Нинішній рік встановив сумний рекорд за кількістю і масштабами природних катастроф, заявила комісар ЄС з питань гуманітарної допомоги Крісталіна Гєоргієва. Вона повідомила, що жертвами стихійних лих в усьому світі стало понад 300 тисяч людей, економіці заподіяно шкоди на 180 мільярдів євро.
Для порівняння: у попередні роки середні збитки, заподіяні стихійними лихами, обчислювалися сумами 70-80 мільярдів євро. За словами Крісталіни Гєоргієвої, особливо великими катастрофами стали землетрус на Гаїті на початку року, в результаті якого загинуло майже 250 тисяч осіб, і спустошлива повінь у Пакистані, від якої постраждали 20 мільйонів жителів. Єврокомісар констатувала, що природні катастрофи 2010 року вирізнялися справді гігантськими масштабами довгострокових наслідків, на подолання яких знадобиться багато десятиліть. Як приклад, вона навела, зокрема, масштабні лісові пожежі в Росії, повені в Болгарії та Польщі та нафтову катастрофу в Мексиканській затоці.
На думку єврокомісара, у найближчі роки кількість природних катастроф у світі тільки збільшиться. Це викликано передусім зміною клімату і збільшенням населення Землі. Крісталіна Георгієва також наголосила на тому, що залежність жертв стихії в різних куточках світу від допомоги з боку ЄС чимраз зростатиме, і виступила за розвиток співпраці з країнами, які найсильніше потерпають від кліматичних змін, а також за створення всесвітньої мережі для раннього сповіщення про повені й урагани та надання швидкої допомоги постраждалим.
Песимістичні прогнози підтвердив і керівник Всесвітньої програми досліджень клімату доктор Гассем Асрар, за словами якого, зміна клімату справді може призвести до частіших і потужніших екстремальних погодних явищ. Тож, за його словами, необхідно й надалі інвестувати в інфраструктуру спостережень, яка дозволить вивчати ці явища.
Марія Щепанська