Дорогий святковий стіл

Які продукти харчування подорожчають у грудні в Україні?

Які продукти харчування подорожчають у грудні в Україні?

Уряд Миколи Азарова, покликаний до роботи гаслом “Покращення життя вже сьогодні”, на папері обіцянок не порушує, а тому з 1 грудня українців чекає нове підняття прожиткового мінімуму – рівно на 14 гривень, тобто до 875 гривень.

Але ситуація така, що нині люди витрачають на найнеобхідніше, відмовляючи собі у всьому, 80% зароб­леного і більше. З настанням нового року економія буде ще суттєвішою. Наразі ж на ринку продовольства прогнозується значне підвищення цін у передріздвяному грудні, прикрашеному запахом ялинок, цукерок, мандаринів та відчуттям свята, що наближається.

Подорожчання не омине хлібта яйця

Отже, на що наступного місяця тратитимемо більше, попри всі бажання зекономити? Подорожчають, серед іншого, і хлібобулочні вироби. Уряд контролює ціни на соціально значимі сорти хліба, на всі інші – ціна ринкова. Після підняття мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму оплата працівників пекарень відіб’ється на вартості батонів, печива та інших виробів у хлібних магазинах.

Ще цього місяця екс-міністр внутрішніх справ Юрій Луценко говорив про те, що “яйця в Україні коштують стільки, ніби Азаров торгує своїми”. Але ж у грудні вони стануть воістину дорогими. Експерти у цьому не сумніваються. Адже на ринку їх кількість зменшиться у зв’язку з тим, що яйця великими партіями оптом закуповуватимуть кондитерські підприємства для виготовлення святкових смакот. Окрім того, з наближенням свят і настанням морозів, а також у зв’язку з подорожчанням бензину суттєво зростуть ціни на домашні яйця на базарах.

Хоча наразі цукру в магазинах не бракує, експерти знають: його українцям заледве вистачить до нового врожаю буряку. Відтак світове зростання цін на “білий пісок”, помножене на наближення дефіциту на українському ринку, обіцяє нам подорожчання цукру вже цього року. Його вже нині оптовики купують дорожче, аніж місяць тому, відтак через тиждень-другий роздрібна торгівля відповість оптовикам взаємністю.

Спостерігаючи за цінами на олію, однозначно можна дійти висновку: а сало з власноруч вирощеного кабанчика таки краще! Бо дешевше. Оптовики купують олію нині на 30% дорожче, аніж у жовтні. Відтак літрова пляшка олії середньої якості обійдеться щонайменше у 13,5 гривні.

Курятина мала б подешевшати…

Потішити може у грудні хіба що курятина. У морозні дні зменшиться ціна охолодженого м’яса птиці завдяки турботі Антимонопольного комітету, який таки домігся свого від виробників цього продукту. Виконання інструкцій АМКУ призведе до того, що вже через кілька днів куряче філе подешевшає на гривню-півтори.

Те саме стосується свинини, втім лише у торгових мережах. На базарах свіжо заколоті до свят свинки кош­туватимуть традиційно дорожче.

Яловичина ж теж має шанс подорожчати: попит на неї залишається стабільний роками, а от пропозиція щораз менша у зв’язку з постійним і невпинним скороченням поголів’я великої рогатої худоби.

Межа купівельної спроможності

За ціною на молоко у роздрібній торгівлі можемо позмагатися з найрозвинутішими країнами Європи. Отже, дорожчати йому просто нікуди. Виробники сирів, сметани та інших молочних продуктів обіцяють несуттєве подешевшання цих продуктів. Але не від доброти великої, а з простої причини: є межа купівельної спроможності. Лише восени цього року продажі у цьому сегменті ринку продовольства зменшилися щонайменше на 20%, тобто кожна п’ята пачка сметани залишилася непроданою. Але порція каші з молоком у грудні буде все-таки дорожчою, аніж у листопаді. За рахунок круп. Насамперед це стосується рису, який привозять на український ринок з-за кордону. А рис подорожчав у всьому світі.

Поступово, незначно, але постійно і впевнено дорожчає мука, а за нею макарони та кондитерські вироби.

Настання свята Миколая та Нового року торговці цукерками чекають не менше, аніж діти. Діти вірять в диво, а продавці – в нагоду заробити. Порівняно з початком осені, цукерки в Україні вже подорожчали щонайменше на 5 гривень за кілограм. Найбільше зросли у ціні смакоти від “Рошену”. Але з початком зими чекають на ще один стрибок цін на солодощі, усередині місяця – на наступний. Тобто у грудні цукерки дорожчатимуть двічі:  і за рахунок підняття цін на сировину, і з нагоди свят.

Новорічний настрій покупців навіюватиме продавцям бажання і можливість підняти в середньому на 20% ціни на цитрусові, банани, яблука, виноград та інші фрукти.

Отже, як бачимо, покращення життя вже сьогодні на 14 гривень не дозволить українцям поїсти більше чи смачніше у грудні.

Олег Мельник

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4912 / 1.58MB / SQL:{query_count}