“Пошта” з’ясовувала, чому одні багатодітні родини отримують пільги з 1 січня 2010 року, а інші – від дня подання заяви
Нарешті багатодітні родини, здавалося, дочекалися пільг, про які так багато говорили. Нарешті прийнято відповідний закон, згідно з яким багатодітні родини з 1 січня цього року мають низку пільг і переваг. Але, спробувавши скористатися законним правом, члени багатодітних сімейств зіткнулися з низкою непорозумінь. Виявляється, чимало організацій-надавачів послуг тлумачать закон так, як їм вигідно.
Спершу з’ясуємо, хто має право на пільги? Як розповіла заступник начальника головного управління соціального захисту населення ЛОДА Оксана Яковець, не кожна багатодітна родина, а лише та, в якій є троє і більше неповнолітніх дітей. Скажімо, якщо в сім’ї виховується троє дітей, але найстарша дитина вже є повнолітньою, така родина втрачає статус багатодітної і не може розраховувати на пільги.
Прийомні сім’ї чи родини, що взяли на виховання дітей, з урахуванням власних, набувають статусу багатодітних і мають всі права і переваги, гарантовані законом.
Отже, що пообіцяли багатодітним родинам і що є насправді?
Пільги на комунальні послуги
50% знижка плати за користування житлом у межах норми (21 кв. м на кожного члена родини і додатково 10,5 кв. м на сім’ю).
З проблемою стикнулися ті родини, в яких нестандартні ситуації. Скажімо, мати і двоє дітей прописані на одній житловій площі, а батько і ще двоє – на іншій. Хто з них може розраховувати на 50% знижку? Чіткого механізму, як діяти в таких випадках, нема. Додаткових роз’яснень, як діяти у таких випадках, наразі нема. Але, як пояснила Оксана Степанівна, пільги отримуватимуть обидві сторони. Пільги між ними поділять, і одному з батьків, за їхнім вибором, додадуть отих 10,5 м.
50% знижка на оплату комунальних послуг (газопостачання, електропостачання та інші послуги) та вартість скрапленого балонного газу для побутових потреб. Площа житла, на яку надається знижка – 21кв. м опалювальної площі на кожного члена родини, та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю. Багатодітні родини, що мешкають за різними адресами, користуватимуться пільгами за аналогічною схемою.
При оформленні цих пільг багатодітні родини зіткнулися з проблемою, яку наразі не можуть самі вирішити. Річ у тім, що пільги для багатодітних передбачені з 1 січня 2010 року і в державному бюджеті є субвенція на відшкодування збитків організаціям-надавачам послуг. Але оскільки держбюджет державні мужі прийняли не у грудні 2009-го, а лише наприкінці квітня, то до цього часу багатодітним надавали послуги без урахування пільг. І відповідні заяви в організації-надавачі послуг глави багатодітних сімейств у січні, як правило, не подавали або подавали, але їм казали у відповідь: “Приходьте тоді, коли приймуть бюджет”. Гадаєте, після прийняття бюджету багатодітним автоматично перерахували всі комунальні послуги? Як би не так. Послуги після написання заяви з 1 січня перераховують лише деякі організації, більшість нараховує плату за комунальні послуги з відповідними знижками лише з місяця, в якому подано заяву. Чому? Надавачі послуг твердять, що мають внутрішні інструкції, в яких чорним по білому написано: з моменту подання заяви. Виявляється, інструкція сильніша за закон? А як вимога, яка також чорним по білому написана під законом: забезпечити перегляд і скасування міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади прийнятих ними нормативно-правових актів, що не відповідають вимогам цього закону?
З Києва письмових роз’яснень з цього приводу, наскільки нам відомо, не надходило. Тож діють так: ті багатодітні родини, що написали відповідні заяви у січні, користуються пільгами з січня, всі інші – з того місяця, з якого подали заяву. Юристи ж кажуть: якщо хтось з останніх набереться терпіння й подасть до суду, то стовідсотково виграє справу. Жодна інструкція не може зрівнятися силою з дією закону.
50% знижка вартості палива, у тому числі рідкого, у межах норм, якщо багатодітна сім’я проживає у будинку, що не має центрального опалення.
Медицина
У багатодітних родинах діти також мають певні пільги, гарантовані їм законом. Але скористатися ними наразі не можуть.
Безкоштовне отримання ліків за рецептами лікарів. Ця пільга гарантується законом, але коли ми попросили медиків пояснити механізм реалізації цього права, вони знизали плечима. Жодної вказівки зверху вони не отримували. І головне, не отримували грошей, аби реалізовувати цю пільгу. Отже, якщо, не дай Боже, дитина із багатодітної родини нині захворіє, зараз скористатися правом на пільгу вона не зможе.
Щорічне медичне обстеження і диспансеризація в державних і комунальних закладах охорони здоров’я із залученням окремих спеціалістів, а також компенсація витрат на зубопротезування.
Першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках і першочергова госпіталізація.
Безкоштовний проїзд
Безкоштовний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, крім таксі, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним, водним транспортом приміського сполучення і автобусами міських і приміських маршрутах у межах області.
Ця пільга зараз дуже актуальна, оскільки канікули, й діти спокійно могли б їхати до бабусі і дідуся чи до рідних у гості. Але щоб мати право на безплатний проїзд, водіям слід пред’явити відповідне посвідчення. Та наразі цих посвідчень нема. За словами начальника управління у справах сім’ї, молоді та спорту ЛОДА Андрія Рожнятовського, бланки посвідчень виготовляються централізовано й до області вони ще не надійшли. Є дані, що вони вже надруковані й тепер централізовано їх будуть розсилати по областях. На Львівщині, за словами А. Рожнятовського, їх очікують наприкінці липня – початку серпня. Найвірогідніше, скористатися пільгою на безкоштовний проїзд під час літніх канікул діти не зможуть. Бо є ще інший нюанс. В області мешкає майже 18 тис. багатодітних родин (а членів сімей понад 80 тис.) і кожному посвідчення персонально треба виписати вручну. А на це піде чимало часу. Тож своїм правом на безкоштовний проїзд діти, мабуть, скористаються тільки восени.
Путівка на відпочинок
Діти з багатодітних родин мають право на першочергове оздоровлення і відпочинок. До того ж не одна дитина з сім’ї, а кожна. Організація оздоровлення і відпочинку цього року, як твердить нова влада, є на особливому контролі. На селекторній нараді віце-прем’єр Володимир Семиноженко повідомив: цього року за державні кошти має бути оздоровлено 50% всіх дітей, 70% – дітей з числа сиріт, напівсиріт і 100% – дітей-інвалідів. Окрім того, на ці цілі виділено кошти і з обласних, місцевих бюджетів. Але оздоровлення всіх дітей з багатодітних родин викликає великий сумнів. Щоб оздоровити всіх дітей з багатодітних родин, що мешкають на Львівщині, за словами Андрія Рожнятовського, треба понад 80 млн грн. А є всього – 5 млн з невеликим гаком. Але є збільшена державна субвенція у вигляді путівок у табори “Молода гвардія” та “Артек”, виділено кошти і на управління освіти, яке також займається оздоровленням.
Тож главам багатодітних сімей варто пробувати скористатися правом на першочергове оздоровлення своїх чад і звернутися із заявою у відділ у справах сім’ї, молоді та спорту міськвиконкому чи райадміністрації за місцем проживання. Бо, як мовиться, хто стукає, тому відчиняють. Якщо комусь з дітей з багатодітної родини відмовлять у праві на оздоровлення чи відпочинок, просимо телефонувати в редакцію.