Непопулярні, але потрібні реформи

Гірку пігулку підвищення пенсійного віку влада підсолоджуватиме одноразовими виплатами при виході на заслужений відпочинок

Гірку пігулку підвищення пенсійного віку влада підсолоджуватиме одноразовими виплатами при виході на заслужений відпочинок

Для найчисленнішої армії бюджетників – учителів, медиків та працівників культури – при виході на пенсію розмір цієї вихідної допомоги дорівнюватиме десятикратній пенсії. Про це, перебуваючи у Львові, повідомив віце-прем’єр міністр – міністр соцполітики України Сергій Тігіпко: “Якщо вчитель сьогодні має середню пенсію 1,2 тис. грн, то при виході на пенсію він отримає 12 тис. грн”, – сказав урядовець.

Тігіпко намагався переконати присутніх, що пенсійна реформа для людей є неабияким благом і, втілюючи її в життя, влада насамперед дбає про самих людей. “Без підвищення пенсійного віку не обійдемося. Для жінок підніматимуть пенсійний вік впродовж 10 років по півроку кожен рік, тобто з 55-ти до 60-ти за 10 років. З 2013 року пропонується підняти пенсійний вік для чоловіків-держслужбовців на 2 роки до 62 років”, – заявив Сергій Тігіпко.

“Тобто збільшення на 5 років (з 55 до 60 років) буде проведено за 10 років. За кожні півроку та жінка, яка працюватиме довше, отримуватиме до нарахованої пенсії 2,5%. Останні, які виходитимуть на пенсію через 10 років, отримають до своїх пенсій по 25%”, – пояснив урядовець.

Нині, каже Тігіпко, працівники уже не справляються з кількістю пенсіонерів: на 88 працівників у країні припадає 100 пенсіонерів. Так, нині в Україні є 13 мільйонів 700 тисяч пенсіонерів і 14 мільйонів 400 тисяч тих, хто працює і сплачує внески до Пенсійного фонду.

Зі слів Тігіпка, кожна жінка, яка відтермінує свій вихід на пенсію, отримуватиме 2,5% доплати до пенсії за кожен рік. А максимальна надбавка для тих, хто вийде на 10 років пізніше від передбачуваного, становитиме 25%.

Віце-прем’єр-міністр непопулярних реформ Тігіпко обіцяє навести лад і з максимальними пенсіями. За його словами, максимальна пенсія буде нормована і становитиме 12 мінімальних пенсій. “Сьогодні це 8,8 тис. грн. Більше не буде. Тоді як зараз є пенсії 40-50 тис. грн”, – зазначив віце-прем’єр-міністр.

Унаслідок пенсійної реформи заплановано зменшити коефіцієнт співвідношення пенсії до зарплати в держслужбовців із 90% до 80%. За його словами, буде збільшено загальний стаж для отримання повної пенсії з 20-25 років до 30-35. Військові впродовж 5 років будуть збільшувати на 1 рік свою вислугу з 20 років до 25 років вислуги, яка необхідна буде для отримання пенсії.

Перших рішень із запровадження пенсійної реформи варто очікувати в середині лютого, а конкретні результати – аж через три роки. “І якщо ми приймемо ці рішення, то за три роки в нас буде бездефіцитний бюджет”, – запевнив Сергій Тігіпко. Він нагадав, що дефіцит Пенсійного фонду наступного року становитиме 26,5 млрд грн.

Зміни торкнуться і сфери житлово-комунальних послуг. Борги, які виникли за комунальні послуги до 1 січня 2011 р., тепер доведеться покривати самим компаніям. “Борги, які виникли до 1 січня 2011 р.,­

насамперед будуть проблемою тих підприємств, які мають ці борги – і енергетичних компаній, того ж “Нафтогазу”, які давали їм енергоносії. Ці борги можуть бути реструктуризовані на довгий час і покриватися за рахунок прибутків цих компаній”, – додав Тігіпко.

Окрім того, віце-прем’єр сказав, що уряд уже підготував новий Митний кодекс, у якому “буде спрощено багато процедур”. А от щодо надій українців на краще життя вже з наступного року, то їм не судилося здійснитися. “2011 рік – перехідний, а у 2012-му почнемо відчувати певні результати”, – каже Тігіпко.

Зазначимо, що курс на реформи, який влада оголосила і почала втілювати в життя, наштовхнувся на сильний спротив громадськості. Але єдність, яку влада демонструє у запровадженні цих реформ, поки що забезпечує їх ефективну реалізацію і вселяє надію, що ці реформи таки будуть доведені до логічного завершення. Питання тільки в тому, наскільки краще від цього буде найменш забезпеченим прошаркам населення, яких в Україні, за різними оцінками, близько 60%.

Олександр Жолудь,
старший аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень:

– Треба розділити кілька напрямів реформ або змін. Візьмемо, наприклад, ціни на газ для населення, які невдовзі мають підвищитися. Звичайно, це вдарить по кишені сільського населення, яке використовує газ для опалення і яке має нижчі доходи, ніж у містах. Відповідно, оплата газу становить більшу частину бюджету таких людей. Незважаючи на те, що нині існують певні можливості для субсидування населення, якщо витрати на комунальні послуги становлять більше 15% від доходу родини, там є певні проблеми. Скажімо, в Німеччині, де доходи населення більші, ніж у жителів України, у структурі витрат домогосподарств витрати на комунальні послуги становлять 30%. Це при тому, що в них споживання електрики, газу і їхня вартість набагато вищі, ніж у нас, як і доходи. Якщо система субсидій працюватиме нормально, то люди будуть захищеними. Тепер щодо підвищення пенсійного віку. Якщо Україна підвищить пенсійний вік, то це надасть людині можливість отримувати зарплату певний період часу, а середня зарплата у нас зазвичай вища, ніж середня пенсія. Тобто, підвищуючи пенсійний вік, ми підвищуємо рівень доходів громадян, які інакше мали б вийти на пенсію і отримувати пенсію меншу, ніж зарплату.
 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
3.0274 / 1.59MB / SQL:{query_count}