До початку нового 2015 року залишається трохи більше місяця. Вихідних в українців під час новорічно-різдвяних свят буде чимало (1 – 4 та 7 – 11 січня), тож можна встигнути і родину відвідати, і гайнути на відпочинок. Звісно, поїздки варто спланувати завчасно.
Безперечно, цьогорічний відпочинок буде не таким, як щороку – неоголошена війна на сході України робить свята не такими радісними. А через нестабільну економічну ситуацію ще й дуже дорогими. При тому є чимало людей, які від вакацій не відмовляться. Мовляв, аби добре працювати, треба й трохи відпочити…
Комусь і кількох днів вистачить, а хтось і всі вихідні розраховує. Чимало містян залишаться у рідному Львові, інші – помандрують у зимові Карпати чи на Закарпаття, багато й таких, хто планує традиційну подорож до Європи.
Вартість турпоїздок зросла вдвічі
Туроператори розповіли “Пошті” що цього року через нестабільність на валютному ринку потік туристів до Європи, і до Львова також, зменшився на 45-47%.
“Але якщо говорити про приватний сектор, або з людьми, які давно працюють на прийомі туристів у місті, то вони не жаліються. У них завжди є потік своїх постійних клієнтів. А щодо турфірм, то скорочуємо кількість працівників, бо потік туристів суттєво зменшився. Ми вже втратили багато замовлень через те, що не було осінніх канікул. Тому дуже сподіваємось, що на свята у Львові туристів буде достатньо. Варто сказати, що останнім часом туристи бронюють і вибирають тури самостійно, через сайти чи по телефону”, – розповідає “Пошті” власниця туристичної фірми Марія Панчишин.

З її слів, цього року відпочинок по Україні є неймовірно дорогим. До прикладу, орендувати будиночок на десять осіб стало набагато дорожче і це при умові, що клієнт має бронювати не менше три ночі.
За такий будинок господар хоче від 16 до 20 тисяч гривень! І це тільки проживання без харчування! Тому цього року навіть в Україні ціни дійсно дуже кусаються. Особливо якщо говорити про Карпати чи Закарпаття. Там ціни особливо високі.
Люди, які продають святкові тури за кордон і у Львові, порівнюють: відпочивати на Батьківщині таки дешевше, приблизно на 50%. “Вартість закордонного відпочинку українцям не по кишені через дорогий долар. Якщо відпочинок у Львові подорожчав на 10-15%, то в Європі на 50%. Якщо в нашому місті проживання подорожчало на 100-115 грн і це терпимо, то в Кракові на 20 євро і ще плюс по новому курсу.
Поїхати за кордон стало вдвічі дорожче. Якщо раніше євро коштувало 11 грн, то сім’я остаточну цифру туру множила на десять, то тепер все множимо на двадцять!”, – розповідає Марія Панчишин. – Ми зауважили, що потік туристів на групові замовлення зменшився, а на індивідуальні як був, так і залишився. Але статистика свідчить: кількість туристів і в Україні, і в Європі зменшилась майже на 50%. Крім фінансової ситуації, на людей впливає і політична обстановка в країні. Українці несуть внутрішню жалобу і вважають, що зараз не час відпочивати, а час боронити свою країну”, – резюмує співрозмовниця “Пошти”.
А ми таки їдемо до Європи!
Хоча й ціни “кусаються”, але у Львові охочих відпочити у Європі таки достатньо. “Пошта” пропонує власний рейтинг популярних зимових турів та вакацій за кордоном. Сподіваємося, ви зможете вибрати щось для себе.
Очолює рейтинг “Пошти” столиця Чехії – Прага. У туристичних агенціях кажуть, що це місто не втрачає зацікавлення у туристів, особливо взимку. І вабить відвідувачів не лише пивом і архітектурою, але й помірною ціновою політикою. Ціна. Новорічний відпочинок у Чехії, скажімо, на чотири ночі і п’ять днів для однієї особи обійдеться у 145 євро. У вартість входить переїзд автобусом, проживання у готелі зі сніданками і оглядова екскурсія в Празі. Новорічний банкет та інші атракції у вартість туру не входять. Тури є групові (вони дешевші) й індивідуальні.

На другому місці – Будапешт – столиця Угорщини. Відпочинок у цій країні доступний і ціновою політикою і близькістю. Подивитись є на що, а також немає проблем із доїздом – можна їхати автобусом чи автомобілем. Ціна. Вихідні у Будапешті з можливістю поїхати на факультативну екскурсію до Відня коштують 110 євро. Крім того, інформацію про тур легко можна побачити на будь-якому туристичному сайті. Там дуже зручні підпори турів, тому можна самому легко і швидко щось вибрати для себе.
Найближчій сусідці Львова Польщі в рейтингу “Пошти” віддаємо третє місце. Польща цікава і екскурсіями, і відомим гірськолижним курортом – Закопане. Ціна. Тур на три-чотири дні (починаючи з 29 грудня) до Польщі коштує від 105 євро. Це вартість групового туру. Крім того, вартість чартера, тобто квиток на автобус, до Польщі чи не найдешевша з усіх турів – 60 євро з особи.
А ось лижний відпочинок – дорожчий. Тиждень у Закопане вартує від 310 євро. Це при тому, що у вартість не входить скіпас. Входить пeреїзд, проживання в готелі зі сніданками, трансфер, супровід гіда, візова підтримка (збір документів і подача їх у консульство). Є також оглядові екскурсії, які вже входять у вартість туру. Якщо дві країни, то дві оглядові екскурсії і вільний час, або інші екскурсії за додаткову пату. Одна екскурсія від 20 євро, але є і дешевші. За особу 10-15 євро.
На четвертому місці Словаччина. У турагенціях кажуть, що найбільше туристи із Західної України відвідують у цій країні гірськолижний курорт – Низькі Татри. Ціна. Квиток на автобус – 65 євро. Чартери зі Львова відбуваються кожні три дні. Від залізничного вокзалу курсують до пункту призначення. Поїздки від трьох до семи днів. Вартість триденного пакета від 125 євро. Туди входить проїзд і проживання у тризірковому готелі зі сніданками. Тури на сім ночей обійдуться у 275 євро. Туди входить проїзд автобусом, проживання в тризірковому готелі зі сніданками. А ось скіпаси, тобто катання на лижах у вартість не входить. Це вже за додаткову плату від 25 євро на особу. Все залежить від кількості катання за добу.
Вартість закордонного відпочинку українцям не по кишені через дорогий долар. Якщо відпочинок у Львові подорожчав на 10-15%, то в Європі на 50%
П’ятою опинилася Італія. Ціна. Взимку до Італії, кажуть у туристичних агенціях, є вигідні шоп-тури. Що дуже важливо, у кожному турі людина може отримати мультивізу, якщо в неї є хороша шенген-історія в паспорті. Ці поїздки дуже цікаві і досить економні.
Шосте місце посідає Болгарія. Влітку туристів вабить море, а взимку – гори. До слова, гірськолижний курорт у Бансько – найдешевший у Європі. Відкривають його на початку листопада. Ціни. Шість днів зимового відпочинку обійдеться у суму від 2200 грн. З них чотири дні – катання на лижах і святкування Нового року. У вартість подорожі входить доїзд автобусом єврокласу, проживання у готелі зі сніданками. Туристи можуть покататися на лижах і зустріти Новий рік. Туроператори кажуть: у людей, які вміють кататися на лижах і мають власне спорядження, не виникне проблем із його зберіганням і перевезенням.
“Їм доведеться лише придбати квитки на підйомник. Проте можна й орендувати цілий комплекс: квитки та гірськолижне спорядження. Також інструктори із задоволенням навчать вас кататися на лижах. Усе – квиток на підйомник (скіпас), оренда лиж, палиць, костюма, взуття, навчання, доїзд і відпочинок – обійдеться приблизно в чотири тисячі гривень”, – розповідає менеджер з туризму туристичної фірми. Якщо збираєтесь на лижі з дітьми, то для малечі вартість туру буде на 250 грн дешевшою. Адже для дітей оренда спорядження і вартість навчання на 50% дешевша.
На сьомому – Німеччина. Взимку туристи з України їздять туди на екскурсії. Здебільшого до Дрездена і Берліна. Ціни. Тур автобусом обійдеться від 400 євро.
На восьмому – Франція. Країна моди і кохання. Ціни. Вартість авіатуру від трьох ночей може становити від 365 євро. Все залежить від готелю, у якому зупинитесь. До цієї країни дуже популярні індивідуальні тури, де клієнт самостійно підбирає готель і кількість днів. Інколи готель може коштувати від 35 євро на добу. Але це точно не в центрі міста, а на околиці. Винайняти недорогий готель у центрі можна щонайменше від 65 євро.
На дев’ятому місці – Єгипет. Туди взимку їдуть туристи, які мають гроші і маленьких дітей. Якщо ви купуєте тур до цієї країни, будьте готові, що там обов’язковою є доплата за новорічну забаву. Ціни. Це від 50 доларів за особу. А тиждень відпочинку в Єгипті обійдеться у 700 доларів. Це досить дорого! Десять днів релаксу – 800 доларів. У вартість входить переїзд, проживання і харчування.
Діти на відпочинку. До 12 років дитина може проживати у готелі та відпочивати безкоштовно. Деякі готелі дають знижку і дітям до 15 років. Але не в Україні – у нас знижка на відпочинок для дітей якщо і є, то незначна, не більше 200-300 грн. А от за кордоном більшість готелів приймають дітей до 12 років безкоштовно. Наприклад, проїзд до Болгарії для дитини на 10 євро дешевший, ніж для дорослого, а в готелі проживання та харчування безкоштовне для дітей до 12 років. Також багато країн пропонують безкоштовний відпочинок для дітей навіть якщо їх двоє.
Внутрішній туризм: лідери – Львів і Закарпаття
Ті, хто роками організовують туризм в Україні, розповідають, що лідером за туристичними вподобаннями серед мешканців української землі є місто Львів.
“Адже в місті Лева відзначати Новий рік можна на всякий смак. Так, цьогорічною родзинкою є новорічна ніч у трамваї. Ми спеціально орендуємо трамвай і у новорічну ніч 2,5 години він курсуватиме Львовом. Для тих, хто їхатиме, там накриють святковий стіл, а також гостей розважатимуть різні музичні гурти. Вартість такого дійства – 1250 грн з особи”, – розповідає Марія Панчишин.
Усе більше популярними і цікавими для туристів стають околиці Львова. Але це для тих, хто кілька разів вже був у нашому місті. Тобто знає, де можна погуляти, кави випити і тому починає цікавитись тим, що можна побачити біля Львова
На другому місці колоритне Закарпаття. “Туристів туди вабить вино, термальні джерела і ... гори. На різдвяні і новорічні свята є дуже велике зацікавлення Гуцульщиною. Приїжджих особливо цікавить гуцульська традиція святкування зимових свят. А також гірськолижний курорт “Буковель”, де можна не лише на лижах і сноубордах покататися, але й добре відпочити. Майже усі туристи хочуть покататись на славнозвісному карпатському трамвайчику, – розповідає “Пошті” директор турфірми, яка організовує відпочинок по Західній Україні, Ігор Губіліт.
І додає, що з кожним роком все більше популярними і цікавими для туристів стають околиці Львова. “Але це для тих, хто кілька разів вже був у нашому місті. Тобто знає, де можна погуляти, кави випити і тому починає цікавитись тим, що можна побачити біля Львова. До прикладу, це замки “Золотої підкови” і карпатські гори”, – каже наш співрозмовник.
Економний турист-2015
Турфірми вже провели внутрішні дослідження і очікують, що цього року, незважаючи ні на що, до Львова приїде чимало українських туристів.
Ігор Губіліт, директор турфірми, яка організовує відпочинок по Західній Україні розповів “Пошті”, що цього року кількість туристів, які планують приїхати до Львова буде на рівні минулого року.
“Але у людей побільшало витрат, тому туристи будуть менше витрачати, а більше економити. Наша країна і наша економіка дуже доларизована, тому зрозуміло, що готельєри і власники туристичних фірм очікують зменшення прибутків порівняно з минулим роком. Що є цілком передбачувано. Але тут є маленький позитив, через дорогий долар і євро, ті, хто планував побачити Париж, Мілан, Нью-Йорк, напевно, цього року побачать Львів, Мукачеве, Берегове, Жовкву і Трускавець”, – розповідає “Пошті” Ігор Губіліт.
А іноземців у Львові поменшає…
Також цієї зими до міста Лева приїде набагато менше іноземців, ніж у попередні роки.
“Багато європейців і росіян відклали поїздки, або поїдуть до інших міст чи країн. Натомість до Львова на свята прийде дуже багато українців із інших міст держави, особливо зі сходу. Через політичну ситуацію в країні більше українців зможуть пізнати свою Батьківщину, зокрема, Західну Україну.
Чекаємо на свята у Львові людей із центральної, південної, східної України. Зголосилось дуже багато охочих приїхати до Львова, щоб побачити наші традиції, звичаї, відпочити, поспілкуватися із місцевими мешканцями. І це дуже добре, тому що треба, щоб ми одні про одних знали більше. А ось росіян буде дуже мало...”, – каже Ігор Губіліт.
Готелі й екскурсії не подорожчали
Скільки обійдеться вікенд у Львові однозначно сказати важко. Все залежить від того, яку програму обере для себе турист. Власники турфірм кажуть: відпочинок у Львові ще не є найдорожчим.
До прикладу, цього року, ціни в готелях майже не змінилися. “Це тому, що за останні п’ять років кількість готелів у Львові суттєво збільшилась. Але власники туристичних фірм певні: для туристів – це позитив. Через високу конкуренцію ціни стали нижчими, ніж були колись. Загалом цього року ціни на готелі у Львові і по західній Україні порівняно з минулим роком майже не змінилися”, – каже Ігор Губіліт.
Ніч у Львівському хостелі коливається від 100 до 150 грн за особу. Для порівняння, готелі від трьох зірок коштують від 550 до 650 грн за добу. Апартаменти ще дорожчі – від 800 грн
Для тих кому готель не по кишені, може заночувати в хостелі. Це буде значно дешевше. Ніч у Львівському хостелі коливається від 100 до 150 грн за особу. Для порівняння, готелі від трьох зірок коштують від 550 до 650 грн за добу. Апартаменти ще дорожчі – від 800 грн.
“Крім того, власники готелів та ресторанів проводять різні акції, мають серйозну систему знижок. Тому завжди є з чого вибрати і є що запропонувати клієнту. Тому по ціні Львів доступний на різний гаманець. Важливо і те, що у Львові можна купити все окремо, або сформувати в пакет. Пакетна ціна, звісно, завжди нижча, адже це оптова торгівля. У індивідуальному пакеті людина сама вибирає і відповідно платить за це. Знаю, що не змінились ціни й на екскурсійне обслуговування”, – каже Марія Панчишин.
Новорічний бенкет обійдеться дорожче
Єдине, що змінилась у Львові, це вартість новорічного столу, адже за останній рік продукти дуже подорожчали.
“Святковий бенкет на особу обійдеться від 500 до 2 тис. грн. Все залежить від того, які страви і напої будуть на столі. В середньому чек на одну особу коштуватиме – тисячу гривень. Хоча, може бути дорожче. Адже на ціну впливає й те, що входить до новорічної програми. Загалом відпочинок на два-три дні у Львові обійдеться туристові в середньому від 1500 до 3 тис. грн”, – каже Марія Панчишин.
Традиційно це і відкриття новорічної ялинки на просп. Свободи. На вулиці Симоненка втілимо проект під назвою “Площа 12 ялинок”. Ми запропонували львівським фірмам прикрасити ці 12 ялинок. Під час свят там проводитимуть цікаві конкурси як для малечі, так і для дорослих. Буде у центрі міста Лева й традиційне Свято пампуха, й хода звіздарів.
Цього року у Львові буде святкова програма під назвою “Зима під спільним дахом”. Це символ того, що ми маємо бути спільним дахом у державі, у якій живемо, і тому мусимо цей дах тримати. Особливо тепер, коли Львів став місцем притулку для кримських татар і людей зі Східної України.
Також заплановані атракції й у Шевченківському гаю. Там можна буде подивитися, скажімо, як печуть хліб, варять карпатський чай, варять мило… Це місце, яке давно знають і полюбили львів’ни і туристи.
Завершимо цикл різдвяних свят справжньою ватрою, довкола якої колядуватимуть, проводитимуть зимові спортивні забави.