В Америці триває зимовий облік птахів, який ще називають різдвяним. Традиція обліку птахів зародилася у 1990х роках у США, відколи Френк Чепмен, редактор орнітологічного журналу "BirdLore", запропонував новий спосіб проведення різдвяного полювання - з біноклем у руках замість зброї. На його заклик уперше 26 людей провели цей святковий день разом з пташками, спостерігаючи за ними та вивчаючи їх. Відтоді "правило" обліковувати птахів у різдвяні дні широко культивують на теренах США, Канади, Латинської Америки, Карибських і деяких Тихоокеанських островів. Натомість в Україні про таке наразі мало хто чув. За словами Юрія Дідича, завідувача мисливського сектору Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства, про американську традицію українські мисливці нічого не знають, процес полювання ще жодного разу не припиняли угодами такого штибу. А ось в Українському товаристві охорони птахів акцію підрахунку птахів у січні проводять уже кілька років поспіль, навіть не здогадуючись про "різдвяне затишшя" в Америці.
- Традиційно ми долучаємося до Великого зимового обліку птахів, який влаштовуємо щорічно в останні вихідні січня. Цієї зими облік відбудеться 24 - 25 січня, - повідомив "Пошті" Андрій Кийко, голова Львівського клубу орнітологів. - Узимку птахи у буквальному сенсі стають ближчими до нас. Холод і голод жене їх до наших домівок, де пернатим легше знайти їжу й придатну схованку. З лісу до міст злітаються синички, сойки, дятли, чижі, зеленяки тощо. Тому це найкращий час для спостереження й обліку тих птахів, які залишилися зимувати в населених пунктах. Узимку наші мисливці не полюють - не сезон, на додаток це важка пора для пташок. Також важливо, що тепер полювання розцінюють не як похід по здобич, а як розвагу, хобі. Тому часто забувають про "межу" дозволеного природою....
Після того, як орнітологи з різних областей підрахують кількість побачених птахів у місті чи селі, отримані дані передають до Українського товариства охорони птахів, а звідти - до BirdLife International. Ця організація має мережу допоміжних пунктів у різних країнах і в такий спосіб збирає інформацію про птахів і сповіщає про можливі небезпеки у природі.
Усім охочим, які бажають доєднатися до перерахунку пернатих, фахівці радять у день підрахунку в межах населеного пункту протягом години полічити кількість пташок. Рахувати потрібно види та кількість побачених птахів. Наприкінці годинного обліку зафіксуйте найбільшу кількість кожного виду птахів, яку ви одночасно спостерігали в будьякий час протягом цієї години.
Попри те, що українці рахують птахів, орнітологи закидають, що важливою є також пауза у мисливському сезоні, але не взимку, а восени. За словами Андрія Кийка, звуження терміну сезону полювання допомогло пернатим "стати на крила". Проте йдеться не стільки про час, скільки про кількість птахів, яких відстрілюють. Попри природоохоронне законодавство, українські мисливці грішать амбіціями своїх полювань, часто незважаючи на подальшу долю відстріленого. Саме тому орнітологи просять мисливців стримуватися у пострілах, натомість радять більше тішитися перебуванням на природі, а державі - подбати про суворіше законодавство.