіки та різних напрямків нашої країни”, – заявив Віктор Федорович під час зустрічі з президентом Європейського банку реконструкції та розвитку Томасом Міровим.
Що ж обіцяє Янукович взамін? Небагато, однак амбітно: наприклад, він упевнений, що Україна має всі можливості для того, аби допомогти світу в подоланні продовольчої кризи. Це на фоні модернізації економіки за рахунок позичок МВФ і ЄБРР та постійного подорожчання продуктів всередині країни. У відповідь на запевнення у готовності забезпечити продовольством світ генеральний секретар ООН Бан Кі-Мун відповів: “Ми спробуємо тісно працювати з Україною”.
Довідка:
Із 26 по 30 січня у швейцарському місті Давос триває 41-й Всесвітній економічний форум. Із 2005 р. Фонд Віктора Пінчука проводить Українську ланч-конференцію, що є найбільшим заходом Форуму, присвяченим Україні. Цьогоріч в роботі 7-го українського ланчу візьмуть участь 300 осіб.