За прогнозами експертів, восени ціна на хліб зросте на 30% – 70%
Спека, пожежі та низька якість зерна в Україні стануть причиною першої хвилі подорожчання хліба. Нині Україна вже втратила через погодні умови 5 мільйонів тонн зерна. Загалом наразі планують зібрати близько сорока мільйонів тонн. Експерти зауважують, оскільки вартість деяких сортів борошна зросла на 30%, то й вартість хліба найближчим часом зросте приблизно на чверть. Восени додасться ще й подорожчання комунальних послуг, зокрема вартості газу, а відтак вартість хлібобулочних виробів зросте вдруге…
– Цього року прогнозують урожай зерна дуже низького ґатунку, особливо на Західній Україні, – розповідає Андрій Гудзоватий, голова Гільдії приватних пекарів та кондитерів Львівської області. – Відповідно, із цього зерна буде і борошно низької якості. Підприємець, який додаватиме до тіста борошно високої якості, мусить купувати його у інших регіонах. Тому вже нині кілограм борошна вищого сорту коштує 2 гривні 90 копійок, тоді як раніше його можна було придбати за 2 гривні 10 копійок. З такою тенденцією жоден пекар не зможе втримати ціну на хліб на нинішньому рівні. Якщо ринок не матиме державного запасу зерна, який би загальмував процес подорожчання, ціна постійно зростатиме. Ситуацію підігріває й те, що багато аграріїв не страхують свій урожай...
Ситуацію дещо загострила і заява Олега Соскіна, директор Інституту трансформації суспільства. За його словами, хліб в середньому подорожчає на 50%, а ціна на “соціальні сорти” хліба в Києві підніметься до початку жовтня мінімум на 70%. У зв'язку з тим, що в світі спостерігається неврожай зерна, очікується, що світова ціна на пшеницю буде на рівні 300 доларів за тонну. Вже зараз вона піднялася до 250 – 275 доларів. Світова ціна підніметься ще на 30 – 40%, а оскільки Україна – частина світового ринку, відтак від стрибка ціни на борошняні вироби не вберегтися.
Чиновники області минулого тижня зустрічалися з пекарями Львівщини, аби домовитися про гальмування підняття ціни на борошняні вироби. Зокрема, Ярослав Панюра, заступник голови Львівської облдержадміністрації відзначив, що ціни можуть зрости в межах інфляції, на яку чиновники не мають впливу. Пекарі підписали меморандум, за яким зобов’язалися утримувати ціни на хліб до кінця року на рівні першого серпня 2010 року. Щоправда, наразі вони не відчули конкретних дій чиновників. Теоретично вони зможуть утримати ціну, але, якщо випікання буде збитковим, то, без сумніву, піднімуть. Перед підписанням меморандуму чиновники пообіцяли виділити борошно з фондів Держкомрезерву, але, коли це борошно привезуть і за якою ціною, наразі не говорять.
Ігор Кривко,
фінансовий експерт:
– В Україні погано напрацьований механізм ф’ючерсних контрактів (довготривалих контрактів, які фіксують закупівельну ціну – “Пошта”). Відсутні програми “подушок безпеки”, що їх мають міжнародні європейські ринки. Слід розуміти, що пекарі за кордоном, згідно з ф’ючерсними контрактами, закуповують борошно на два роки вперед. Це своєрідна “подушка”, а тому ціни не піднімаються при найменшому подорожчанні зерна. У нас відсутній механізм регуляції майбутніх ризиків. Тому українським пекарям було б дешевше купувати зерно за такими контрактами за кордоном. Це об’єктивні макроекономічні показники, які в сукупності з політичними чинниками є дуже вагомі. Є надія, що з часом Україна напрацює ці економічні механізми. У Львові вже є підприємства, які мають серйозних банківських аналітиків, що можуть прорахувати майбутню небезпеку.