“Пошта” з’ясовувала, де найдешевше можна придбати продукти до новорічно-різдвяного столу
Цими днями і на базарах, і в супермаркетах покупців хоч відбавляй. І це закономірно, адже нині повним ходом триває приготування до Нового року, різдвяних свят, тож львів’яни масово роблять закупи. Журналісти “Пошти” також вирушили на львівські ринки, оскільки на свята хочеться чогось домашнього, свіженького, смачного. Пам’ятаючи про те, що в нас напередодні свят ціни зазвичай високо злітають вгору, ми вирушили на закупи з острахом.
Скільки цьогоріч доведеться викласти за смаколики? Але нас очікувала приємна (якщо можна так сказати) несподіванка – ціни на м’ясо, птицю, м’ясні вироби залишилися на тому рівні, що були місяць тому. Пропозиція перевищила попит? Не схоже. Покупців дуже багато, але прилавки порожніють не швидко. Причина радше криється в іншому – купівельна спроможність у більшості покупців обмежена. Люди купують всього потрохи. Тож виробники, аби продати товар, не підвищують ціни.
Як розповіла нам пані Марія, яка торгує м’ясними виробами на Краківському ринку, торг іде мляво. “У мене все свіже, вчора зробили шинки, ковбаси, але покупців мало, буває, що навіть ні з ким поговорити. Може, в останні дні трохи побільшає. Ціни також поки не змінилися. Адже ми хочемо продати, а якщо люди не мають за що купити, то як бути. Просимо за товар одну ціну, а віддаємо за іншу, трохи уступаємо, адже ринок є ринок. Може, в останні дні ціни і підуть трохи вверх, але не набагато”, – каже продавець.
Пропозиція випереджає попит
Отже, голяшку на холодець на ринку “Шувар” можна придбати за 18-20 грн за кілограм, Привокзальному – за 18, Краківському – за 15 грн. Поодинокі продавці пропонували її і за 10 грн. Голяшки зі свиней, вирощених селянами, зазвичай дорожчі (і не тільки вони), ніж ті, що привезені з Польщі. Їх легко відрізнити за способом обробки шкіри – наші виробники свиней обпалюють, шкіра темніша, у сусідських вона дуже гладенька, білого кольору. До того ж селяни, знаючи, що зараз покупці прагнуть купити саме вітчизняний товар, всіляко його рекламують.
Півня до холодцю найдешевше нам вдалося придбати на Привокзальному ринку – 24 грн. Правда, його треба шукати у бабусь, що приїхали зі села. Вони хочуть якомога швидше продати й охоче йдуть на уступки, ті продавці, що перекуповують у селян, ставлять ціни вищі і стоять на своєму. На Краківському базарі за півня просили 35-40 грн. Таку ціну виставили і на Стрийському та Винниківському ринках. Приблизно така ціна і за молоду домашню курку.
Шия на Привокзальному і Краківському ринках коштує однаково – 38-40 грн, на “Шуварі” – 48-50 грн. Полядвиця – 45-48 грн (“Привокзальний”), 45-47 грн (“Краківський”), 48-50 (“Шувар”). За шинку просять всюди майже однаково – 35-40 грн, шпондер – 25-27 грн.
Ковбаси, шинки на всі смаки і гаманці
Якщо ви не хочете коптити чи запікати м’ясо, на ринках можна придбати готову продукцію. Вибирати є з чого. На “Шуварі” шинку найдешевше можна придбати від 40 грн до 65 грн за кг, на Краківському і Привокзальному ціни тримаються фактично на одному рівні – 60-65 грн, але є можливість сторгуватися і зекономити гривень п’ять. Полядвиця, звісно, коштує дорожче: на “Шуварі” – 70-75 грн, на Привокзальному і Краківському – 75-85 грн, на інших ринках на кілька гривень дорожче. Ковбасу різану на ринках пропонують за 50-55 грн із розрахунку на те, що гривень п’ять доведеться покупцю уступити. Мелена – на 10-15 грн дешевше.
Поки що тримається ціна на яйця – 75-90 коп. за штуку. Домашні дорожчі – 1,50 грн за яйце, хоча бабусі охоче уступають. Якщо ваш гаманець не дозволяє придбати до святкового столу все, що вам би хотілося, не біда. Бо на Різдво головне свято – це свято душі, а не шлунка.
Олександра Баландюх, Ольга Хворостовська, Олена Дубровіна
Іван Стефанишин,
експерт аграрного ринку:
– Ціни, які є сьогодні, триматимуться до свят, значного зростання не буде. Тут вагому роль відіграє купівельна спроможність населення, а вона є доволі низькою. За такої ситуації збільшення ціни призведе до зменшення продажу. Це підприємцям невигідно. На готову продукцію – шинка, ковбаса – є подорожчання, але незначне. Ціни не підвищуватимуть, бо попит обмежений, а це та продукція, яка довго не зберігається. Дещо зросла в ціні рослинна продукція. З початку грудня ціни зросли на 15%. Насамперед через те, що різко, порівняно з минулим роком майже удвічі, зросли ціни на капусту. Після нового року вона коштуватиме 5-5,5 грн. Може подорожчати картопля, зокрема через погодні умови, бо є малий довіз. Тепер ще зросте ціна на пальне, а це впливатиме на вартість продукції.
Любов Висоцька,
керівник Державної інспекції контролю за цінами у Львівській області:
– Загалом ситуація з цінами на продукти харчування залишається стабільною. Вартість хліба, яловичини, молока не зросла. Є незначне підвищення, до 2%, ціни на борошно, олію, яйця. Але це зростання має сезонний характер.
Щороку напередодні свят є незначне, приблизно на 2%, подорожчання товарів, але переважно на продукти домашнього виробництва. Ціна на соціальні товари залишається стабільною. На продовольчих ринках міста яловичина коштує 24 – 45 грн/кг; свинина – 30 – 38 грн/кг; сало – 15 – 25 грн/кг; птиця – 18 – 19,5 грн/кг; сметана – 20 – 30 грн/л; олія – 10 – 12 грн (ціна зросла через подорожчання насіння соняшника на 20-30%); цукор – 7,2 –10 грн/кг; картопля – 3 – 3,5 грн/кг; капуста 3 – 4,5 грн/кг; морква, буряк – 2,5 – 6 грн/кг.