Держказначейство мають намір позапланово перевірити. Ревізія фінансово-господарської діяльності Державного казначейства відбуватиметься в контексті порушеної Генпрокуратурою 28 квітня кримінальної справи проти посадовців Кабміну, Міністерства фінансів та Держмитниці. Як повідомляють, справу порушено за фактами недотримання законодавства про бюджетну систему та зловживання службовим становищем, що спричинило значні збитки державним інтересам. Йдеться, передусім про кошти спеціального фонду, отримані внаслідок продажу частини квот на викиди парникового газу. Раніше, за умовами Кіотського протоколу, Національне агентство екологічних інвестицій України підписало з японськими компаніями та Міністерством довкілля, сільськогосподарських та морських справ Іспанії 5 договорів про продаж частини таких квот. Отримані внаслідок усіх операцій кошти (а це близько 320 млн євро або 3 млрд грн) надійшли на рахунки Державної скарбниці в “Укрексімбанку”. Ці гроші, за умовами договору, мали використовувати винятково на проекти скорочення чи обмеження викидів парникових газів або на зменшення забруднення довкілля. Однак досудове слідство встановило факти “нецільового використання” коштів. Як наголошується в ухвалі Печерського райсуду (прийнятій за поданням Генпрокуратури), частину грошей (120 млн євро) перераховано на депозити Держмитниці, решту – на рахунки в НЮУ. Тепер же ревізори КРУ і службовці Нацбанку та Рахункової палати до 16 вересня перевірятимуть Держказначейство, зокрема – використання отриманих від продажу квот фінансів.
Нагадаємо, в середині травня Микола Азаров заявив, що Японія вимагає від України звіту про використання отриманих внаслідок продажу квот коштів. Згодом з’явилась інформація, що ці гроші знаходяться на рахунках Міністерства охорони навколишнього середовища. Про це, зокрема, говорив тодішній заступник очільника Міністерства Анатолій Гриценко: “Ці кошти перебувають на рахунку Міністерства охорони навколишнього природного середовища де-факто і де-юре. Тобто казначейство видало довідку, що кошти обсягом понад 3 мільярди гривень перебувають на рахунку міністерства”. Посадовець також зазначив, що фінанси підуть на вирішення питань, обумовлених міжнародними договорами. Щоправда, за день до виступу Гриценка на сьогодні уже екс-глава Національного агентства з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів Сергій Єрмолов заявив, що “квотні” гроші втрачені безповоротно, а тому Україна не може відновити співпрацю із Японією у царині надходження другого траншу квот на суму 140 млн євро.
Співпрацю таки відновили – другий транш надійшов у кінці липня. Однак, зважаючи на передвиборчі спокуси чинної влади, важко спрогнозувати, якими будуть наслідки ревізій Держказначейства. Прикметно, що “регіонали” тепер не згадують гучно розрекламованих намірів провести міжнародний аудит діяльності попереднього Кабміну, проте кількість кримінальних справ, порушених проти екс-посадовців, поступово зростає. Зокрема, 20 серпня, той же Печерський райсуд Києва продовжив утримання під вартою колишнього першого заступника голови НАК “Нафтогаз” Ігоря Діденка. Тоді ж стало відомо, що аналогічний захід застосували і щодо екс-керівника Держмитниці Анатолія Макаренка. Обох обвинувачують у спричиненні збитків державі й попередньо утримуватимуть за ґратами до 10 жовтня. Подібні обвинувачення звучать і на адресу екс-міністра економіки Богдана Данилишина. У четвер очільник Міністерства внутрішніх справ Анатолій Могильов врешті офіційно підтвердив, що екс-главу Мінекономіки таки розшукують працівники міліції. Окрім цих, більш відомих справ, є й інші: Печерський райсуд Києва двічі виносив постанови про арешт екс-працівників уряду Тимошенко. 22 липня суд видав санкцію на арешт колишнього першого заступника голови Держскарбниці Тетяни Грицун та 25 серпня підтверджено інформацію про арешт екс-заступника міністра оборони України Валерія Іващенка. Перелік доволі симптоматичний, усім інкримінують зловживання владою та недотримання державних інтересів. Опозиціонери від БЮТ заявляють, що таким чином слідчі добираються до Олександра Турчинова, оскільки заарештовувати саму Тимошенко їм невигідно. Вочевидь, надалі ці справи все більше корелюватимуть під дією передвиборчих перипетій, прилаштовуючи їх до політичної злоби дня чинної влади.