Міністерство аграрної політики розробило законопроект про внесення відповідних змін до Закону “Про державну підтримку сільського господарства України”. У разі їх ухвалення державна підтримка аграріїв відбуватиметься з деякими обмеженнями.
Як сказано у документі, “встановлення норми, за якою у разі спекулятивного або узгодженого встановлення продавцями чи покупцями цін на сільгосппродукцію уряд для попередження або припинення таких дій має право обмежувати рівень торговельної націнки на оптовому і роздрібному ринках”. Водночас передбачають, що Кабмін невідкладно має подати до парламенту проект закону про включення таких видів сільгосппродукції (товарів) у перелік об’єктів державного цінового регулювання, і цей проект підлягає розгляду в парламенті як першочерговий.
Про митну вартість
Міністерство справді демонструє “жвавість” щодо розв’язання проблем на харчовому ринку. Навіть із деяким випередженням доручення Президента, котре він дав Кабміну щодо розробки антиінфляційних заходів. Минулого тижня Держмитслужба та Мінагрополітики уклали угоду “Про обмін інформацією”, згідно з якою, сторони спільно формуватимуть митну вартість м’яса. Зараз митниця визначає її самостійно, зважаючи на вартість означеної продукції на зовнішніх ринках. Від розміру митної вартості залежить і розмір збору, що сплачують під час ввезення м’яса та м’ясопродукції. “Найближчим часом митна вартість м’яса курки буде знижена з 1,07 долара за кг до 0,8 долара”, – сказав голова Держмитслужби Ігор Калєтнік. Щодо митної вартості інших видів м’яса, то її повинна визначити робоча група з представників Мінагрополітики і Держмитслужби.
Рішення змінити принцип визначення митної вартості м’яса ухвалили після звернення в Мінагрополітики імпортерів і переробників, які звинуватили Держмитслужбу в завищенні митної вартості цих продуктів. Раніше учасники ринку заявляли, що через підвищення митної вартості цьогоріч значно скоротився імпорт м’яса. Як інформує Держмитслужба, за 9 місяців 2010 р. обсяг імпорту м’яса і субпродуктів скоротився, порівняно з аналогічним періодом торік, на 17%. Відповідно, зниження імпорту призвело до різкого зростання цін на внутрішньому ринку.
Те, що з м’ясом у нас не все гаразд, схоже, визнали й у самому міністерстві. “Є дефіцит м’яса птиці, яловичини і свинини. Щоб цю проблему врегулювати, цього року необхідно ввезти 320 – 340 тис. тонн м’ясної продукції”, – каже міністр аграрної політики Микола Присяжнюк.
Забракована продукція
Як стверджують експерти, підвищення цін на м’ясо стало однією з причин зростання інфляції в країні. З початку року оптові ціни на свинину збільшилися з 11 – 12 гривень до 16 – 17 гривень за кг, на яловичину – з 9 – 11 гривень до 12 – 13 гривень за кг. Це призвело до значного подорожчання м’ясних і ковбасних виробів.
Тим часом Кабмін змінює правила гри на ринку м’яса. Якщо уряд досі захищав вітчизняних виробників, тепер боротися з його дефіцитом на внутрішньому ринку влада планує за рахунок імпорту. Держмитниця і Мінагромполітики домовилися про спільні дії, в результаті яких буде знижено розмір збору під час ввезення м’ясних продуктів.
Непокоїть те, чи не спричинить збільшення імпорту проблем іншого характеру. Так, ситуацію на споживчому ринку контролюють й інші структури, як-от Держспоживстандарт. Згідно з останніми повідомленнями, під час перевірок фахівці служби забракували загалом понад 40% м’ясної та 42,5% рибної продукції. Себто, виявили її не придатною до вживання.
Серед відхилень від стандартних показників, виявлених під час перевірки, – порушення за мікробіологічними показниками (12%) та фізико-хімічні порушення (27%). Найбільше порушень зафіксували у маркуванні продукції (58%). А ось десятьом підприємствам заборонили реалізацію абсолютно всієї продукції! Ще 22-м – окремих партій.
Фахівці Держспоживстандарту в третьому кварталі 2010 р. перевірили 80 т м’яса і м’ясних напівфабрикатів. Через невідповідність нормативам було забраковано 36 т, що становить 45% продукції. Провели 35 перевірок, під час 31 з яких виявили порушення вимог. Так, серед порушень – незадовільний санітарний стан виробництва, недотримання технологічної дисципліни під час виготовлення продукції, незадовільна організація приймального та періодичного контролю готової продукції.
Шкода, що штрафи за недотримання вимог в Україні невисокі і порушників зазвичай не лякають. Так, одне з підприємств у Черкасах, де в партії заморожених пельменів виявили бактерії групи кишкової палички, оштрафували аж… на 170 грн. І як тут боротися?